Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby Pana Samochodzika w Pałacu Schoena w Sosnowcu ZDJĘCIA

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
W latach 1961-1985 spod pióra Zbigniewa Nienackiego wyszło piętnaście książek o przygodach Pana Samochodzika, niezwykle popularnych przez wiele lat wśród młodzieży, a i dzisiaj mających wielu fanów. Od czwartku 21 listopada w sosnowieckim Pałacu Schoena można oglądać wystawę, która łączy utrwalony w kulturze masowej wizerunek Pana Samochodzika z przedstawieniem eksponatów archeologicznych znalezionych podczas wykopalisk w różnych regionach Polski. Gościem czwartkowego wernisażu był 85-letni dziś aktor Michał Szewczyk, który zagrał jedną z ról w telewizyjnym serialu "Samochodzik i templariusze".

Powieści Zbigniewa Nienackiego, których bohaterem jest Pan Samochodzik, razem z książkami Edmunda Niziurskiego czy Adama Bahdaja do dzisiaj stanowią kanon polskiej literatury dziecięco-młodzieżowej. Popularność książek Nienackiego sprawiła, że oprócz odsłon książkowych w pamięci widzów zapisały się również ich filmowo-telewizyjne ekranizacje. Powstał m.in. serial "Samochodzik i templariusze" ze Stanisławem Mikulskim w roli tytułowej, a także cztery filmy pełnometrażowe. Podczas wystawy gratką dla koneserów i fanów Pana Tomasza są ilustracje Szymona Kobylińskiego do „Pana Samochodzika i templariuszy”, „Pana Samochodzika i wyspy złoczyńców” oraz gabinet pisarza, w którym powstawały kolejne tomy.

Wystawa to połączenie postaci Pana Samochodzika z archeologią. Po raz pierwszy w sosnowieckim Muzeum zobaczyć będzie można aż 21 unikatowych skarbów archeologicznych: monety rzymskie i średniowieczne, biżuterię, broń, narzędzia i naczynia z rożnych epok i kultur – najstarsze z neolitu (skarb uch glinianych z Jordanowa Śląskiego, schyłek kultury lędziersko-polgarskiej). Zostały wypożyczone z dziewięciu polskich muzeów m.in.: we Wrocławiu (skarby z Rohova, Kondratowic, Krzelowa, Krzydliny Małej), Nysie (skarby z Radzikowic i Lasowic), Opolu (skarb siekier miedzianych z Kietrza), Bytomiu (skarby z Gamowa, Siodłar, Czarkowa), Krakowie (skarb groszy z Pszczyny), Cieszynie (skarb monet rzymskich z Nawsia k. Jabłonkowa).

Na ekspozycji nie mogło zabraknąć oryginalnych pamiątek związanych z literackim pierwowzorem Pana Samochodzika. Wystawa pokazuje archiwalne i współczesne egzemplarze powieści. Warto wspomnieć, że Samochodzikowy cykl jest kontynuowany do dzisiaj, tworząc oryginalny księgozbiór liczący 150 tytułów. Po Z. Nienackim wychodziły spod pióra: Oskara Ajchel Amosa, Józefa Burnego, Jakuba Czarnika, Bartłomieja Gizińskiego, Arkadiusza Niemirskiego, Krzysztofa Zagórskiego.

Zobaczcie koniecznie

Przestrzeń ekspozycji wyznacza zwiedzającym ścieżkę (adresowaną nie tylko do dzieci) pełną zagadek i tajemnych znaków pozostawionych przez templariuszy, której przejście doprowadzi ich do ukrytego skarbu. Atrakcyjna forma ekspozycji, wciągająca widzów do wspólnych działań, ma zachęcić do odkrywania przeszłości i zainteresować historią. To także gratka dla młodego detektywa, który kocha przygody i ma wielkie marzenia. Wystawa będzie prezentowana do 12 stycznia 2020 roku.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów: instytucji ( Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Powiatowe w Nysie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum w Raciborzu, Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Muzeum Archeologiczne - Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Miejska Biblioteka Publiczna im. G. Daniłowskiego w Sosnowcu, Katedra Medycyny Sądowej w Krakowie, Studio Filmowe „Kadr”, Telewizja Polska S. A.), stowarzyszeń (Forum Miłośników Pana Samochodzika www.pansamochodzik.net.pl, Stowarzyszenie Eksploracyjno - Historyczne „Galicja”, Stowarzyszenie Eksploracyjno - Historyczne „Szaniec 1863”, Stowarzyszenie Miłośników Przygód im. Pana Samochodzika), osób prywatnych (Vera Ewa Kobylińska, Tomasz Konopka, Artur Troncik „Saper”, Adam Brzozowski „Odyn”).

Nie przegapcie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera