Nasza Loteria

Śląsk: trwa rekrutacja na studia. Jakie kierunki są najbardziej oblegane? Sprawdziliśmy

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Jakie kierunki są najchętniej wybierane przez kandydatów na studia na śląskich uczelniach? Zobaczcie w naszej galerii. Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj plansze w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jakie kierunki są najchętniej wybierane przez kandydatów na studia na śląskich uczelniach? Zobaczcie w naszej galerii. Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj plansze w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Olga Krzyżyk
Na śląskich uczelniach trwa rekrutacja na studia. Liczba aplikujących jest porównywalna, jeśli chodzi o poprzednie lata, co jest powodem do zadowolenia dla ośrodków akademickich. – Jesteśmy zadowoleni, że stacjonarne (dzienne) studia pierwszego stopnia (licencjackie i inżynierskie) na Uniwersytecie Ekonomicznym cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W stosunku do ubiegłego roku liczba chętnych kandydatów kształtuje się na podobnym poziomie – mówi Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zobacz, jakie kierunki w tym roku cieszą się największa popularnością wśród kandydatów na studia.

W uczelniach wyższych trwa rekrutacja dla kandydatów na studia na rok akademicki 2022/2023. Jak co roku, maturzyści aplikują na wybrane przez siebie kierunki oraz uczelnie. Niektórzy stawiają na jeden konkretny kierunek i celują w szkoły wyższe, na których jest on dostępny. Inni mają kilka pomysłów na swoją przyszłą ścieżkę edukacyjną, w związku z czym składają dokumenty na więcej kierunków – zarówno w obrębie jednego ośrodka akademickiego, jak też w innych miejscach. Są osoby, które wybierają uczelnię w swoim regionie, ale sporo maturzystów decyduje się na wyjazd do miasta w innym województwie, nieraz w dużych odległościach od stałego miejsca zamieszkania.

Wśród kandydatów, aplikujących na największe uczelnie wyższe w województwie śląskim ogromną popularnością cieszą się takie kierunki, jak psychologia, prawo, informatyka, finanse i rachunkowość czy automatyka i robotyka. Nie brakuje też chętnych na medycynę, dostępną na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, gdzie na jedno miejsce przypada siedmiu kandydatów. Dużym zainteresowaniem cieszą się też nowe propozycje, jakie od przyszłego roku akademickiego wprowadzi Politechnika Częstochowska, a dotyczą one między innymi odnawialnych źródeł energii czy architektury krajobrazu. Na Akademii Wychowania Fizycznego, tak jak poprzednio, wśród najchętniej wybieranych kierunków przoduje fizjoterapia.

Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym aż 7 kandydatów przypada na jedno miejsce

Jak przyznają uczelnie w Śląskiem, tegorocznych kandydatów na studia nie brakuje i sytuacja nie odbiega od tej z poprzednich lat. Liczba aplikujących jest porównywalna, co jest powodem do zadowolenia dla ośrodków akademickich. W szkołach wyższych, oferujących dużo rozmaitych kierunków kandydatów jest więcej, niż na mniejszych uczelniach, na przykład tych bardziej ukierunkowanych, chociażby artystycznie.

– Liczba kandydatów na studia na Uniwersytecie Śląskim cieszy nas, bo przez ostatnie lata utrzymuje się ona na podobnym poziomie, nie ma tu jakichś wyraźnych zmian. W tym roku mamy trochę więcej chętnych niż w ubiegłym, bo w 2021 na studia zapisało się u nas ponad 16,5 tysiąca osób, a obecnie mamy takich zgłoszeń blisko 17,5 tysiąca na studia stacjonarne. Jest to na pewno zadowalająca tendencja, bo to też świadczy o tym, że kandydaci korzystają z naszej szerokiej oferty studiów – mówi Małgorzata Poszwa, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Oblężenie przeżywają też uczelnie o profilu ekonomicznym oraz politechniki, gdzie sporo osób szuka dla siebie praktycznego kierunku, który otworzy im wiele możliwości na rynku pracy. Oferta jest na pewno mniej różnorodna niż na przykład na Uniwersytecie Śląskim, jednak bardziej ukierunkowana na konkretne dziedziny. Niemniej jednak zainteresowanie jest duże i jak twierdzą uczelnie, tendencja ta utrzymuje się już od kilku lat.

– Jesteśmy zadowoleni, że stacjonarne (dzienne) studia pierwszego stopnia (licencjackie i inżynierskie) na Uniwersytecie Ekonomicznym cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W stosunku do ubiegłego roku liczba chętnych kandydatów kształtuje się na podobnym poziomie. Średnio, na jedno miejsce w tegorocznej rekrutacji przypadało blisko 2 kandydatów zarejestrowanych w systemie IRK – mówi Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Jak się okazuje, wśród tegorocznych kandydatów na studia nie brakuje też osób, zainteresowanych kierunkami medycznymi.

– Na podstawie zgłoszeń, jakie zostały zarejestrowane w naszym systemie śmiało mogę potwierdzić, że nasz kierunek lekarski jest oblegany przez kandydatów na studia, którzy chcą kształcić się na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Przy limicie 728 miejsc na 2 kierunkach lekarskich mamy niemal 5,5 tysiąca chętnych, czyli 7 osób przypada na jedno miejsce. To sporo, co świadczy o dużym zainteresowaniu młodych ludzi kierunkami medycznymi – zauważa Agata Pustułka, rzecznik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Ostateczna liczba osób przyjętych na studia zostanie podana dopiero po dostarczeniu przez zakwalifikowanych kandydatów potrzebnych dokumentów. Wtedy też uczelnie będą miały rozeznanie, na jakich kierunkach są jeszcze wolne miejsca i będą mogły przeprowadzić dodatkową rekrutację. W niektórych przypadkach, gdzie zainteresowanie było mniejsze, proces ten rozpocznie się wcześniej.

– Nabór uzupełniający na wybrane kierunki studiów rozpocznie się u nas już 21 lipca. Co istotne, progi punktowe, które kandydaci muszą osiągnąć, by dostać się na studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, w naborze uzupełniającym, nie ulegają zmianie. Zależy nam bowiem na utrzymaniu wysokiego poziomu kształcenia – zauważa Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Nie przeocz

Psychologia i prawo najczęściej wybieranymi kierunkami studiów

Jak się okazuje, wśród najpopularniejszych kierunków studiów, wybieranych przez kandydatów największych śląskich uczelni znalazła się psychologia, na którą przyszli studenci aplikowali na przykład na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach czy Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Co ciekawe, na obu tych uczelniach drugim najbardziej obleganym przez kandydatów kierunkiem jest prawo. Na Uniwersytecie Śląskim, na psychologię zarejestrowało się 2160 osób, zaś na prawo aplikowało 1348 chętnych. Na trzecim miejscu znalazła się informatyka, natomiast na częstochowskim uniwersytecie – filologia angielska. Ciekawostką jest również to, że na Uniwersytecie Śląskim najwięcej kandydatów na jedno miejsce znalazło się na kierunkach: realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia – 19,25, reżyseria – 15,88, psychologia – 12, filologia angielska, specjalność: tłumaczeniowa z językiem koreańskim – 11,24, filologia angielska, specjalność: kultura-media-translacja – 10,62, filologia angielska, specjalność: język biznesu – 10,14, filologia angielska, specjalność: tłumaczeniowa z językiem japońskim – 7,64 osób.

Oblegane są też kierunki związane z finansami oraz między innymi informatyka

Jeśli chodzi o sytuację, związaną z rekrutacją na Uniwersytecie Ekonomicznym to kandydaci w tym roku najchętniej wybierali finanse i rachunkowość – 566 osób, informatykę – 430 i zarządzanie – 337. Popularnością cieszy się tam również ekonomia, logistyka oraz international business. Na podstawie liczby chętnych na jedno miejsce można stwierdzić, że najtrudniej było dostać się na takie kierunki, jak: informatyka – 3,44 osoby, międzynarodowe stosunki gospodarcze – 2,48, zarządzanie – 2,25, logistyka – 2,23, analityka gospodarcza 2,14 oraz international business – 2,13 osoby na jedno miejsce.

Na politechnikach królują w większości te same kierunki, chociaż inaczej rozkładają się liczby osób na nie aplikujących. Politechnika Śląska podaje, że najpopularniejszym kierunkiem w tym roku jest tam informatyka, która z kolei znalazła się na szóstym miejscu wśród tych najchętniej wybieranych na Politechnice Częstochowskiej. Kandydaci chętnie też rejestrowali się na architekturę, lingwistykę oraz automatykę i robotykę. Ten ostatni kierunek jest natomiast na czele wśród najpopularniejszych na częstochowskiej uczelni. Na Politechnice Częstochowskiej przyszli studenci aplikowali także na angielski język biznesu, finanse i rachunkowość w biznesie oraz logistykę, zarządzanie, informatykę, a także budownictwo. Uczelnia ta od przyszłego roku akademickiego uruchamia dodatkowo trzy nowe kierunki.

– W tym roku zaproponowaliśmy kandydatom na studia w naszej uczelni trzy kierunki, które okazały się strzałami w dziesiątkę. Należą do nich: architektura krajobrazu, odnawialne źródła energii oraz inżynieria gospodarki obiegu zamkniętego. Cieszymy się, że tak wiele osób wyraziło nimi swoje zainteresowanie i jest to sygnał dla nas, że poszliśmy dobrym tropem – mówi Magdalena Fijołek, rzecznik Politechniki Częstochowskiej.

Zobacz także

Popularnością cieszą się tez kierunki lekarskie i fizjoterapia

Wśród śląskich uczelni są również te bardziej specjalistyczne, jak chociażby o profilach artystycznych, a także Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach czy Akademia Wychowania Fizycznego. Sporą liczbę kandydatów potwierdza uczelnia medyczna, gdzie na jedno miejsce przypada aż siedem chętnych osób.

– Prowadzimy dwa kierunki lekarskie, na których mamy limity miejsc w sumie na 728 osób. W tym roku kandydatów jest aż 5400. O każde z miejsc stara się więc siedem osób – mówi Agata Pustułka, rzecznik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Z kolei na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach najwięcej kandydatów aplikowało na fizjoterapię, sport oraz zarządzanie, które realizowane jest na dwóch specjalnościach: zarządzanie sportem oraz zarządzanie turystyką hotelarską i gastronomiczną. Na jedno miejsce w przypadku osób, ubiegających się o przyjęcie na fizjoterapię przypada 6,4 chętnych.

– Zainteresowanie co do wybieranych kierunków studiów na naszej uczelnie jest porównywalne jak przed rokiem, ale fizjoterapia zdecydowanie wysuwa się na przód. Tylko na ten jeden kierunek nie będziemy prowadzić dodatkowego naboru – mówi doktor Agnieszka Ardeńska, zastępca przewodniczącego uczelnianej komisji rekrutacyjnej na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

W załączonej galerii prezentujemy najpopularniejsze w tym roku kierunki studiów, przyporządkowane do konkretnych uczelni w województwie śląskim.

Musisz to wiedzieć

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni