Sam oceń posła w plebiscycie DZ na koniec kadencji

Marcin Zasada
Udostępnij:
Przez cztery ostatnie lata nad tym, żeby województwo śląskie rosło w siłę, a ludzie żyli tu dostatniej z różnym skutkiem czuwało 56 posłów. Gdyby porównać tę grupę do realiów biznesowych, mieliśmy w Sejmie średnie przedsiębiorstwo, do któ- rego sami zresztą wybraliśmy pracowników. W trakcie rozpędzającej się kampanii wyborczej każdy z nich będzie przedstawiać swoje zasługi na rzecz regionu. Sprawdziliśmy, komu faktycznie można w tej kwestii zaufać.

Zacznijmy od tego, że swoich przedstawicieli, po województwie mazowieckim, mamy w parlamencie najwięcej: 22 więcej od Dolnego Śląska, 16 więcej od Wielkopolski, ale właśnie tam, a nie na Śląskim będzie Euro 2012 i właśnie Wrocław, a nie Katowice będzie Europejską Stolicą Kultury. Regionalna grupa lobbingowa to wciąż utopia, co pokazuje choćby zaangażowanie posłów w walkę o darmowe przejazdy autostradami w obrębie aglomeracji. No to słowo o fundamentalnych sprawach, na które liczyliśmy w tej kadencji Sejmu. Ustawa metropolitalna? W marzeniach. Ustawa uznająca śląską godkę za język regionalny? W marzeniach jeszcze większych. Autostrada A1 ze Śląska na północ Polski? Eksperci obawiają się, że w 2030 roku nie będzie potrzebna, bo ludzie będą latać samolotami.

Skoro nasi parlamentarzyści średnio radzą sobie w pracy zespołowej, może lepsze wyniki uzyskują w dyscyplinach indywidualnych? Wiele o poselskiej pracowitości mówią sejmowe statystyki. Wynika z nich na przykład, że mamy kilku wyjątkowo sumiennych deputowanych - Adam Wykręt, Piotr van der Coghen czy Ryszard Zawadzki (wszyscy PO) byli obecni niemal na każdym głosowaniu w parlamencie. Z kolei Lucjan Karasiewicz (PJN) i Tadeusz Motowidło (SLD) opuszczali co czwarte głosowanie.

Krzysztof Gadowski i Marek Wójcik (obaj PO) aż 26-krotnie występowali w roli sprawozdawców ustaw, które trafiały do Sejmu. To ważna rola, bo bywa, że od sprawozdawcy zależą często dalsze losy przedstawianego projektu. Inni, tacy jak Henryk Siedlaczek (PO), Wojciech Szarama (PiS) i Bożena Kotkow-ska (SLD), brylowali w liczbie złożonych interpelacji. Co ciekawe, Kazimierz Kutz interpelację złożył tylko jedną - w sprawie pieniędzy na remont cerkwi prawosławnej w Sosnowcu. Andrzej Celiński, rodzynek lewicy z Katowic, typowy przedwyborczy spadochroniarz, o swój region upomniał się raz, pytał o prywatyzację kopalni Silesia.

Osobną kategorią są oświadczenia sejmowe, wygłaszane najczęściej późną nocą do pustych trybun. Niekwestionowanym królem w tej dziedzinie jest Waldemar Andzel (PiS), który 97 razy gawędził o historycznych rocznicach i życiorysach sławnych Polaków. Drugą gwiazdą tej formy jest w regionie Szymon Giżyński (PiS). Poseł z Częstochowy za mównicą sejmową 53 razy wygłaszał mowy pełne dykteryjek i zabaw słownych.

- Oświadczenia to dobry sposób na podreperowanie swoich statystyk w parlamencie - zauważa dr hab. Krzysztof Gajdka, specjalista ds. komunikacji społecznej. - Jedna płomienna mowa o Kazimierzu Jagiellończyku, urodzinach założycielki zaprzyjaźnionego Koła Gospodyń Wiejskich albo przepisie na śląski kołocz i dorobek posła wygląda lepiej. Ale nam bardziej przydają się tacy, którzy rzetelnie pracują w komisjach, nie opuszczają posiedzeń i są merytorycznie przygotowani do dyskusji.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Tych pracowitych posłowie są w stanie wskazać sami. Na przykład Marek Plura z PO, niestrudzony wojownik o uznanie języka śląskiego. Opinię pracusiów, w dodatku kompetentnych, mają też m.in. Grzegorz Tobiszowski, Stanisław Szwed (PiS) czy Marek Krząkała i Marek Wójcik (obaj z PO). Celebryci? Dzięki stanowisku szefa klubu PO, do pierwszej ligi pokazywanych w telewizji awansował Tomasz Tomczy-kiewicz. Na drugim biegunie możemy oglądać schyłek kariery Mirosława Sekuły, jeszcze niedawno czołowej postaci PO. Sekuła był prawą ręką Janusza Palikota w komisji "Przyjazne państwo", potem objął komisję ds. tzw. "afery hazardowej", która zakończyła się jego blamażem. Dalej przegrał wybory samorządowe w Zabrzu. Z ponownej walki o mandat poselski zrezygnował.

- Są też posłowie-etatowi komentatorzy, w pełni dyspozycyjni dla dziennikarzy - dodaje dr Gajdka. - Nie pogardzą zaproszeniem do programu śniadaniowego czy dyskusji o odchudzaniu. Albo ci, ustawiający się blisko głównych rozgrywających przed kamerami. Wyborca na pewno zobaczy pana mądrze potakującego głową.

W poniedziałek dowiedzą się Państwo, kto potrafi tylko potakiwać, a kto mówić i działać. Zapytaliśmy samych parlamentarzystów, jak oceniają siebie nawzajem. Wnioski? Zaskakujące.

Zapewne okażą się one pomocne dla wszystkich tych z Was, drodzy Czytelnicy, którzy wezmą udział w wielkim plebiscycie DZ na najlepszego parlamentarzystę województwa śląskiego. Plebiscyt rusza już w poniedziałek. Tego dnia na łamach DZ wydrukujemy pierwszy kupon. Tuż przed wyborami ogłosimy wyniki, by wszyscy mogli poznać nazwiska polityków, którzy Waszym zdaniem nie zmarnowali ostatnich czterech lat.

Frekwencja +

Adam Wykręt (PO) był obecny na 99,8 proc. głosowań w Sejmie. Najbardziej sumienny poseł.
2. Piotr van der Coghen (PO) - 99,7
3. Ryszard Zawadzki (PO) - 99,5
4. Jacek Brzezinka (PO) - 99,4
5. Mirosław Sekuła (PO) - 98,3

Frekwencja -

Lucjan Karasiewicz (PJN) ma najniższą w regionie, 71-proc. frekwencję.
2. Tadeusz Motowidło (SLD) - 71,3
3. Witold Klepacz (SLD) - 73,4
4. Maria Nowak (PiS) - 77
5. Tomasz Tomczykiewicz (PO) - 77,3

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Sprawozdawcy

Krzysztof Gadowski (PO) 26-krotnie występował w Sejmie w ważnej roli posła sprawozdawcy.
2. Marek Wójcik (PO) - 26
3. Jan Kaźmierczak (PO) - 15
4. Elżbieta Pierzchała (PO) - 15
5. Stanisław Szwed (PiS) - 15

Interpelacje
Henryk Siedlaczek (PO) to nasz sejmowy król interpelacji. Napisał ich w tej kadencji Sejmu aż 223.
2. Wojciech Szarama (PiS) - 191
3. Bożena Kotkowska (SLD) - 176
4. Marek Krząkała (PO) - 167
5. Jadwiga Wiśniewska (PiS) - 161

Wystąpienia
Bożena Kotkowska (SLD) Rekord wystąpień na posiedzeniach Sejmu. 390 razy.
2. Henryk Siedlaczek (PO) - 366
3. Stanisław Szwed (PiS) - 252
4. Maria Nowak (PiS) - 252
5. Waldemar Andzel (PiS) - 234

Oświadczenia
Waldemar Andzel (PiS), sejmowa gwiazda poselskiego oświadczenia. Było ich 97 i każde warte uwagi.
2. Henryk Siedlaczek (PO) - 72
3. Maria Nowak (PiS) - 57
4. Szymon Giżyński (PiS) - 53
5. Jan Rzymełka (PO) - 38

Słowniczek posła

Interpelacja poselska
Pisemne pytanie posła lub grupy posłów złożone na ręce marszałka Sejmu, w bardziej lub mniej ważnych sprawach związanych z polityką państwa. Interpelacja powinna zawierać przedstawienie sytuacji będącej jej przedmiotem oraz wynikające z tego stanu pytania.
Oświadczenie poselskie
Krótka, ustna wypowiedź posła zawierająca jego osobiste stanowisko w określonej sprawie. Oświadczenia wygłaszane są na zakończenie dnia obrad Sejmu, najczęściej w późnych godzinach wieczornych.
Poseł sprawozdawca
Poseł oddelegowany z komisji pracującej nad daną sprawą, który ma za zadanie zreferować sprawozdanie z tych prac na plenum Sejmu i przedstawić wnioski. To rola o tyle ważna, ponieważ często od sposobu, w jaki działania komisji zostaną przedstawione, zależą dalsze losy projektu opracowywanej ustawy.
Komisje sejmowe
To organy Sejmu zajmujące się rozpatrywaniem, przygotowywaniem i opiniowaniem spraw będących przedmiotem prac Sejmu, na przykład ustaw. MZ

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jaga
ale z ww na miano dobrego posła zasługują : Stanisłąw Szwed, Jadwiga Wiśniewska, Maria Nowak, Waldemar Andzel i Szymon Giżyński - bo oni głosowali za życiem, co dla mnie jest bardzo ważnym wskaźnikiem na kogo głosować, wiem, że będą dokonywać dobrych wyborów przy głosowaniach, oni są warci naszego głosu ! nie tam ilość wystąpień i interpelacji.
j
jaga
ale z ww na miano dobrego posła zasługują : Stanisłąw Szwed, Jadwiga Wiśniewska, Maria Nowak, Waldemar Andzel i Szymon Giżyński - bo oni głosowali za życiem, co dla mnie jest bardzo ważnym wskaźnikiem na kogo głosować, wiem, że będą dokonywać dobrych wyborów przy głosowaniach, oni są warci naszego głosu ! nie tam ilość wystąpień i interpelacji.
h
he he
co wy chcecie oceniac np. Zawadzkiego po ilości interpelacji ??? smiech na sali bo wiekszość jest pisana wspólnie z Krzakałą i reszta POosłów , to taka praca zespolowa coby się nie narobić ... he he
J
Jac
co do posła Piotra Van der Coghena to może mało ale jakościowo solidnie : ...Sejm odnosząc się do poprawek Senatu, ostatecznie uchwalił ustawę o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach, której projekt miał zaszczyt napisać rok temu. To pierwsza w historii polskiego parlamentu ustawa o ratownictwie górskim. Jest kompromisem wypracowanym podczas wielomiesięcznej pracy ze stowarzyszeniami zajmującymi się turystyką i sportami górskimi, który jednomyślnie poparły wszystkie partie polityczne w Sejmie: PO, PiS, PSL i Lewica. Myślę, że będzie dobrze ludziom służyć... najlepsza rekomendacja !!!
r
rash2ed
Uważam, że województwo śląskie nie powinno być utożsamiane z regionem. Nie piszcie, że to posłowie z naszego regionu, tylko z naszego województwa. W moim regionie znajduje się Opole i Opawa, w moim województwie znajduje się Częstochowa i Żywiec. Różnica spora. Kto, jak kto, ale dziennikarze DZ na pewno widzą różnicę i więcej tak już nie napiszą ;)
e
eli
A Pan poseł Głogowski ? Mija jego druga kadencja i dalej niczym się nie wyróżnił, nie widać go, nie słychać. Jedynie jak się zaczyna kampania wyborcza to można go spotkać na festynach
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie