Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samochód uszkodzony na wyrwie w jezdni - co robić? [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Mechanik Marek Osiński z mysłowickiego serwisu jednej z firm motoryzacyjnych wie doskonale, jaki wpływ na kondycję naszych aut ma stan dróg, po których jeździmy - zwłaszcza pod koniec zimy
Mechanik Marek Osiński z mysłowickiego serwisu jednej z firm motoryzacyjnych wie doskonale, jaki wpływ na kondycję naszych aut ma stan dróg, po których jeździmy - zwłaszcza pod koniec zimy Arkadiusz Ławrywianiec
Dziury w nawierzchni, zapadliska, zimą śnieg i błoto pośniegowe - to codzienność na naszych drogach. Łatwo więc uszkodzić pojazd

Pan Stanisław jest kierowcą od ponad 30 lat i wie, jakie są polskie drogi, więc jeździ ostrożnie. A jednak kilkanaście dni temu, gdy spadł śnieg, a jezdnia nie była odśnieżona, uszkodził podwozie swojej toyoty.

- Skąd miałem wiedzieć, że pod niewielką warstwą śniegu jest zapadająca się w jezdni drogi publicznej studzienka retencyjna, czyli odwadniająca - mówi Czytelnik. Być może z powodu krótkich mrozów, a potem odwilży i pokruszonej nawierzchni, poziom studzienki jeszcze się obniżył. Dość powiedzieć, że poharatałem sobie całe podwozie, a naprawa uszkodzonych elementów, oszacowana przez znajomego mechanika, będzie dość kosztowna. Przygotowałem już wstępną dokumentację zdarzenia, ale chciałbym wiedzieć, jak należy to załatwić.

- Kwestia odpowiedzialności za utrzymanie polskich dróg w odpowiednim stanie interesuje na pewno każdego kierowcę. Nie ulega wątpliwości, że ich stan często pozostawia wiele do życzenia. Dziury w nawierzchni, wyrwy, a w okresie zimowym śnieg i błoto pośniegowe to codzienność. W takich okolicznościach o uszkodzenie pojazdu nietrudno - mówi Iwona Zapart, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów. Pani prezes dodaje, że zarządca drogi nierzadko jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. W takim przypadku poszkodowany ma wybór, do kogo skierować swoje roszczenie - do zarządcy czy jednak wprost do jego ubezpieczyciela.

Szkoda na dziurawej drodze

Odszkodowania można domagać się od właściciela drogi - zdarzenie trzeba jednak dobrze udokumentować.

1. Od tego, ile i jakiej jakości dowody dostarczysz, zależy czy i jak szybko uda ci się uzyskać odszkodowanie. Za pomocą np. telefonu komórkowego zrób zdjęcia:
- uszkodzeń samochodu - jeśli są wystarczająco widoczne (np. urwane koło),
- samego uszkodzenia nawierzchni (np. dziury w asfalcie, pęknięcia nawierzchni),
- okolicy wraz z przeszkodą - tak, by można było wskazać dokładne miejsce zdarzenia (na wypadek załatania go przez "zapobiegliwe" służby),
- spróbuj uwidocznić na zdjęciu datę i godzinę wypadku - robiąc np. zdjęcie z zegarkiem lub gazetą z danego dnia,
- poszukaj świadków, którzy zgodzą się ewentualnie zeznawać.

2. Kierując samochód do mechanika, zbierz wszystkie faktury i rachunki za naprawę. Odpowiadają one bowiem wartości szkody, jaką ponieśliśmy.

Uwaga! Jeśli samochód nie nadaje się do naprawy lub nie możemy jej przeprowadzić przed uzyskaniem odszkodowania, warto, aby biegły sporządził wycenę szkód (koszt usługi biegłego będzie stanowił część odszkodowania).
Ważne! Jeśli naprawa została objęta w całości odszkodowaniem autocasco (AC), nie możemy występować o dodatkowe odszkodowanie od właściciela drogi. Jeżeli nie objęło całości, możemy wystąpić o zwrot nadwyżki szkody nad odszkodowanie.

Sprawdź, kto jest odpowiedzialny za drogę.
W zależności od rodzaju drogi, inna instytucja będzie odpowiedzialna za szkody wynikłe z jej użytkowania:
- dla dróg krajowych - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,
- wojewódzkich - zarząd województwa,
- powiatowych - zarząd powiatu,
- dla gminnych - wójt (lub burmistrz albo prezydent miasta).

Sprawę kierujemy do właściwego organu. Jeśli organ odmówi wypłaty odszkodowania lub wypłaci je w zbyt niskiej wysokości, możemy skierować sprawę do sądu cywilnego.

Ekspert podpowiada: Studzienka jest częścią drogi

Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice:

Aby uzyskać odszkodowanie za zniszczenia wynikłe ze złego stanu drogi - po przygotowaniu dokładnej dokumentacji i ustaleniu organu odpowiedzialnego za stan danej drogi (patrz ramka obok) - występujemy z wezwaniem do zapłaty naszego roszczenia.

W piśmie złożonym do właściwego organu musimy przedstawić i załączyć: pisemny wniosek o wypłacenie odszkodowania; dokładny opis okoliczności i przebiegu zdarzenia z określeniem daty, godziny i miejsca wypadku oraz powstałych uszkodzeń pojazdu wraz z zebranymi dowodami; kserokopię dowodu rejestracyjnego samochodu i prawa jazdy kierowcy; fotografie miejsca zdarzenia, szkic określający przebieg zdarzenia i przyczyny uszkodzenia pojazdu; kształt, rodzaj i wymiary przeszkody; oświadczenia świadków zdarzenia (jeśli ich mamy); informację o wysokości żądanego odszkodowania wraz z dokumentami uzasadniającymi zgłoszone roszczenia: kosztorysem niezbędnej naprawy, oryginałami rachunków, wyceną rzeczoznawcy, własnymi wyliczeniami.

Dołączamy też informacje o tym, w jakim zakresie i w którym towarzystwie jest ubezpieczony pojazd oraz czy wystąpiono o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia autocasco, a także informacje o okresie i przebiegu eksploatacyjnym uszkodzonych części.

Sytuacja Czytelnika, który uszkodził auto z powodu źle zabezpieczonej studzienki kanalizacyjnej, jest dość typowa. Pojawia się pytanie, kto: zarządca drogi czy przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne ponosi w tym zakresie odpowiedzialność? Za utrzymanie w należytym stanie włazów studzienek retencyjnych (odwadniających) odpowiadać będzie zarządca drogi publicznej, bo stanowią one część infrastruktury technicznej związanej bezpośrednio z drogą - służąc jej odwodnieniu.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!