MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finał budowy trasy S1 w Dąbrowie Górniczej blisko. Zamknęli zjazdy, jedziemy tylko łącznicami. Ważne zmiany dla kierowców

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Budowa s1 w Dąbrowie Górniczej zmierza do końca. Ma być gotowa w połowie 2024 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budowa s1 w Dąbrowie Górniczej zmierza do końca. Ma być gotowa w połowie 2024 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Budowa trasy S1 w Dąbrowie Górniczej zmierza do końca. Do zakończenia inwestycji, oprócz dodatkowych prac na węźle Pogoria, pozostało już tylko nieco ponad pięć tygodni. Tymczasem od 20 maja wprowadzone zostały już na stałe bardzo ważne zmiany dla kierowców. Warto o nich pamiętać.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej - otwarte łącznice, zamknięte tymczasowe zjazdy

20 maja otwarte zostały dla kierowców dwie łącznice – wjazdowa i zjazdowa (kierunek Pyrzowice) na węzeł Ząbkowice. Wraz z tą zmianą już na stałe zamknięty został zjazd z trasy S1 w ulice Konstytucji i Kusocińskiego. Otwarcie dwóch wspomnianych łącznic oznacza, że węzeł Ząbkowice dostępny jest już w pełnym zakresie, a więc również z możliwością zjazdu zarówno w kierunku Sosnowca, jak i Pyrzowic.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej - zobacz ZDJĘCIA

Przez węzeł Ząbkowice na stałe będzie odbywała się komunikacja w kierunku osiedla Młodych Hutników i Ząbkowic. W poniedziałek przed południem drogowcy zamknęli bowiem tymczasowy wjazd i zjazd z trasy S1 na ul. Kusocińskiego oraz Konstytucji. Docelowo w tym miejscu zainstalowane zostaną wkrótce ekrany akustyczne.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: droga ma być gotowa do połowy 2024 roku

Otwarcie łącznic na nowym na węźle Ząbkowice oznacza, że przebudowa prawie 7-kilometrowego odcinka DK1 (Podwarpie – Dąbrowa Górnicza) do parametrów drogi ekspresowej zbliża się do końca. Termin zakończenia prac to połowa 2024 roku. Ta data nie dotyczy jednak węzła Pogoria, gdzie do końca 2024 roku ma trwać przebudowa wiaduktu w ciągu ulicy Armii Krajowej.

Nowy odcinek S1 na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad buduje firma Budimex. Umowa na zaprojektowanie i przebudowę DK1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza została podpisana we wrześniu 2020 r.

Po przebudowie dotychczasowa DK1 stanie się „ekspresówką”. Będzie można przez nią przejechać węzłem Pogoria, kładką pieszo-rowerową na ul. Kusocińskiego i Karsów, wiaduktem w rejonie ul. Konstytucji, nowym węzłem Ząbkowice, a także wiaduktami w rejonie ul. Krynicznej i Ujejskiej.

Wykonawca przebudowuje odcinek drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej na długości 6,95 km z dostosowaniem nawierzchni do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 t/oś. Zlikwidowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania z drogami poprzecznymi. Powstał węzeł Ząbkowice, przebudowany jest nadal węzeł Pogoria.

W ramach kontraktu wybudowane zostały m.in. cztery mosty i cztery wiadukty drogowe oraz dwie kładki dla pieszych. Ponadto wykonane zostały drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska. Powstał także mur oporowy, siedem przejść dla zwierząt. Powstają także nadal ekrany akustyczne, ekrany przeciwolśnieniowe oraz elementy naprowadzające - płotki herpetologiczne, wygrodzenia ochronne, zabezpieczenie ogrodzenia nad ciekami wodnymi.

Całkowita wartość projektu na dziś to 302 mln 519 tys. 189 zł, przy czym maksymalna kwota dofinansowania z UE wyniesie 168 mln 399 tys. 881,53 zł. Kwota ta może jednak ulec zmianie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni