Rząd otwiera przedszkola i żłobki od 19 kwietnia. Wraca sport na świeżym powietrzu. Co z resztą obostrzeń?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Rząd przedłużył aktualne zasady bezpieczeństwa, ale zdecydował się otworzyć żłobki i przedszkola. Powrót dzieci do przedszkoli to pierwszy krok luzowania obostrzeń
Rząd przedłużył aktualne zasady bezpieczeństwa, ale zdecydował się otworzyć żłobki i przedszkola. Powrót dzieci do przedszkoli to pierwszy krok luzowania obostrzeń Karolina Misztal
Udostępnij:
Rząd przedłużył aktualne zasady bezpieczeństwa, ale zdecydował się otworzyć żłobki i przedszkola. Powrót dzieci do przedszkoli to pierwszy krok luzowania obostrzeń. Maluchy wrócą na zajęcia już w poniedziałek, 19 kwietnia. Przypomnijmy, że rodzice musieli zapewnić swoim dzieciom opiekę w domu od 27 marca. - Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień z jednym wyjątkiem. Od 19 kwietnia dzieci wrócą do przedszkoli i żłobków - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia w środę 14 kwietnia.

Lockdown dalej trwa, ale otwarte zostaną żłobki i przedszkola

Rodzice najmłodszych dzieci czekali na tę informację. Rząd rozpoczął luzowanie obostrzeń. W pierwszej kolejności otwarte zostaną żłobki i przedszkola. Maluchy będą mogły wrócić do placówek w poniedziałek, 19 kwietnia. Przypomnijmy, że żłobki i przedszkola w Polsce są zamknięte od 27 marca. W pierwszej kolejności miały zostać otwarte 12 kwietnia, ale z powodu przedłużenia restrykcji - pozostałe zamknięte do 18 kwietnia. Placówki przyjmowały jedynie dzieci medyków, policjantów, strażaków i innych służb zaangażowanych w walkę z pandemią koronawirusa.

- Przedłużamy obowiązujące obostrzenia o kolejny tydzień, ale jest jeden wyjątek. To przedszkola i żłobki. Dzieci będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli już w najbliższy poniedziałek - zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia w środę, 14 kwietnia.

Podczas konferencji prasowej w środę, 14 kwietnia minister zdrowia ogłosił luzowanie niektórych obostrzeń. Otwarte zostaną przedszkola i żłobki. Część obostrzeń została nadal utrzymana. Sprawdź wszystkie obostrzenia i restrykcje. Przejdź do galerii --->

Rząd znosi niektóre obostrzenia. Zobacz, co się zmieni od 19 kwietnia!

- Przywracamy także możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu, w tym rozgrywki młodzieżowe, współzawodnictwo w ramach sportu zawodowego i też możliwość uprawiania sportu na obiektach zewnętrznych w grupie do 25 osób. Pozostałe restrykcje będą obowiązywały do kolejnej niedzieli - do 25 kwietnia - dodał minister zdrowia.

Przypomnijmy, że w czasie, gdy żłobki i przedszkola są zamknięte to rodzicom za opiekę nad dzieckiem w domu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wynosi 80 proc. wynagrodzenia i wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, także za dni ustawowo wolne od pracy. Dodatkowy zasiłek przysługiwał rodzicom czy opiekunom dzieci do 8 roku życia i rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych, które mają mniej niż 18 lat. Otwarcie żłobki i przedszkola spowoduje, że nie trzeba będzie wypłacać zasiłku z tego powodu, że placówki są zamknięte.

Pisaliśmy

Podczas środowego(14 kwietnia) posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego podjęto decyzje w sprawie przedłużenia obostrzeń. Pod uwagę wzięo przede wszystkim obłożenie szpitali. W Polsce obecnie obłożenie łóżek covidowych jest na poziomie ok.75 proc. Zajętość respiratorów przez pacjentów z COVID-19 to wynosi ponad 78 proc.

- Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna. Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie. Nie ma dalszej eskalacji zakażeń - mówił w trakcie konferencji minister zdrowia.

W związku z tym, że trzecia fala epidemii koronawirusa jest obecnie najbardziej odczuwalna w szpitalach, gdzie hospitalizowani są pacjenci z COVID-19, rząd zdecydował o przedłużeniu obostrzeń do 25 kwietnia. W dalszym ciągi zamknięte pozostają galerie handlowe, baseny, hotele, siłownie czy siłownie, a także salony urody, fryzjerzy czy salony kosmetyczne. Do 3 maja nie będzie możliwe także prowadzenie hoteli. To obostrzenie jest przedłużone też na majówkę. Nie ma co planować wyjazdów majówkowych.

Powrót najmłodszych do przedszkoli i do edukacji stacjonarnej od początku było kwestią priorytetową dla rządu. Już w trakcie ogłoszenia przedłużenia restrykcji minister zdrowia Adam Niedzielski, mówił o otwarciu żłobków i przedszkoli, jako pierwszym kroku luzowania obostrzeń.

- Kwestie edukacyjne, bez względu na poziom edukacji - żłobki, przedszkola, klasy I-III - to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń, w tym sensie, że pierwsze kroki jakie będziemy wykonywali przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do klas I -III - odpowiadał na pytania dziennikarzy w trakcie konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków jeszcze tylko do 18 kwietnia

Przypomnijmy, że jeszcze do 18 kwietnia ograniczona jest praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami. Placówki wychowania przedszkolnego mają obowiązek prowadzić zajęcia stacjonarne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, a także innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Wsparcie powinny uzyskać rodziny, w których przynajmniej jeden z rodziców jest zatrudniony w podmiocie leczniczym lub świadczy usługi na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii.

Bez zmian pracują przedszkola specjalne, oddziały specjalne w przedszkolach ogólnodostępnych oraz oddziały przedszkolne specjalne w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie