MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd zdecydował: w 2017 r. najniższa emerytura tysiąc złotych. Sprawdź podwyżki innych świadczeń

Zbigniew Biskupski AIP
Dariusz Bloch
To już pewne: od 1 stycznia najniższa emerytura – 1 000 zł, tyle samo najniższe renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Minimalne renty socjalne 840 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 750 zł.

Utrzymanie realnej wartości wszystkich emerytur i rent jest podstawowym celem zaplanowanej na 2017 r. waloryzacji świadczeń. Projekt ustawy w tej sprawie (ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw) przyjęła we wtorek 25 października Rada Ministrów.

Podstawowym celem zaplanowanej na 2017 r. waloryzacji świadczeń jest utrzymanie realnej wartości wszystkich emerytur i rent. Projekt nowelizacji gwarantuje także świadczeniobiorcom przy bardzo niskim wskaźniku waloryzacji w miarę odczuwalnej podwyżki. Dla uboższych emerytów i rencistów będzie ona wynosiła 10 zł.

Najniższe emerytury, renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zostaną podniesione z 882,56 zł do 1000 zł, tj. o 117,44 zł. Najniższa emerytura będzie stanowić 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. W wyniku tej operacji zostaną podwyższone świadczenia dla ok. 800 tys. emerytów i rencistów z FUS, 285 tys. osób pobierających renty socjalne (wszyscy) oraz dla ok. 350 tys. osób pobierających emerytury i renty z KRUS.

Renty socjalne zostaną podniesione z 741,35 zł do 840 zł, tj. o 98,65 zł. Najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną z 676,75 zł do 750 zł, tj. o 73,25 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd zdecydował: w 2017 r. najniższa emerytura tysiąc złotych. Sprawdź podwyżki innych świadczeń - Strefa Biznesu