Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Śląski Uniwersytet Medyczny współpracuje z Polską Akcją Humanitarną i tworzy nową specjalność na bytomskim Wydziale Nauk o Zdrowiu

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
M. Mikrut-Majeranek
Bytomski Wydział Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wzbogaci się o nową specjalność. To Organizacja Pomocy Humanitarnej.

Studenci planujący związać ścieżkę swojej edukacji ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, planując rozpoczęcie studiów na bytomskim Wydziale Nauk o Zdrowiu mogli do tej pory wybierać spośród trzech kierunków:

  • zdrowie publiczne (specjalności: epidemiologia i biostatystyka, higiena dentystyczna, organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia, bezpieczeństwo i higiena pracy – studia I stopnia, a na studiach II stopnia: bezpieczeństwo i higiena pracy, menedżer ochrony zdrowia, koordynator w opiece onkologicznej),
  • dietetyka (dietetyka kliniczna, dietetyka stosowana – studia licencjackie, natomiast na studiach magisterskich można wybrać takie specjalizacje jak: dietetyka pediatryczna, onkologiczna, psychodietetyka, dietetyka w sporcie czy dietetyka bariatryczna),
  • zarządzanie ryzykiem zdrowotnym (na licencjacie: zarządzanie ryzykiem zdrowotnym, zdrowie środowiskowe i profilaktyka chorób środowiskowozależnych, a na studiach magisterskich: zarządzanie ryzykiem zdrowotnym, zdrowie środowiskowe.).

Nie przeocz

Teraz paleta ta rozszerzy się o kolejną specjalność, czyli organizację pomocy humanitarnej, która będzie nauczana na kierunku zarządzanie ryzykiem zdrowotnym.

Będą to studia I stopnia, a utworzenie nowej specjalności stało się możliwe dzięki podjęciu współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Jak wskazuje Agata Pustułka, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, to nie przypadek, nie tylko dlatego, że Janina Ochojska, założycielka PAH, w 2017 roku otrzymała tytuł Doktora Honoris Causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Liczne wydarzenia ostatnich lat, klęski żywiołowe, kryzysy uchodźcze, a ostatnio tragiczna wojna w Ukrainie pokazują, że trzeba umieć pomagać – wyjaśnia dr n. o zdrowiu Grzegorz Dziubanek, prodziekan bytomskiego wydziału i dodaje: - Uruchomienie specjalności „Organizacja Pomocy Humanitarnej” jest odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie na właściwie przygotowaną kadrę, posiadającą odpowiednie kompetencje w zakresie pomocy humanitarnej, niezbędnej w krajach szczególnie narażonych na skutki postępujących zmian klimatu oraz konsekwencje związane z niestabilną sytuacją geopolityczną.

Absolwent specjalności Organizacja Pomocy Humanitarnej będzie wyposażony w wiedzę w zakresie pomocy przedmedycznej, zapewnienia dostępu do żywności, czystej i bezpiecznej wody, środków higienicznych itp. Będzie znał problematykę skutków zdrowotnych kryzysów humanitarnych oraz sposoby minimalizacji wynikającego z nich ryzyka zdrowotnego.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera