Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siła KobieTy - inspirujące historie, wystawa zdjęć i informacje o profilaktyce zdrowotnej

Norbert Palusiński
Norbert Palusiński
Każdego roku w październiku, Miesiącu Świadomości Raka Piersi, Polska Press organizuje wyjątkową akcję - Siła KobieTy. To projekt ukazujący siłę i determinację kobiet, które stanęły w obliczu diagnozy nowotworu i postanowiły zawalczyć o swoje zdrowie.

Miesiąc Świadomości Raka Piersi

Październik to miesiąc, kiedy na całym świecie skupiamy uwagę na jednej z najważniejszych kwestii dotyczących zdrowia kobiet - raku piersi. Od 1985 roku obchodzi się go poprzez kampanie promujące profilaktykę, diagnostykę oraz nowoczesne metody leczenia nowotworów piersi. Co więcej, 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. To właśnie w tym dniu wyrażamy nasze wsparcie dla osób dotkniętych tą chorobą oraz ich rodzin. Symbolem jedności i solidarności jest noszenie różowej wstążki, która jest wyrazem naszego zobowiązania do walki z rakiem piersi, promowania profilaktyki oraz wczesnej diagnostyki.

Najpowszechniejszy nowotwór wśród kobiet

Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów rak piersi stanowi najczęstszy rodzaj nowotworu złośliwego u kobiet. W Polsce odpowiada za około 23% wszystkich przypadków nowotworów i jest przyczyną około 15% zgonów związanych z chorobami onkologicznymi. Choć wiek jest istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania, to choroba może również dotykać młodsze kobiety. W ostatnich latach obserwuje się rosnący trend diagnoz raka piersi u pacjentek w młodszym wieku, mimo że nadal większość chorych podlega wskazaniom do programu przesiewowych badań mammograficznych. Statystyki nie pozostawiają złudzeń - zbyt często diagnozujemy tę chorobę w jej zaawansowanym stadium, co zdecydowanie utrudnia walkę i wpływa na rokowania.

Świadomość Polek jest nieporównywalna z tym, co było 20 lat temu, kiedy zaczynałam akcję z różową wstążką i wspólnie z Narodowym Instytutem Onkologii z Gliwic organizowaliśmy na uniwersytetach trzeciego wieku tzw. pogadanki z seniorami. Obecnie świadomość kobiet jest bardzo duża, tylko za tym nie idzie jeszcze chęć pójścia do przebadania się. Kobiety mają obawy, że jak się zbadają, usłyszą wyrok śmierci. Nie będą wiedziały jak sobie z tym poradzić, jak przejść leczenie i to jest taki paraliż, który jest niepotrzebny, bo wczesna diagnostyka ratuje życie - mówi posłanka Barbara Dziuk, przewodniczącą m.in. Podkomisji Stałej do Spraw Onkologii i Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich.

Rak piersi u mężczyzn to rzadko występujący nowotwór, stanowiący około 1% wszystkich przypadków raka piersi i zaledwie 0,2% wszystkich nowotworów występujących u mężczyzn. Ze względu na niskie występowanie tej choroby w populacji mężczyzn, etiologia i patogeneza są mniej zrozumiane niż w przypadku kobiet.

O projekcie

Siła KobieTy to projekt multimedialny, który stawia na pierwszym miejscu profilaktykę zdrowotną w walce z nowotworami. Dzięki niemu możemy poznać wyjątkowe kobiety, które codziennie walczą o swoje zdrowie, a jednocześnie inspirują i motywują innych do dbania o siebie. Ich historie, udostępnione za pośrednictwem różnych mediów, pomagają nam zrozumieć, że profilaktyka jest kluczowa w zapobieganiu nowotworom piersi. Bardzo wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie tej choroby mogą uratować życie. Nie tylko wizyty u lekarza czy badania specjalistyczne stanowią klucz do walki z rakiem piersi. Każda z nas ma ogromny wpływ na własne zdrowie poprzez samodzielne badanie piersi, regularne kontrole oraz dbanie o zdrowy tryb życia.

Wystawa zdjęć autorstwa Katarzyny Drejling

Piękno przyciąga wzrok, artystyczne zdjęcia zatrzymują na chwilę naszą uwagę. Chcemy to wykorzystać, by przekazać ważne treści. W ramach tegorocznej kampanii przed obiektyw aparatu zaprosiliśmy dwanaście niezwykłych kobiet, które stanęły twarzą w twarz z przerażającym wyzwaniem - diagnozą nowotworu. Te kobiety to prawdziwe bohaterki, które nie uległy strachowi ani niepewności. Codziennie, z niezwykłą siłą i determinacją, toczą heroiczną walkę z nieustępliwą chorobą. Jednak co najważniejsze, odkryły w sobie ogromną moc, aby inspirować i motywować innych do dbania o swoje zdrowie. Wierzymy, że siła bohaterek wystawy zachęci inne kobiety do regularnych badań i walki o własne zdrowie.

Ta sesja zdjęciowa to spełnienie moich marzeń o zrealizowaniu projektu na tak ważny temat, jakim jest profilaktyka nowotworów kobiecych. Poprzez fotografie chciałam pokazać, jak postrzegam kobietę - jej siłę, wrażliwość i piękno zewnętrzne, które jest tylko symbolem wspaniałego wnętrza. Jednocześnie starałam się uchwycić osobowość bohaterek akcji - każda z tych kobiet jest bezsprzecznie wyjątkowa! Podziwiam je i wierzę, że wszystko, co najpiękniejsze jest jeszcze przed nimi. Mam nadzieję, że te fotografie dodadzą im sił oraz pomogą także innymi kobietom walczącym o siebie i swoje zdrowie - opowiada o wystawie Katarzyna Drejling, autorka zdjęć.

Różowy podcast

W tym roku galeria będzie dodatkowo wzbogacona o podcasty, czyli wywiady zrealizowane z bohaterkami zdjęć. W ramach Różowego podcastu będzie można odsłuchać rozmowy, w których bohaterki zdjęć dzielą się swoim doświadczeniem związanym z diagnozą raka piersi. Opowiadają o tym, jak zareagowały, gdy usłyszały diagnozę, jakie zmiany zaszły w ich życiu i jak wyglądał proces leczenia.

Przetrwałam walkę i żyję na 100, a nawet 200 procent. Teraz to ja daję cząstkę siebie ludziom, którzy tego potrzebują - dzieli się swoim doświadczeniem Agnieszka Suprowicz, jedna z uczestniczek akcji Siła KobieTy.

Chorobę traktuję jak wskazówkę, że to już najwyższy czas, aby się skupić się na tym, co w życiu naprawdę ważne - na rodzinie, na sobie i na przyjaciołach - dodaje Olga Balcerska, kolejna z bohaterek akcji.

Wszystkie te niezwykłe, pełne emocji, ale też pokrzepienia i wiary historie znajdziecie na stronie internetowej akcji. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony, uważnego wysłuchania historii naszych bohaterek i zaangażowania się w profilaktykę. To nasza wspólna siła, która może naprawdę wiele zmienić.

Niech Siła KobieTy będzie z Wami!

W ramach akcji Siła KobieTy każdego roku organizowane są wyjątkowe ekspozycje, projekcje filmów i debaty. Dzięki współpracy z naszymi partnerami, promujemy profilaktykę raka piersi. Przez lata trwania tej inicjatywy, mieliśmy przyjemność poznać ponad sto niezwykłych historii kobiet, co uczyniło Siłę KobieTy silną i rozpoznawalną marką. Tegoroczna wystawa rusza już w najbliższy piątek (13 października) o godz. 10.00. Wystawa jest otwarta dla wszystkich i będzie można ją podziwiać przez cały tydzień w budynku Media Centrum przy ul. Baczyńskiego 25a w Sosnowcu.

Najważniejsze informacje
Data: wystawa będzie dostępna w dniach 13-20 października 2023r. Otwarcie - 13.10, godz. 10.00
Miejsce: Polska Press Sp. z o.o. Oddział Śląsk Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25A, Sosnowiec
Partnerzy: TAURON Polska Energia, Przychodnia Bi-Med z Tarnowskich Górach

Siła KobieTy - inspirujące historie, wystawa zdjęć i informacje o profilaktyce zdrowotnej

Patronem Honorowym akcji jest Poseł na Sejm RP Barbara Dziuk

Siła KobieTy - inspirujące historie, wystawa zdjęć i informacje o profilaktyce zdrowotnej
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera