Skrawek nieba wrócił do Jacka Pikuły WIDEO+ZDJĘCIA

  Skrawek nieba wrócił do Jacka Pikuły WIDEO+ZDJĘCIA

  MP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jacek Pikuła to już legenda. Prof. Marian Zembala mówi, że to wzorzec samarytanina. W Katowicach prawie każdy Jacka zna. Poza Katowicami wielu. Wiadomo, że gra na ulicach, wiadomo, że jest streetworkerem. Przez lata zarobione pieniądze przeznaczał na pomoc dla osób bezdomnych. Stworzył dla dzieci świetlicę Skrawek Nieba. W końcu sam wylądował na ulicy. Ale los się chyba znów do niego uśmiechnął.
  Jacek Pikuła
  1/10
  przejdź do galerii

  Jacek Pikuła ©ARC, x-news, Facebook Jacka Pikuły

  Kiedy napisał „Skrawek nieba. Poradnik nieporadny", okazało się, że sam ma życie niełatwe: przemoc w rodzinie w Wodzisławiu Śląskim, ucieczki, dom dziecka w Bytomiu, ośrodek szkolno-wychowawczy w Wałbrzychu, ulica, gitara. Bezdomność, ale nie bezradność.

  Własna działalność gospodarcza: „Jacek Pikuła - Śpiewanie na ulicy - Pomaganie Bezdomnym w podeszłym wieku - Pomoc Dzieciom ulicy". Potem dom przy ul. Granicznej na placówkę dla dzieci z ubogich rodzin. Powstała świetlica Skrawek Nieba. Budynek miał być wyburzony. Wymagał remontu i pieniędzy, których nie było. Były za to dzieci. Coraz więcej.

  No i stało się: długi. Był 2004 rok. Dom na Granicznej przepadł. Zaczęła się tułaczka i depresja. Ludzie go kochali. Finanse nie.

  Jacek Pikuła jest m.in. Kawalerem Orderu Uśmiechu, dostał Honorową Odznakę Miasta Katowice za wkład w rozwój i rozsławienie miasta.  Ruszył w góry. Przez ponad 20 lat pomagał dzieciom i bezdomnym. Przez 9 się tułał. Łapał prace dorywcze. Kupił namiot i laptop. Zaczął spisywać swoje wspomnienia i przemyślenia o sobie, życiu, losie. Książka się ukazała. Zaczął ją sprzedawać, jeździć na spotkania autorskie. Wiele osób starało mu się pomóc.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Katowice: koncert dla Jacka Pikuły organizuje 14-latek

  W kwietniu 2016 r. Jacek Pikuła był gościem w programie w „Dzień Dobry TVN". Potem zgłosiło się wiele osób, które zaoferowały mu pomoc. Teraz mieszka w domu, który ofiarowała mu Jagoda Grządziel.

  Zobacz galerię

  Zobaczcie niezwykłą historię niezwykłego człowieka.
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odnośnie problemów Jacka

  Mieszkaniec Katowic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Tak myślę Panie Jacku, bo przeczytałem o Pana problemach, że na pewno ma Pan dobre serce i nadaje się Pan do pracy z dziećmi. Niestety, pieniędzmi musi zajmować się ktoś inny, czyli wszystkimi...rozwiń całość

  Tak myślę Panie Jacku, bo przeczytałem o Pana problemach, że na pewno ma Pan dobre serce i nadaje się Pan do pracy z dziećmi. Niestety, pieniędzmi musi zajmować się ktoś inny, czyli wszystkimi sprawami prawno-finansowymi musi zajmować się ktoś inny. Jeżeli podjął sie Pan zarejestrować swoją działalność i automatycznie stał się Pan pracownikiem oraz zatrudnił Pan pracowników, automatycznie podlega Pan ZUS-owi, czyli ma Pan wynagrodzenie i odkłada Pan na emeryturę, płacąc składki ZUS. W Pana sytuacji trzeba było zostać wolontariuszem i pomagać innym w już działającej placówce. Tam na pewno by się Pan spełnił i docenili by Pana, a problemy finansowo-prawne by się nie pojawiły. W Polsce można takie świetlice dla dzieci prowadzić i udaje sie to na pewno, bo widzę na Śląsku podobne, tylko trzeba wszystko dobrze planować. Finanse i sprawy prawne są bardzo ważne !!!!! Niech Pan dalej pomaga dzieciom !!!! Już Pana tu znają, uda się!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POLACTWO UJado

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  TRZA NISZCZYĆ LEPRZYCH OD SIEBIE BO TRZA W POLACIM GÓWNO PIEKLE WSZYkoKO I WSZYSKIYCH uTOP iĆ.TAKI TO AFI KALIGO naRAT.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Celebryta Jacek

  Tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  Tak, Jacek wiele zrobił dla dzieci. Ale nie za darmo jednak. Poza tym naraził pracowników na kłopoty z urzędem skarbowym, o kłopotach, które miała jego rodzina nie wspomnę. Łatwo jest lansować się...rozwiń całość

  Tak, Jacek wiele zrobił dla dzieci. Ale nie za darmo jednak. Poza tym naraził pracowników na kłopoty z urzędem skarbowym, o kłopotach, które miała jego rodzina nie wspomnę. Łatwo jest lansować się na celebrytę, ale warto Jacku, żebyś zaczął mówić prawdę. Nie idź tą samą drogą, która wcześniej doprowadziła cię na rozdroże. Byłem na jednym z Twoich spotkań z ludźmi...Historia, którą opowiadasz jest nieprawdziwa, musiałem opuścić salę, by nie wstać i nie zadać Ci kilku niewygodnych pytań. Jacku, zacznij uczciwie pracować jak wielu ludzi, których znasz, nie licz na łatwe zyski z pustego rozgłosu o samym sobie i z własnych "bohaterskich osiągnięć". Stań na własne nogi i zacznij od prostowania relacji z ludźmi, których skrzywdziłeś po drodze własnym, ogromnym JA. Ja Jacek. Ja bohater. Ja Forest Gump. Ja, ja, ja...Nie wstyd Ci, Jacku? Opamiętaj się...Wszystkiego dobrego zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A jednak Jacek

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Jacek pomagał ludziom gdy Ciebie Tomku jeszcze pewnie na świecie nie było. To altruista i nawet za komuny wszystkie władze szły mu na rękę. Należało umorzyć składki ZUS i tyle, bo Jacek pieniędzy...rozwiń całość

  Jacek pomagał ludziom gdy Ciebie Tomku jeszcze pewnie na świecie nie było. To altruista i nawet za komuny wszystkie władze szły mu na rękę. Należało umorzyć składki ZUS i tyle, bo Jacek pieniędzy nie wyrzucił w błoto na pewno. Takich ludzi jak Jacek trzeba chronić , bo to człowiek instytucja. I chroniono go za komuny od urzędasów , przez policję i bandytów. Jacek był nietykalny. Dopiero dziś okazało się że można zniszczyć takiego człowieka. Są wartości większe niż te o których piszesz a to że sprawy poszły nie tak świadczy tylko o głupocie i bezduszności władz.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TYLKO TYN CO WIY CO TO BIYDA WYKLUCZENIE BEZROBOCIE BEZDOMNOŚĆ

  777 nie PÓcz KIEDY POjaDE DO TUSSKA Z WERMAHTU (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  ZROZÓWI LUDZI W POdobNY SYTUACJI BOGaTY NA BIYDNY PLEBS INO SRO Z ELIT NIEboSSkoKOłoNU BO TAM INO KOrPO RATy I TWARDE STALOWE ŁOKCIE GIYNTKI KARK i BEZWZGLENDnE wUJE POlACKIE.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciemna strona Jacka

  Marzena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  A czy ktoś wie co się dzieje z żoną Jacka Pikuły, która latami spłacała jego długi i z synem, których zostawił lata temu, gdy pojawiły się zaległości i komornik?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sumiynie mo (prawie) kożdy

  cirano (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Kto jes bez winy w dzisiejszym świecie? Być może, Jacek tysz niy zawsze był samarytom.
  Niy nasza to rola go osondzać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To było świństwo

  cirano (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Wykończyły go polskie urzędasy. Naturalnie, literą (ich) prawa


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ot, katowicka sprawiedliwość

  cirano (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Jacka wykończyli ale żebraka z Zagłębia, który latami na + Stawowej i Mickiewicza wystawał a w Zagłebiu (jak gazety podały) dwa domy posiadał, żadna skarbówka do kasy nie zaprosiła!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstyd mi za to że...

  Asia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Miasto katowice mu nie pomoglo ... :(


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jacek

  Znajoma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dlaczego nie zadzwoni do bliskich?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepszy przepis na domową szynkę wielkanocną

  Najlepszy przepis na domową szynkę wielkanocną

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA