Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ściągnij apkę, ratuj życie! Chory z przepracowania

Redakcja
Wiele godzin spędzonych w pracy za biurkiem albo za kierownicą to męka dla naszego kręgosłupa. Zobaczcie, na co trzeba uważać.

Bóle pleców

Badania dowodzą, że pozycja siedząca jest najbardziej szkodliwa dla kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Dlatego też ważna jest odpowiednia organizacja miejsca pracy.

Krzesło i biurko

  • Powinno mieć taką wysokość, by podczas siedzenia nasze stopy swobodnie opierały się o podłoże, a kąt pomiędzy udami a podudziami nie był mniejszy niż 90 stopni.
  • Oparcie powinno sięgać do wysokości łopatek i dawać podparcie dla pleców na całej ich długości.
  • Siedzisko powinno być wygodne, ale niezbyt miękkie, by siedzący nie zapadał się w nie.

Ostatnio coraz większą popularność zdobywają krzesła typu "klęcznik". Pochylone do przodu siedzisko i oparcie znacznej części ciężaru ciała na kolanach pozwala podczas siedzenia utrzymać fizjologiczne wygięcie kręgosłupa lędźwiowego ku przodowi (tzw. lordoza) - jest to najkorzystniejsze ustawienie kręgosłupa zapobiegające jego przeciążeniom.

  • Wysokość biurka powinna być tak dobrana, by osoba pracująca przy nim nie musiała pochylać się.
  • Fotel samochodowy powinien być dopasowany do fizjologicznych krzywizn kręgosłupa - możliwość regulacji w odcinku lędźwiowym. Zagłówek powinien być tak umiejscowiony, aby głowa stanowiła naturalne przedłużenie kręgosłupa.

Pożądana przerwa
Nawet przy optymalnie dobranych parametrach stanowiska pracy długotrwałe siedzenie bez ruchu w wymuszonej pozycji powoduje wzmożenie napięcia mięśni przykręgosłupowych i może prowadzić do bólów pleców. Wskazane jest więc co godzinę przerwanie pracy na kilka minut, odprężenie się, wzięcie kilku głębokich oddechów, zmiana pozycji ciała i wykonanie kilku ćwiczeń zwiększających ruchomość kręgosłupa. Taka przerwa pozwoli nam też zredukować stres, który rownież prowadzi do dolegliwości kręgosłupa.

Sport to zdrowie?
Jednym z najważniejszych czynników chroniących nas przed bólami jest aktywność ruchowa. Jednak nie każdy rodzaj sportu korzystnie wpływa na nasz kręgosłup.

  • Na siłowni unikajmy ćwiczeń prowadzących do pionowego obciążania kręgosłupa. Równie niekorzystnym ćwiczeniem, zwłaszcza dla osób nie wytrenowanych jest tzw. "martwy ciąg" , który niesie ze sobą duże ryzyko wystąpienia dyskopatii w odcinku lędźwiowym.
  • Innymi rodzajami sportu, gdzie dochodzi do niekorzystnych pionowych obciążeń kręgosłupa są koszykówka, siatkówka i jazda konna. Uprawianie tych dyscyplin należy zawsze poprzedzić treningiem wzmacniającym mięśnie grzbietu i brzucha.
  • Jazda na rowerze może również prowadzić do przeciążeń kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Możemy ograniczyć ich ryzyko ustawiając kierownicę na tyle wysoko, by nie trzeba było odchylać głowy nadmiernie do tyłu.
  • Najbardziej wskazaną dyscypliną sportu jest pływanie. Woda zmniejsza bowiem do minimum szkodliwe obciążenia . Poodczas pływania równomiernie pracują mięśnie poprawiające stabilizację kręgosłupa, a ruch w wodzie zwiększa ruchomość połączeń międzykręgowych. Kto dotąd nie uskarżał się na bóle kręgosłupa może pływać wszystkimi stylami. Dla osób z zespołem bólowym kręgosłupa szyjnego pływanie "żabką" może nie być wskazane ze względu na konieczność wysokiego unoszenia głowy nad wodą.

Źródło LUX MED, opracowanie PPG

Jaka terapia?

W leczeniu bólów grzbietu zastosowanie znajdują zarówno środki farmakologiczne jak i zabiegi fizykalne, masaże, zabiegi terapii manualnej i ćwiczenia. Badania potwierdzają, że najlepsze efekty uzyskuje się stosując kilka form terapii jednocześnie. Zastosowanie masaży oraz terapii manualnej przy odpowiednich wskazaniach może przynieść bardzo dobre efekty zarówno w ostrych jak i przewlekłych bólach kręgosłupa. Należy jednak pamiętać, że wykonywane przez osobę bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, a także zastosowane w przypadkach, kiedy te formy leczenia są przeciwwskazane, mogą prowadzić do poważnych powikłań z trwałym kalectwem, a nawet śmiercią pacjenta włącznie.

Ściągnij apkę już teraz!

Aplikacja "Pierwsza pomoc" powstała przy współpracy ORANGE i LUX MED

Przejrzysty podział na kategorie urazów pozwala szybko dotrzeć do działań, które należy wykonać udzielając pomocy w określonej sytuacji. W aplikacji znajdziesz też dodatkowe materiały i wskazówki, dzięki którym poznasz dokładniej zasady udzielania pierwszej pomocy, a także uzyskasz dostęp do informacji, które pomogą Ci zwiększyć bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

Wśród nich znajdują się adresy punktów medycznych , porady dotyczące szczepień oraz wskazówki na temat tego, co powinno znajdować się w podręcznej apteczce.

Aplikację Pierwsza Pomoc można pobrać bezpłatnie ze sklepów z aplikacjami oraz wysyłając bezpłatny sms o treści POMOC na numer 80888.

Partnerzy akcji Ściągnij apkę! Ratuj życie

Podróże w tropiki - jak się przygotować, żeby wrócić zdrowym

Przeczytaj zanim wyjedziesz
Tropik to upalne, wilgotne powietrze, to znacznie niższy standard życia ludności, często niski poziom higieny żywienia i życia, a w związku z tym choroby, o których Europa już dawno zapomniała, jak błonica, choroba Heinego-Medina, tyfus, tężec. I takie, które występują tylko w krajach tropikalnych, czyli malaria, cholera i wiele chorób pasożytniczych. Nie ma uniwersalnej szczepionki, która ochroni nas przed wszystkimi chorobami, występującymi w innej niż nasza strefie klimatycznej. Obowiązkowe jest tylko szczepienie przeciwko żółtej febrze, choć są kraje, które mogą od turystów żądać świadectw szczepień także np. przeciwko meningokowemu zapaleniu mózgu.
Planując egzotyczną podróż warto więc sprawdzić, jaki zakres szczepień jest wymagany. Wszelkie informacje można uzyskać w stacjach sanitarno-epidemiologicznych lub sprawdzić w sieci na portalach podróżniczych czy na internetowych stronach krajów, które zamierzamy odwiedzić.

Gdzie się szczepić?
Szczepienia ochronne prowadzi sanepid, a przeciwko żółtej febrze można się zaszczepić w wybranych punktach szczepień, legitymujących się akredytacja Światowej Organizacji Zdrowia.

Kiedy się szczepić?
Optymalny okres to 6 do 8 tygodni przed planowanym wyjazdem, a ostatni dzwonek to 4 tygodnie.

Przeciwwskazania
Strefy tropikalnej powinni unikać osoby z niewydolnością krążenia, po przebytych zawałach mięśnia sercowego, z przewlekłą chorobą nerek, chorobami skórnymi, w zaawansowanym wieku, małe dzieci, kobiety w ciąży.

Jak się chronić?
Niektórych chorób możemy się ustrzec przestrzegając pewnych zasad postępowania. Malarię przenoszą komary, trzeba więc chronić się przed ich ukąszeniami; komary żyją na terenach nizinnych bogatych w zbiorniki wodne, rzeki i roślinność. Na ogół nie atakują w pełnym słońcu, o zmroku i wieczorami lepiej więc osłaniać ciało. Warto też stosować na skórę środki odstraszające, przed snem uwolnić pokój od owadów, a na łóżko najlepiej nałożyć szczelną moskitierę. Przyjmować leki zapobiegające malarii.

Nie wolno pić nieprzegotowanej wody. Nie powinno się kąpać, a nawet zanurzać nóg w otwartych zbiornikach słodkiej wody (rzeki, jeziora), zwykle jest tam wiele pasożytów groźnych dla ludzi np. schistosomozy. W wodach morskich z kolei groźne mogą być pewne rodzaje meduz, powodujące oparzenia skóry.

Zwykle atrakcją dla turystów są różne gatunki egzotycznych warzyw i owoców. Te, które możemy obierać ze skóry (banany, granaty, kiwi itp.) nie zawierają w środku żadnych zarazków, możemy je jeść, jeżeli podczas obierania nie zabrudziliśmy ich miąższu własnymi rękoma. Nie należy jeść surowych warzyw liściastych, na przykład sałat, ponieważ do ich upraw stosowane jest między innymi nawożenie fekaliami ludzkimi, które zawierają wiele zarazków.

Źródło LUX MED, opracowanie PPG

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!