Rządowa interaktywna mapa inwestycji już działa. Sprawdź, co z niej zrealizowano w Twojej gminie ZDJĘCIA

MAKI
Rządowa interaktywna mapa inwestycji już działa
Rządowa interaktywna mapa inwestycji już działa Arek Gola
Przygotowaną przez rząd mapę inwestycji można oglądać na portalu gov.pl. Tam sprawdzimy inwestycje z poziomu każdej gminy - zapewniał w Zabrzu premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy się poddać ocenie obywatelek i obywateli.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Zabrzu rządową interaktywną mapę inwestycji. Zachęcał, wraz z ministrem cyfryzacji, Markiem Zagórskim.

Jak podkreślał premier Morawiecki, budowa i oddanie do użytku autostrady nie jest pracą jednej kadencji, ale efektem wieloletniej współpracy na rzecz rozwoju dróg w Polsce. W uroczystości udział wzieła także komisarz Elżbieta Bieńkowska.

Otwarcie autostrady A1: Mateusz Morawiecki i Elżbieta Bieńko...

Jak podkreślał premier Mateusz Morawiecki - to ponad 560 miliardów zł inwestycji, w dużej mierze są to środku z budżetu państwa.

- Ta mapa inwestycji to swoisty raport składany przez rząd obywatelom - mówił w Zabrzu Mateusz Morawiecki. - Zapraszamy obywateli, aby popatrzyli na to, co rząd zrobił. żeby mogli zaobserwować rzeczywiste zmiany i rzeczywiste inwestycje na bardzo wielu polach.

Interaktywna mapa, która jest dostępna dla każdego obywatela na stronach internetowych rządu, jest podkreślał, jest dostępna dla każdego i w bardzo logicznie skonstruowana: w podziale na gminy, na powiaty, na województwa.

- Każdy będzie mógł zobaczyć swoją gminę , co zostało zrobione w tej gminie. Pokazujemy od 40- do 50 tys. projektów.

Jak podkreślał, niektóre mają wymiar ogólnokrajowy, niektóre są bardzo lokalne. To inwestycje takie jak Muzeum Historii Polski, bardzo ważne dla całego naszego państwa, ale też oczyszczalnie ścieków, inwestycje wodno-kanalizacyjne, oczywiście inwestycje drogowe z funduszu drogowego, czy stopień wodny w Malczycach. A więc, jak zaznaczył - inwestycję, która ślimaczyła się przez dwadzieścia kilka lat i my ją dokończyliśmy.

CZYTAJCIE TEŻ:
Mateusz Morawiecki w Zabrzu

Mateusz Morawiecki w Zabrzu: W Centrum Symulacji Medycznej p...

Jak wyliczał, to również inwestycje dla zabezpieczenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także na zakup autobusów elektrycznych w wielu miastach, na rekultywacje stawów, obszarów pokopalnianych.

- A więc całe spektrum najróżniejszych inwestycji, co do którego zachęcam wszystkich obywateli , żeby nas sprawdzali, ale także - pokazywali białe plamy, jeśli takie są, potrzeby inwestycyjne, na których powinniśmy się w kolejnych latach skoncentrować - zachęcał premier. - Chcemy poddać się pod ocenę obywatelek i obywateli - mówił premier Morawiecki.

Jest jednak bardzo ciekawa i charakterystyczna kwestia związana z tymi wszystkimi inwestycjami.

Jak dodał, na mapie nie ma jeszcze wszystkich inwestycji, brakuje m.in. ze specjalnej strefy ekonomicznej - ale zostaną w najbliższym czasie dodane. Łącznie obejmujemy tutaj około 560 miliardów złotych inwestycji.

- Chcę podkreślić, że 450 miliardów złotych zaangażowanych w te inwestycje, to są środki z budżetu krajowego - mówił Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślał premier, miał już możliwość zwiedzania takich miejsc w innych rejonach kraju i rozmów ze studentami medycyny i lekarzami.

- I wszyscy podkreślają, że jest to najnowocześniejszy sposób kształcenia. Tutaj warto też podkreślić, że jeszcze pięć lat temu było to nieco ponad 3 tysiące, dzisiaj zbliżamy się do 5 tysięcy studentów medycyny na pierwszym roku. To bardzo ważne, bo wiemy, jak długo kształci się lekarzy.

Przypomniał, że jesteśmy w Zabrzu, miejscu bardzo ważnym dla polskiej medycyny - z racji działalności prof. Zbigniewa Religi i i jego kontynuatorów, którzy rozsławiają Polskę na cały świat.

Nie przegapcie

Jak z kolei wyjaśniał praktyczne użyteczności mapy minister Marek Zagórski, można wejść na mapę i obejrzeć inwestycje, które są pogrupowane na dwanaście kategorii.

Pozwala to na zajrzenie od poziomu gminy, to poziomu ogólnopolskiego, dowolne filtrowanie. Zarówno w poszczególnych kategoriach, jak i konkretnych miejscowościach. Dziś jest to zbiór 50 tys. 320 projektów

.

Zaliczono do niego te projekty, które są finansowane z budżetu państwa, dofinansowane z budżetu państwa projekty unijne, także projekty realizowane przez instytucje, takie jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Nie zaliczono do tej puli inwestycji realizowanych w ramach regionalnych programów operacyjnych, ani inwestycji własnych gmin.

- Jesteśmy w Zabrzu, więc warto powiedzieć, jak to wygląda w tym mieście. Na mapie znajdziecie 133 inwestycje zrealizowane na terenie gminy. Co ważne - mówimy zarówno o inwestycjach, jak i projektach. Przykładem jest Akademia Seniora za 630 tys. złotych i to jest inwestycja w kompetencje. Łączna kwota 335 mln zł. 35 mln zł kosztowała ta inwestycja, w której się znajdujemy.

Mapę można obejrzeć na tej stronie:

Inwestycje finansowane przez rząd. Kliknij

Zobaczcie koniecznie

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Plan Morawieckiego
W żadnym razie nie jest to kłamstwo. Rząd PiSu po raz pierwszy powiedział o sobie prawdę hahaha. W każdrj gminie za inwestycję uważa się 500 za2016,2017,2018,2019 rok. Programów pomocy społecznej na tle wszystkich 50000 tysięcy państwowych inwestycji jest 16 tys. Dla porównania dwukrotnie mniej jest inwestycji na aktywizację zawodową,badania naukowe,cyfryzację,finansowanie zakładów przemysłowych. Rząd PiS dofinasował 66 razy zakłady fiansowe, z czego większość ze środków unijnych. Hahahahah Plan Morawieckiego to kpina z Polaków. Inwestycji w eneregtykę było uwaga dokładnie ZERO od 16.11.15 roku, przynajmniej tak podaje źródło rządowe haha. Dla porównania na Służbę Ochrony Państwa wydano pieniądze w ramach 67 projektów. Pycha, Bizancjum, Zacofanie. Wskaźnik inwestycji najniższy od lat, aktywizacja zawodowa stoi w miejscu,spadają wydatki na badania naukowe, najwiękdzy wskaźnik bankructw przedsiębiorstw od 2015 roku, spada dzietność, zaczyna rosnąć nawet rozwarstwienie społeczne pomimo najwyższego w Europie procentu wyfatków na pomoc społeczną i emerytury w Europie w stosunku do PKB,rośnie deficyt w handluzagranocznym, mam trzecie najwyższe odsetki od obligacji 10- letnich w Europie. Nie myślałem,że kiedyś to powiem, ale głosujcie na byle kogo, NIE na PiS. Socjalista Morawiecki noszczy naszą gospodarkę
t
trotuar
Krzywogębowemu już taki długi kinol urósł od tych kłamstw że co chwila się o niego potyka
Dodaj ogłoszenie