Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach przyznał tytuł Doctora Honoris Causa profesorowi Alberto Orfao, specjalizującemu się w immunologii

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Informacja prasowa
W środę, 13 września 2023 roku Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach przyznał tytuł Doctora Honoris Causa profesorowi Alberto Orfao, specjalizującemu się w immunologii, który pełni między innymi funkcję wicedyrektora Centrum Badań nad Rakiem przy Uniwersytecie w Salamance. Zajmuje się on również cytometrią przepływową w diagnostyce nowotworów krwi i od 1989 roku jest dyrektorem Działu Cytometrii i Sortowania Komórek (Servicio General de Citometría) Uniwersytetu w Salamance. – Jestem dumny, że profesor Orfao otrzymał dziś tytuł Doctora Honoris Causa. To nobilitacja dla naszej uczelni – powiedział profesor Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Profesor z Uniwersytetu w Salamance cieszy się autorytetem na SUM

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach w sposób szczególny wyróżnił profesora Alberto Orfao, który specjalizuje się w immunologii i na co dzień pełni funkcję wicedyrektora Centrum Badań nad Rakiem przy Uniwersytecie w Salamance oraz od 1989 roku dyrektora Działu Cytometrii i Sortowania Komórek (Servicio General de Citometría) tej samej uczelni. W środę, 13 września 2023 roku katowicki uniwersytet przyznał mu tytuł Doctora Honoris Causa.

– Profesor Orfao to nie tylko wybitny naukowiec o imponującym dorobku, ale od lat przyjaciel. Zawsze możemy liczyć na jego pomoc i na przykład konsultację pacjentów. Jestem dumny, że profesor Orfao otrzymał dziś tytuł Doctora Honoris Causa. To nobilitacja dla naszej Uczelni – powiedział profesor Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Katowicka uczelnia, a konkretnie Katedra Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu od 2006 roku współpracuje z profesorem Alberto Orfao w ramach konsorcjum badawczego EuroFlow – Cytometria przepływowa dla szybkiej i czułej diagnostyki oraz prognostycznej klasyfikacji nowotworów układu krwiotwórczego – którego jest założycielem i współprzewodniczącym. Efektem tej współpracy są wspólne projekty oraz publikacje. Ponadto, pod opieką profesora kilkoro doktorantów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyło szkolenia doktoranckie, a wśród tych osób znalazły się: Łukasz Sędek (obecnie dr hab. n. med., adiunkt zatrudniony w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii i Immunologii SUM), Alicja Sonsala (dr n. med.) oraz mgr Jan Kulis (obecnie zatrudniony w Katerze Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej).

Podczas uroczystości nadania tytułu Doctora Honoris Causa, profesor Orfao wygłosił wykład, w którym podkreślił, że w rozwoju medycyny ogromne znaczenie mają inwestycje, dzięki którym jest możliwe przeprowadzanie badań naukowych na jak najwyższym poziomie.

– Najlepszymi uniwersytetami są właśnie te, które przeznaczają najwięcej środków na rozwój nauki – stwierdził profesor. – Badania naukowe prowadzone na uczelniach są najlepszą inwestycją w przyszłość. To właśnie uniwersytety w XXI wieku powinny być najważniejszymi centrami badań – dodał.

Odbiorca tytułu Doctora Honoris Causa jest znanym na świecie immunologiem

Profesor Alberto Orfao jest absolwentem Uniwersytetu w Salamance (1984) i Lizbonie (1985), a stopień doktora uzyskał w 1987 na pierwszej z wymienionych uczelni. Specjalizuje się on w immunologii i pełni między innymi funkcję wicedyrektora Centrum Badań nad Rakiem przy Uniwersytecie w Salamance. Profesor zajmuje się również cytometrią przepływową w diagnostyce nowotworów krwi i od 1989 roku jest dyrektorem Działu Cytometrii i Sortowania Komórek (Servicio General de Citometría) Uniwersytetu w Salamance. Jest członkiem wielu międzynarodowych towarzystw naukowych, w których pełnił liczne funkcje. Był między innymi prezesem Iberyjskiego Towarzystwa Cytometrii (1995-1999), przewodniczącym Komitetu Standaryzacyjnego Klinicznej Cytometrii Przepływowej Międzynarodowego Towarzystwa Chemii Klinicznej (1994-1997). Obecnie jest członkiem Europejskiej Grupy do spraw Immunologicznej Charakterystyki Białaczek.

Dorobek naukowy profesora Orfao to ponad tysiąc dwieście publikacji i dziewięćdziesiąt projektów badawczych – w tym dziesięć w ramach funduszy europejskich. Jest on również współtwórcą siedemdziesięciu patentów, z których sześćdziesiąt pięć zostało wykorzystanych przez przemysł, co przyczyniło się do rozwoju diagnostyki, wykorzystującej przepływową cytometrię. Otrzymał też ponad czterdzieści nagród i wyróżnień, a wśród tych najbardziej prestiżowych znalazły się nagrody: Berenda Howena – przyznawana przez Międzynarodowe Towarzystwo Hematologicznej Diagnostyki Laboratoryjnej (otrzymana przez profesora w 2009 roku) oraz Wallace Centre – przyznawana przez Międzynarodowe Towarzystwo Klinicznej Cytometrii Diagnostycznej (otrzymana przez profesora w roku 2001).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera