MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląska Policja przestrzega kierowców przed długim weekendem. Możemy spodziewać się wzmożonych kontroli trzeźwości i prędkości

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
Tysiące mieszkańców województwa śląskiego z niecierpliwością wyczekuje zakończenia pracy i rozpoczęcia długiego weekendu. Jednak zanim wyruszymy w drogę warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Podstawy to dobrze zabezpieczone dziecięce foteliki, sprawdzenie stanu technicznego samochodów, absolutna trzeźwość i noga z gazu. Jak zapowiedzieli funkcjonariusze z Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach w całym regionie zaplanowane zostały wzmożone kontrole.

Śląska Policja apeluje do kierowców o ostrożność podczas długiego weekendu

Wraz z nadchodzącym długim weekendem w znacznym stopniu komplikuje się sytuacja na drogach w województwie śląskim. Jak informuje policja, już dzisiaj, tj. 29 maja w godzinach popołudniowych można spodziewać się utrudnień w ruchu spowodowanych zwiększoną ilością pojazdów na głównych arteriach.

- Jesteśmy przygotowani na natężenie ruchu drogowego. Każdego dnia około 500 policjantów ruchu drogowego dba o bezpieczeństwo. Przewidujemy, że najwięcej kierowców będzie dzisiaj (w środę - przy. red) na drogach i w niedzielę w godzinach popołudniowych - mówi nadkom. Tomasz Bratek, z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wzmożone kontrole - badanie trzeźwości i ocenienia stanu technicznego pojazdów

W nadchodzących dniach policja planuje wzmożone kontrole. Będą one dotyczyły przede wszystkim sprawdzenia stanu trzeźwości. Tylko w ubiegłym roku policji udało się zatrzymać 205 kierowców, którzy nie powinni znaleźć się za kierownicą.

- Nasze działania będą ukierunkowane na eliminowanie zabójców na drogach, mając na przykładzie ostatnie dni, gdzie w Wodzisławiu nietrzeźwa osoba ze skutkiem śmiertelnym potrąciła pieszego - mówił Tomasz Bratek.

Funkcjonariusze z województwa śląskiego skupią się również na zatrzymywaniu piratów drogowych, którzy dopuszczają się przekroczeń prędkości, nieprawidłowego wyprzedzania oraz nie zachowują prawidłowej odległości między pojazdami.

- Będziemy sprawdzać stany techniczne pojazdów, właściwe zabezpieczenie osób, które znajdują się w pojeździe - dodaje Tomasz Bratek.

Przed podróżą należy upewnić się, że fotelik, w którym przewożone jest dziecko został dobrze przymocowany oraz upewnić się czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa.

Największa ilość wypadków na autostradach i drogach ekspresowych

Na podstawie danych przekazanych przez funkcjonariuszy Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach wynika, że w ostatnich latach do największej ilości zdarzeń drogowych dochodziło na autostradach A4 i A1 oraz na drogach ekspresowych - tam gdzie ruch jest zdecydowanie większy. Dowodem na to są zdarzenia mające miejsce podczas ubiegłorocznego długiego weekendu.

- Ubiegłoroczny weekend Bożego Ciała był dość niefortunny, dramatycznie rozpoczęty na obszarze powiatu gliwickiego, to właśnie tam już w środę zginęły dwie osoby. Doszło wtedy do śmiertelnego potrącenia na pasach dla pieszych starszej pani. Drugi wypadek miał miejsce na autostradzie A4, gdzie po zdarzeniu drogowym kierowca po kilkunastu sekundach najechał na pojazdy, które stały na drodze. Stąd nasz apel, jeśli już dojdzie do zdarzenia drogowego, jeśli jesteśmy jego świadkami, zwróćmy uwagę przede wszystkim na własne bezpieczeństwo - mówił Tomasz Bratek.

W takich sytuacjach należy ocenić sytuację na drodze i niezwłocznie włączyć światła awaryjne. W samochodzie warto mieć również kamizelkę odblaskową, która może uratować nasze życie oraz pomóc zapewnić bezpieczeństwo innym.

Natomiast już wiadomo, gdzie nastąpią utrudnienia w ruchu. Tu przede wszystkim wymieniano odcinek autostrady A4 na poziomie Mysłowic, gdzie aktualnie trwa remont.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni