Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sarah Pinborough „13 minut” RECENZJA: lajki i fejm w social mediach. Bardzo dobry thriller psychologiczny o okrutnym świecie nastolatków

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Mat. pras. Prószyński i S-ka
Świat, w którym sympatia rówieśników równa jest liczbie lajków pod postami na Facebooku, a miarą wartości jest popularność zdjęć na Instagramie. Świat, gdzie mieć ważniejsze jest od być, gdzie kłamstwo daje siłę, a prawda niesie cierpienie. Taki właśnie świat intryg i manipulacji pokazuje w swoim thrillerze psychologicznym „13 minut” Sarah Pinborough. Thrillerze świetnie skomponowanym, z nieoczywistą fabułą, skutecznie budowanym nastrojem niepokoju i napięcia oraz licznymi niedomówieniami, które rozbudzają ciekawość czytelnika.

W tej książce nic nie jest takie, jak się początkowo wydaje. Oto punkt ciężkości fabuły autorka przenosi do świata nastolatków. To nie jest świat grzecznych dziewczynek, które dobrze się uczą i po szkole wracają do domu. To dziewczyny, które za wszelką cenę chcą być w centrum uwagi, chcą być popularne i najważniejsze w szkole. Dziewczyny atrakcyjne i z kompleksami, przebojowe i trzymające się nieco z tyłu. Marzące o miłości i przyjaźni, silne i zagubione. Ale też wyrachowane, bezczelne, okrutne.

Jedną z głównych bohaterek i równocześnie jedną z narratorek jest Natasha Howland, zwaną Tashą. Świadoma swej urody 16-latka jest liderką szkolnej grupy Barbie (albo królową ulu, bo szkoła jest tu nazywana ulem), do której starannie dobiera koleżanki. I choć pseudonim Barbie ma być złośliwy, to inne dziewczyny marzą, aby należeć do paczki Tashy. Dziewczyna ma wszystko: przyjaciółki, ubóstwiających ją bogatych rodziców, popularność w szkole.

Pewnego dnia ciało Tasy zostaje wyłowione z rzeki. Dziewczyna cudem przeżyła. Przez 13 minut była martwa, przeżyła śmierć kliniczną. Po wypadku cierpi na amnezję. Jak trafiła do rzeki? Czy to był wypadek, czy też ktoś celowo ją tam wrzucił? Dlaczego nic nie pamięta?

Kobieta w oknie. Zaskakujący thriller psychologiczny

Drugą ważną postacią w „13 minutach” jest Becca, rówieśniczka Tasy. W dzieciństwie obie bardzo się przyjaźniły, ale pewnego dnia Tasha porzuciła Beccę dla Barbie. Po wypadku Tasy dziewczyny na nowo się do siebie zbliżają.

Sarah Pinborough w „13 minutach” wykreowała bardzo sugestywny obraz świata 16-latek, w którym wszystkie szkolne i domowe problemy urastają do rangi prawdziwych dramatów, zaś pierwsze przyjaźnie i miłości są „na zawsze”. Każdy, kto temu nie dowierza, powinien cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie siebie w tym wieku.

„13 minut” to udany thriller psychologiczny, bardzo dobrze skomponowany. Są tutaj tajemnice, niedomówienia i przede wszystkim bardzo dobrze nakreślone portrety psychologiczne postaci. Autorka zbudowała nastrój m.in. stosując zmienność narracji.

B. A. Paris "Za zamkniętymi drzwiami". Ta historia może wydarzyć się naprawdę

Wspominałam już, że jedną z narratorek jest Natasha, ale są też artykuły z gazet, wymiana SMS-ów między bohaterkami, zapisy z pamiętnika Tashy, jest wreszcie narrator trzecioosobowy. Rozdziały są krótkie przez co książkę szybko się czyta.

Od tego thrillera naprawdę trudno się oderwać. Sarah Pinborough porusza w nim temat może mało oryginalny, bo o problemach nastolatków powstało mnóstwo książek i filmów, ale robi to w sposób niebanalny. Do tego skupia się na intrygach, manipulacji, zazdrości i okrucieństwie, niedojrzałości czy też narcyzmie nastoletnich dziewcząt. Autorka kreśli bardzo mroczny obraz.

I choć może finał nieco rozczarowuje, jest to i tak bardzo dobry thriller psychologiczny. To książka dla dorosłych i dla nastolatków. Polecam!

Sarah Pinborough, „13 minut", Prószyński i S-ka, 2018, 424 strony

Prolog, czyli Maria Olecha-Lisiecka o książkach, odc. 9 - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo