MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skarga na "Tęczową Matkę Boską" z Częstochowy wycofana. To decyzja Adama Bodnara

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Skarga na "tęczową Matkę Boską" z Częstochowy wycofana. To decyzja Adama Bodnara (zdjęcie ilustracyjne)
Skarga na "tęczową Matkę Boską" z Częstochowy wycofana. To decyzja Adama Bodnara (zdjęcie ilustracyjne) arc DZ, zdjęcie ilustracyjne
Skarga nadzwyczajna w sprawie o obrazę uczuć religijnych przez prezentację w Częstochowie wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą została wycofana przez prokuratora generalnego – poinformowała Kampania Przeciw Homofobii.

Prokurator Generalny Adam Bodnar wycofał skargę nadzwyczajną w sprawie dotyczącej obrazy uczuć religijnych podczas marszu równości w Częstochowie w 2019 roku, gdzie prezentowany był wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Wycofanie skargi nadzwyczajnej jest skutkiem m.in. apelu KPH, Fundacji Wolność od Religii i Instytutu Spraw Społecznych o przeanalizowanie postępowań sądowych ws. obrazy uczuć religijnych.

Marsz równości w Częstochowie z "tęczową Maryją"

Przypomnijmy, że w 2019 roku podczas marszu równości w Częstochowie prezentowany był wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Wobec jednego z uczestników marszu wszczęto postępowanie karne o obrazę uczuć religijnych (art. 196 Kodeksu karnego), w wyniku którego skierowano do sądu akt oskarżenia. Postępowanie zostało umorzone ze względu na brak znamion czynu zabronionego przez sąd rejonowy w 2021 roku. Sąd uznał, że prezentowanie podczas marszu równości wizerunku Matki Boskiej z tęczową aureolą nie jest obrazą uczuć religijnych. W uzasadnieniu tej decyzji wskazano na możliwość wypaczenia intencji oskarżonego, co może być skutkiem nietolerancji, a nawet dyskryminacji osób LGBT+.

Prokurator oraz prawnik reprezentujący Ordo Iuris wnieśli zażalenie – sąd okręgowy, rozpoznając zażalenia, utrzymał w mocy postanowienie sądu rejonowego, wskazując że użycie tęczy w miejscu aureoli na wizerunku Matki Boskiej nie stanowi obrazy uczuć religijnych ani ataku na wartości chrześcijańskie. Sąd zwrócił również uwagę na pozytywne konotacje Matki Boskiej jako matki wszystkich oraz na pozytywny, równościowy przekaz marszu, pełen miłości i szacunku dla drugiego człowieka. Próbując podważyć rozstrzygnięcie sądu okręgowego, ówczesny Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. KPH bierze udział w sprawie jako organizacja społeczna (KPH złożyło opinię przyjaciela sądu – amicus curiae) i jest reprezentowane przez adw. Marcina Pawelca-Jakowieckiego.

Prokurator Generalny Adam Bodnar wycofuje skargę nadzwyczajną

Skarga nadzwyczajna, jak podała KPH, została właśnie wycofana przez Prokuratora Generalnego. Wycofanie skargi jest skutkiem m.in. apelu KPH, Fundacji Wolność od Religii i Instytutu Spraw Społecznych (patrz: KPH i inne organizacje społeczne apelują do Prokuratora Generalnego o przeanalizowanie postępowań sądowych dotyczących m.in. obrazy uczuć religijnych). Skarga od początku budziła wątpliwości co do swojej zasadności – sądy dwóch instancji (sąd rejonowy i sąd okręgowy) umorzyły postępowanie z uwagi na brak znamion czynu zabronionego.

- Jako KPH bardzo cieszymy się, że kolejna sprawa o obrazę uczuć religijnych przez tęczową aureolę kończy się. Skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, złożona od prawomocnego umorzenia postępowania ze względu na brak znamion czynu zabronionego, od początku mogła budzić wątpliwości, co do swojej zasadności. Dlatego tym bardziej doceniamy wycofanie jej przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara – komentuje Annamaria Linczowska z KPH.

Zdaniem działaczy KPH, cofnięcie wniesionej za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy skargi nadzwyczajnej przez Prokuratora Generalnego, prof. Adama Bodnara, to symbol nadchodzących zmian w sferze działalności prokuratury.

- Od wielu lat postępowania karne, prowadzone w związku z rzekomo „znieważającym” wydźwiękiem tęczowych Matek Boskich, elektryzowały opinię publiczną i nasuwały pytania o potencjalne instrumentalizowane prawa karnego, które służyć miało kneblowaniu debaty publicznej dotyczącej sytuacji prawnej i społecznej osób LGBT+. Powtórzę to, co mówiłem od lat na salach sądowych – tęcza nie obraża! – dodaje adw. Marcin Pawelec-Jakowiecki, KPH.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni