Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląscy kardiolodzy popłynęli w podzięce "Rejsem dla Serca"

AGA
Ponad 90 kardiologów i kardiochirurgów z całego kraju wypłynęło w sobotę "Darem Młodzieży" z Gdyni do Amsterdamu w "Rejs dla Serca". Jego celem jest podziękowanie Holandii za ratowanie polskich dzieci z wadami serca. Uczestnicy rejsu wezmą też udział w kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który rozpoczyna się 31 sierpnia..

Podróż organizowana m.in. przez prof. Mariana Zembalę, dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, będzie też znakomitą okazją do promocji polskiej medycyny i zaprezentowania jej osiągnięć klinicznych i naukowych.

W latach 1983-1990 w Uniwersyteckim Szpitalu im. Królowej Wilhelminy w Utrechcie zoperowano bezpłatnie ponad 400 polskich dzieci z trudnymi, złożonymi wrodzonymi wadami serca. Program ten, zainicjowany przez prof. Zembalę, przy życzliwym patronacie prymasa Polski, Józefa Glempa i wsparciu ówczesnych władz oraz wielu polskich i holenderskich entuzjastów, realizowany był ze środków pochodzących z ogólnonarodowej społecznej zbiórki. Patronował mu Szpital Uniwersytecki w Utrechcie oraz telewizja katolicka KRO, we współpracy z Instytutem Kardiologii w Warszawie (prof.Maria Hoffman, prof. Witold Rużyłło) oraz Centrum Zdrowia Dziecka.

Koordynatorem programu był prof. Marian Zembala. - Odbywający w tym roku w stolicy Holandii Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego stanowi dla nas - polskich kardiologów i kardiochirurgów, ale i całego społeczeństwa polskiego - doskonałą okazję, aby w piękny i bardzo symboliczny sposób podziękować społeczeństwu holenderskiemu za jego wielki, bezinteresowny dar - mówi prof. Zembala. W trakcie postoju żaglowca w portach w Gdyni oraz Amsterdamie zostanie pokazana wystawa dokumentująca rezultaty tej akcji.

"Warto, aby ta misja wielkiej solidarności i pomocy została nie tylko ocalona od zapomnienia, ale stanowiła budujący przykład na przyszłość" - napisano w komunikacie.

Na jednym z żagli "Daro Młodzieży" jest napis w dwóch językach: "Dziękujemy ci Holandio". Na pokładzie Daru Młodzieży w porcie w Amsterdamie zaplanowano też oficjalną uroczystość podziękowania za leczenie polskich dzieci. Holenderskim lekarzom i organizacjom, szczególnie zasłużonym w bezpłatną akcję operowania dzieci zostaną wręczone polskie odznaczenia państwowe.
Prof. Zembala cieszy się, że tak jak kiedyś nam pomogli Holendrzy my też staramy się spłacać dług i wspieramy medycynę w tych krajach, które się jeszcze rozwijają. M.in. szkoląc lekarzy.

Do Amsterdamu żaglowiec ma dotrzeć w piątek w przyszłym tygodniu. Kongres rozpoczyna się 31 sierpnia i potrwa do 4 września. Z Holandii lekarze nie wracają "Darem Młodzieży".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!