18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Simone de Beauvoir - "Nie rodzimy się kobietami - stajemy się nimi" Google Doodle dla gender

KAG
Doodle Simone de BeauvoirSimone de Beauvoir - "Nie rodzimy się kobietami - stajemy się nimi" Google zrobiło Doodle feministce
Doodle Simone de BeauvoirSimone de Beauvoir - "Nie rodzimy się kobietami - stajemy się nimi" Google zrobiło Doodle feministce
Feministka, filozofka, francuska pisarka. Książka Druga płeć, autorstwa Simone de Beauvoir uznawana jest za jedną z sztandarowych prac poświęconych feminizmowi. Dzięki Simone de Beauvoir świąt usłyszał o gender, a kobiety postanowiły walczyć o prawo do równouprawnienia. Simone de Beauvoir była partnerką życiową Jeana-Paula Sartre. W dniu urodzin Google stworzyło Doodle upamiętniającego tę francuska feministkę.

Simone de Beauvoir jest uznawana za czołowego ideloga gender. Czy słusznie?

Simone de Beauvoir już od najmłodszych lat wyróżniała się silnym poczuciem odrębności. Równie szybko ujawnił się jej niebywały talent pisarski i ponad przeciętna inteligencja. Simone de Beauvoir urodziła się w Paryżu. Jej ojciec ubolewał nad tym, że zamiast wymarzonego syna urodziły mu się dwie córki.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Co to jest ideologia gender: "Gender niszczy Polskę, gender niszczy rodzinę, gender STOP"

Postawa ojca zdecydowanie wpłynęła na postawę oraz przyszłe poglądy Simone de Beauvoir. W wieku 14 lat doszła do wniosku, że Bóg nie istnieje, od tego momentu jest zdeklarowaną ateistką. Studiowała na Sorbonie, dzięki ogromnemu talentowi uzyskała licencjat z literatury francuskiej, języka greckiego, łaciny oraz filozofii.

Simone de Beauvoir była życiową partnerką laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Jeana-Paula Sartre. Podobne światopoglądy przyciągnęły ich do siebie. Oboje w 1929 roku podeszli do bardzo trudnego egzaminu „agrégation” z filozofii, którego pomyślny wynik dawał przepustkę.

Do dożywotniego piastowania stanowiska nauczyciela w państwowej szkole średniej. W życiu Simone de Beauvoir nie brakowało również kontrowersji. W 1935 roku Simone oraz Sartre za zgodą rodziców Olgi Kossakiewicz wynajęli jej pokój. Olga dotychczas mieszkająca w internacie zaprzyjaźniła się z swoją nauczycielką, która tryskała energią i zdecydowanie odróżniała się od pozostałych nauczycielek.
Simone de Beauvoir jest uznawana za czołowego ideloga gender. Czy słusznie?

W ten sposób relacje pomiędzy nauczycielką, a uczennicą nabrały nowego charakteru - zostały kochankami. W 1943 roku Simone wydaje swoją pierwszą książkę L’Invitée (Zaproszona), 1943. W tym samym roku zostaje usunięta z zawodu nauczycielki za związek homoseksualny z uczennicą.

Swoje najważniejsze dzieło - Druga płeć - Simone de Beauvoir odniosło ogromny sukces wydawniczy. W ciągu tygodnia od publikacji, książkę sprzedano w 20 tys. egzemplarzy. Kontrowersyjne dzieło uznane za jedno z czołowych dzieł literatury feministycznej przez kościół katolicki uznane zostało za zabronione, a sama książka znalazła się w Indeksie ksiąg zakazanych.

Druga płeć to książka poświęcona nierówności płciowej. Simone de Beauvoir w swoim dziele podaje przykłady i analizuje przyczyny podrzędnego traktowania kobiet w dziedzinach życia społecznego. Zdaniem Simone to małżeństwo oraz posiadanie dzieci są pułapką, która każe kobietom porzucić swoje ambicję i szansę na karierę zawodową.

"Przejście do kategorii ludzi żonatych byłoby jeszcze jednym wyrzeczeniem – napisała Simone – najbardziej elementarna przezorność zakazywała mi wyboru przyszłości, którą mogłyby zatruć [wyrzuty sumienia]"

"Nie rodzimy się kobietami - stajemy się nimi" - napisała w swojej książce. Zdanie to później stanie się jednym z czołowych haseł feministek i działaczek gender na świecie.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Co to jest ideologia gender: "Gender niszczy Polskę, gender niszczy rodzinę, gender STOP"

Simone de Beauvoir zmarła w 1986 roku, została pochowana koło swojego partnera Sartre'a na cmentarzy Montparnasse w Paryżu. W pogrzebie feministki wziął udział tłum kobiet, które odprowadziły Simone de Beauvoir w jej ostatniej drodze.


*Filmy erotyczne z początku XX w. to nie porno, a sztuka ZOBACZCIE
*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Orszaki Trzech Króli idą przez nasze miasta [ZDJĘCIA + WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!