MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sąd rejonowy w Bielsku-Białej przenosi się do nowej siedziby. To dawny budynek jednego z liceów. Jego modernizacja kosztowała 53,8 mln zł

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
PAP
PAP
Decyzja o modernizacji budynku na rzecz sądu rejonowego w Bielsku-Białej zapadła wiosną 2019 roku.
Decyzja o modernizacji budynku na rzecz sądu rejonowego w Bielsku-Białej zapadła wiosną 2019 roku. arc. DZ
Po majówce mają zakończyć się przenosiny wydziałów sądu rejonowego w Bielsku-Białej do jego nowej siedziby, jaką jest były budynek IV LO im. KEN, wcześniej należący do PZPR. W nowym budynku, w jednym miejscu będą mieścić się wydziału sądu, które dotychczas znajdowały się rozproszone w różnych częściach miasta.

Sąd rejonowy w Bielsku-Białej przenosi się do nowej siedziby

W Bielsku-Białej trwa przeprowadzka tamtejszego sądu rejonowego do jego nowej siedziby. Sąd z kilku rozlokowanych po całym mieście budynków przenosi się do jednego obiektu. Jak poinformował PAP, Jarosław Sablik, sędzia, a zarazem rzecznik prasowy bielskiego sądu rejonowego, do nowej siedziby przeniesiony został już jeden z wydziałów karnych, który dotychczas znajdował się przy ul. Bogusławskiego. Kolejne wydziały mają przenieść się niebawem.

- Wydziały stopniowo przenoszą się już do nowej siedziby. Większość wydziałów przeniesie się po majówce - przekazuje sędzia Jarosław Sablik.

Mimo że przenosiny sądowych wydziałów jeszcze się nie zakończyły, to w nowej siedzibie odbyły się już pierwsze rozprawy. Prawdopodobnie dopiero, gdy cała operacja związana z przeprowadzką sądu będzie zakończona, nastąpi oficjalne otwarcie nowej siedziby sądu. Jak na razie jej data nie jest jeszcze znana.

Bielski sąd rejonowy będzie się teraz mieścił przy ul. Słowackiego. To były budynek liceum i dawna siedziba PZPR

Nowym adresem sądu rejonowego w Bielsku-Białej będzie teraz ul. Słowackiego, a dokładnie znajdujący się przy niej zabytkowy, XIX-wieczny budynek, w którym niegdyś mieściło się IV LO im. KEN i w którym jeszcze wcześniej znajdowała się siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR. W ręce sądu budynek trafił w 2015 roku, gdy przekazały mu go władze miasta.

Cztery lata później, wiosną 2019 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości zapadła decyzja o udzieleniu dofinansowania do modernizacji budynku, który już wtedy docelowo miał się stać nową siedzibą sądu. Na przebudowę obiektu resort sprawiedliwości miał przygotowane aż 57 milionów złotych.

Ostatecznie remont pochłonął jednak nieco mniej pieniędzy. Koszt modernizacji budynku, którą przeprowadziła firma Arco System w przetargu został oszacowany na 53,8 mln zł.

W nowej siedzibie sądu znajdzie się kilka wydziałów. Powstało 14 sal rozpraw

Takie pieniądze pozwoliły tak zmodernizować budynek, żeby ten był w stanie pomieścić w nim kilka wydziałów: karne, rodzinny oraz nieletnich, czy pracy i ubezpieczeń społecznych bielskiego sądu rejonowego. Właśnie to - ulokowanie większej liczby wydziałów w jednym miejscu - było przesłanką dla której zdecydowano się stworzyć nową siedzibę sądu. Nie bez znaczenia był też fakt związany z trudnościami w doprowadzaniu oskarżonych na rozprawy.

- Kto był w budynku przy ul. Bogusławskiego ten wie, jakie panują tam trudne warunki, w szczególności przy doprowadzeniu oskarżonych na rozprawę - tłumaczył podczas ogłoszenia decyzji o remoncie budynku przy ul. Słowackiego pod nową siedzibę sądu rejonowego, Andrzej Trzopek, ówczesny prezes sądu okręgowego w Bielsku-Białej.

Teraz ten problem ma zniknąć, gdyż nowa siedziba mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie aresztu.

Oprócz kilku wydziałów, w nowej siedzibie sądu rejonowego będzie się także mieściło biuro obsługi interesanta. Powstało w niej także 14 sal rozpraw, na których wyroki będzie wydawało 20 sędziów.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni