Rząd otwiera przedszkola i żłobki od 19 kwietnia. Wraca sport na świeżym powietrzu. Co z resztą obostrzeń?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Rząd przedłużył aktualne zasady bezpieczeństwa, ale zdecydował się otworzyć żłobki i przedszkola. Powrót dzieci do przedszkoli to pierwszy krok luzowania obostrzeń. Maluchy wrócą na zajęcia już w poniedziałek, 19 kwietnia. Przypomnijmy, że rodzice musieli zapewnić swoim dzieciom opiekę w domu od 27 marca. - Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień z jednym wyjątkiem. Od 19 kwietnia dzieci wrócą do przedszkoli i żłobków - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia w środę 14 kwietnia.

Lockdown dalej trwa, ale otwarte zostaną żłobki i przedszkola

Rodzice najmłodszych dzieci czekali na tę informację. Rząd rozpoczął luzowanie obostrzeń. W pierwszej kolejności otwarte zostaną żłobki i przedszkola. Maluchy będą mogły wrócić do placówek w poniedziałek, 19 kwietnia. Przypomnijmy, że żłobki i przedszkola w Polsce są zamknięte od 27 marca. W pierwszej kolejności miały zostać otwarte 12 kwietnia, ale z powodu przedłużenia restrykcji - pozostałe zamknięte do 18 kwietnia. Placówki przyjmowały jedynie dzieci medyków, policjantów, strażaków i innych służb zaangażowanych w walkę z pandemią koronawirusa.

- Przedłużamy obowiązujące obostrzenia o kolejny tydzień, ale jest jeden wyjątek. To przedszkola i żłobki. Dzieci będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli już w najbliższy poniedziałek - zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia w środę, 14 kwietnia.

Rząd znosi niektóre obostrzenia. Zobacz, co się zmieni od 19 kwietnia!

- Przywracamy także możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu, w tym rozgrywki młodzieżowe, współzawodnictwo w ramach sportu zawodowego i też możliwość uprawiania sportu na obiektach zewnętrznych w grupie do 25 osób. Pozostałe restrykcje będą obowiązywały do kolejnej niedzieli - do 25 kwietnia - dodał minister zdrowia.

Przypomnijmy, że w czasie, gdy żłobki i przedszkola są zamknięte to rodzicom za opiekę nad dzieckiem w domu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wynosi 80 proc. wynagrodzenia i wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, także za dni ustawowo wolne od pracy. Dodatkowy zasiłek przysługiwał rodzicom czy opiekunom dzieci do 8 roku życia i rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych, które mają mniej niż 18 lat. Otwarcie żłobki i przedszkola spowoduje, że nie trzeba będzie wypłacać zasiłku z tego powodu, że placówki są zamknięte.

Pisaliśmy

Podczas środowego(14 kwietnia) posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego podjęto decyzje w sprawie przedłużenia obostrzeń. Pod uwagę wzięo przede wszystkim obłożenie szpitali. W Polsce obecnie obłożenie łóżek covidowych jest na poziomie ok.75 proc. Zajętość respiratorów przez pacjentów z COVID-19 to wynosi ponad 78 proc.

- Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna. Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie. Nie ma dalszej eskalacji zakażeń - mówił w trakcie konferencji minister zdrowia.

W związku z tym, że trzecia fala epidemii koronawirusa jest obecnie najbardziej odczuwalna w szpitalach, gdzie hospitalizowani są pacjenci z COVID-19, rząd zdecydował o przedłużeniu obostrzeń do 25 kwietnia. W dalszym ciągi zamknięte pozostają galerie handlowe, baseny, hotele, siłownie czy siłownie, a także salony urody, fryzjerzy czy salony kosmetyczne. Do 3 maja nie będzie możliwe także prowadzenie hoteli. To obostrzenie jest przedłużone też na majówkę. Nie ma co planować wyjazdów majówkowych.

Powrót najmłodszych do przedszkoli i do edukacji stacjonarnej od początku było kwestią priorytetową dla rządu. Już w trakcie ogłoszenia przedłużenia restrykcji minister zdrowia Adam Niedzielski, mówił o otwarciu żłobków i przedszkoli, jako pierwszym kroku luzowania obostrzeń.

- Kwestie edukacyjne, bez względu na poziom edukacji - żłobki, przedszkola, klasy I-III - to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń, w tym sensie, że pierwsze kroki jakie będziemy wykonywali przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do klas I -III - odpowiadał na pytania dziennikarzy w trakcie konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków jeszcze tylko do 18 kwietnia

Przypomnijmy, że jeszcze do 18 kwietnia ograniczona jest praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami. Placówki wychowania przedszkolnego mają obowiązek prowadzić zajęcia stacjonarne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, a także innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Wsparcie powinny uzyskać rodziny, w których przynajmniej jeden z rodziców jest zatrudniony w podmiocie leczniczym lub świadczy usługi na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii.

Bez zmian pracują przedszkola specjalne, oddziały specjalne w przedszkolach ogólnodostępnych oraz oddziały przedszkolne specjalne w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie