Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzemieślnicy obradowali w Koszęcinie

Agnieszka Zielińska
Michał Wójcik
Michał Wójcik arc.
Z Michałem Wójcikiem, dyrektorem naczelnym Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach rozmawiała Agnieszka Zielińska.

16 czerwca tego roku miała miejsce bardzo ważna uroczystość dla przedsiębiorców z terenu woj. śląskiego, odbyło się Walne Zgromadzenie Izby.
Istotnie, była to znamienita i wyjątkowa uroczystość. Po pierwsze dlatego, że spotkaliśmy się w obiektach pałacowych w Koszęcinie, siedzibie Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Nowo odrestaurowane budynki zostaną oficjalnie otwarte dopiero jutro, a my już prawie dwa tygodnie wcześniej mogliśmy delektować się wspaniałymi wnętrzami pałacu. A po drugie, Walne Zgromadzenie miało też charakter wyborczy i nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że na kolejne 5 lat prezesem Izby został wybrany ponownie pan prof. Jan Klimek. Przypomnę, ta funkcja została panu Janowi Klimkowi powierzona już po raz piąty. Wyboru dokonano jednogłośnie. W głosowaniu brało udział ok. 50 osób, delegaci reprezentowali wszystkie organizacje działające w ramach Izby i wszystkie obszary naszej działalności. Wszyscy delegaci byli zgodni, że Izbą powinien kierować właśnie pan profesor Klimek. A jesteśmy największą organizacją pracodawców regionu - tworzącą prawie 27 tys. miejsc pracy. Wybrano także 16-osobowy Zarząd reprezentujący wszystkie branże, w których pracują nasi rzemieślnicy. To grono specjalistów znających się doskonale na swoich dziedzinach. W skład Zarządu weszli m.in. panowie Mieczysław Kucharski, reprezentujący branżę gastronomiczną, i Jerzy Weindich z Cechu Rzeźników i Wędliniarzy. To świetni przedsiębiorcy, którzy prężnie działają na rzecz promocji rzemiosła, i osoby, które chętnie niosą pomoc innym, angażując się w wiele imprez charytatywnych.

Jakie założenia wyznaczyli sobie przedsiębiorcy i Zarząd na najbliższe lata?
Wyznaczyliśmy strategię działania do 2020 roku, określającą zakres działań w momencie powolnego wychodzenia z kryzysu. Chcemy zabiegać o nową ustawę o rzemiośle, która wzmocni rolę prywatnych przedsiębiorców na rynku pracy i na innych polach. Planujemy przystąpić też do realizacji, na razie pilotażowo w dwóch województwach śląskim i małopolskim, dualnego systemu kształcenia młodzieży. System dualny, czyli łączenie nauki z pracą, pozwoli na wyszkolenie młodych, przedsiębiorczych ludzi, którzy poradzą sobie na rynku pracy. System też zapewni pracę pracownikom młodocianym, a w tej grupie zawodowej jest wysokie bezrobocie. Taki system jest realizowany w Niemczech, Austrii, Włoszech, krajach skandynawskich. Jego orędownikiem jest choćby pan prof. Mieczysław Kabaj, specjalista rynku pracy.

Druga część uroczystości w Koszęcinie miała już mniej oficjalny charakter. Jak przebiegała?
Bardzo ważna dla nas była uroczysta msza św. w intencji śląskiego rzemiosła, którą celebrowało aż 6 kapłanów, odbyła się w kościele św. Trójcy w Koszęcinie. Następnie w pałacowych ogrodach został zorganizowany Piknik Rzemieślniczy, w trakcie którego m.in. promowano nasze śląskie smakołyki: krupnioka i inne specjały wędliniarskie, wyroby cukiernicze i piekarnicze. W jego trakcie, oprócz artystów Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", wystąpiła także orkiestra górnicza.

Walne Zgromadzenie miało otwarty charakter?
Część oficjalna odbyła się w wąskim gronie. Natomiast w drugiej części wzięło udział ok. 400 osób.

Rozmawiała: Agnieszka Zielińska


*Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
*2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
*Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty