Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Ogród Zoologiczny: Pokaz wirowania miodu i karmienie niedźwiedzi na Dzień Pszczoły

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Dzień Pszczoły w chorzowskim zoo
Dzień Pszczoły w chorzowskim zoo Olga Krzyżyk
W sobotę, 20 maja, w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym odbędzie się Dzień Pszczoły. Od godz.11.00 do 17.00 na zwiedzających czekają liczne atrakcje m.in. karmienie niedźwiedzi kromką chleba posmarowaną miodem, pokaz wirowania miodu oraz kiermasz miodów.

Karmienie niedźwiedzi, pokaz wirowania miodu i odlewanie świec woskowych. To tylko kilka atrakcji, które szykują pracownicy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego na Dzień Pszczoły, który odbędzie się jutro (20 maja) w godzinach 11.00-17.00, oczywiście w chorzowskim zoo.

- Pszczoły to gatunek bardzo zagrożony z powodu stosowania środków chemicznych do spryskiwania lasów i pól - mówi Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. - Pszczoły są bardzo ważne, bez nich nie byłoby życia na ziemi. Dlatego właśnie obchodzimy jutro „Dzień Pszczoły”, który wpisuje się w trwający od 18 do 21 maja „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” - dodaje dyrektorka.

Jutro dla gości chorzowskiego zoo przygotowano wiele atrakcji związanych z pszczołami. Od godz. 11.00 do 17.00 będzie kiermasz miodów, a także karmienie niedźwiedzi, pokaz wirowania miodu połączony z degustacją oraz odlewanie świec woskowych Jadwigi i Kazimierza Wiśnio-wskich.

- W tym dniu niedźwiedzie nie otrzymają zwykłego posiłku. Po to, by się nie przejadły, jak będą dostawały smakołyki w postaci chleba posmarowanego miodem z naszej pasieki. To zwiedzający będą mogli karmić niedźwiedzie - zapowiada Jolanta Kopiec.

Przypomnijmy, że w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym są trzy niedźwiedzie brunatne (dzieci ze zdjęcia pozują przed wybiegiem z niedźwiedziami) oraz jeden niedźwiedź himalajski. Wybieg z niedźwiedziami jest tuż za wybiegiem z lwami.

- W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym mamy własną pasiekę, gdzie obecnie jest siedem rodzin. Pobieramy z tych pszczelich rodzin miód i pyłek kwiatowy. Miód ten jedzą niektóre nasze zwierzęta m.in. niedźwiedzinie i małpy - mówi Michał Załuski, lekarz weterynarii Śląskiego Ogrodu Zoologicznego i opiekun pasiek w chorzowskim zoo.

W zoo jest siedem uli, a także jeden ul obserwacyjny, jeden nieczynny ul obserwacyjny i hotelik dla dzikich zapylaczy (m.in. pszczoły samotne i trzmiele).

- Pokaz wirowania miodu będzie w pobliżu słoniarni. Wirowanie miodu to pozyskiwanie miodu z plastrów. Trzeba odsklepić miód z ramek, a następnie dać miód do wirówki . Później wystarczy poddać go filtracji i przelać do słoików - wyjaśnia Michał Załuski.

Dodajmy, że miody można podzielić na nektarowy (nektar kwiatów miododajnych) oraz spadziowy (ze spadzi drzewnej zbieranej przez pszczoły). W chorzowskiej pasiece pszczoły dają różne rodzaje miodu: wielokwiatowy, lipowy i spadziowo-nawłociowy.

I na koniec garść ciekawostek: pszczoła podczas jednego wylotu z ula odwiedza od 50 do 100 kwiatów. By wyprodukować 1 kg miodu pszczoły muszą odwiedzić ponad 2 mln kwiatów, pokonując przy tym dystans ok. 80 tys. km, co można porównać do dwóch okrążeń ziemi po równiku.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo