18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądy: Nagrywanie rozpraw to trudna rewolucja

Teresa Semik
arc. Polskapresse
Kolejny termin wprowadzenia nagrywania rozpraw sądowych wisi na włosku. Nie jest załatwiona sprawa podpisu elektronicznego pod e-protokołami, a pierwszy etap reformy ma wejść w życie w maju br.

Zgodnie z przedwyborczymi obietnicami, rewolucja w sądownictwie miała być przeprowadzona w listopadzie ub. roku, ale nie zdążono wyposażyć sal w kosztowny sprzęt informatyczny.

W katowickim Sądzie Okręgowym, jednym z największych w kraju, gotowych jest do zapisu fonograficznego i audiowizualnego 9 sal spośród 50, jakie teraz są do dyspozycji sędziów w budynku przy ul. Francuskiej.

Reforma obejmie w pierwszej kolejności sądy okręgowe i apelacyjne, o rejonowych na razie nie ma mowy. Nagrywane będą tylko sprawy cywilne, zarówno te drobne, jak i wielotomowe.

- W naszej czytelni gotowe są także stanowiska do odsłuchania nagranych rozpraw i zapoznawania się z materiałem dowodowym - mówi Jacek Gęsiak, wiceprezes Sądu Okręgowego w Katowicach. - Elektroniczne protokoły na pewno przyspieszą przebieg rozprawy, zwłaszcza zeznania świadków, które mogą toczyć się płynnie, bo nie są hamowane przez protokolanta. Wydłużą natomiast pracę naszych sekretariatów. Przyjmuje się, że transkrypcja 1 godziny nagrania zajmie 4-5 godzin.

NOWOŚĆ W SĄDACH - FILM Z ROZPRAWY. CZYTAJ WIĘCEJ

Transkrypcja, czyli zapisanie przebiegu rozprawy z nośnika elektronicznego na papier, będzie możliwa wyłącznie za zgodą prezesa sądu. Wielu sędziów sceptycznie ocenia ten pomysł resortu sprawiedliwości. Rezygnacja z tradycyjnego protokołu zwiększy i utrudni ich pracę. Na CD utrwalone zostaną wielotomowe sprawy, zeznania wielu świadków i jak się wśród tych nagrań poruszać, jak potem sporządzać uzasadnienie wyroku? Protokół elektroniczny może przedłużyć czas sporządzania tych uzasadnień.

- Sędzia powinien mieć możliwość wyboru, czy przygotuje protokół w wersji elektronicznej czy tradycyjnej - pisemnej, bo jedni świadkowie mają łatwość wypowiedzi, inni nie - dodaje wiceprezes Gęsiak.

202 tys. spraw

Na jednego sędziego w regionie przypada rocznie 2.220 spraw cywilnych. Do sądów katowickiego okręgu wpłynęło w ub. roku 202 tys. spraw cywilnych. Lawinowo rośnie ich ilość, m.in. w sądzie tyskim. Statystycznie jeden sędzia cywilista ma ich rozpoznać 2.220. Dla porównania średnia krajowa wynosiła - 2.751. Katowice mają za to absolutnie najwięcej w kraju spraw wielotomowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!