Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie dni działkowca 2023 w Zabrzu. "Biała Róża" obchodzi 100-lecie. Zdjęcia

MAG
100-lecie ogródków działkowych "Biała Róża". Zobaczcie zdjęcia >>>
100-lecie ogródków działkowych "Biała Róża". Zobaczcie zdjęcia >>>MAG
ROD „Biała Róża” w Zabrzu obchodzi już 100-lat. Dzisiaj, 9 września trwają huczne obchody wielkiego jubileuszu. - ROD "Biała Róża" powstał w 1923 roku pod patronatem kopalni Zabrze i był dwudziestym ogrodem na terenie Śląska. Ogrody powstawały na obrzeżach miast, a z czasem stawały się zielonymi wyspami w ich centrum - mówi Piotr Olszański, prezes "Białej Róży" w Zabrzu.

Uroczyste obchody 100-lecia jednego z najstarszych rodzinnych ogrodów działkowych w Zabrzu rozpoczęły się 9 września punktualnie o godz. 13. Jubileusz to nie jedyna okazja do świętowania – wspólną biesiadę na terenie ROD „Biała Róża” poprzedził Okręgowy Dzień Działkowca Okręgu Śląskiego.

- Jubileusz naszego ogrodu jest dobrą okazją do przekazania w skrócie historii powstania pracowniczych ogrodów działkowych - mówi Piotr Olszański, prezes "Białej Róży" w Zabrzu. - ROD "Biała Róża" powstał w 1923 roku pod patronatem kopalni Zabrze, i był dwudziestym ogrodem na terenie Śląska. Ogrody powstawały na obrzeżach miast, a z czasem stawały się zielonymi wyspami w ich centrum. Miały za zadanie wspomóc pracowników w utrzymaniu poprzez dostarczanie im własnych warzyw, owoców, drobiu. Po okresie kryzysu lat 30. oraz II Wojnie Światowej, uprawa ogródka dawała szansę przetrwania tego trudnego okresu. Potem Pracownicze Ogrody Działkowe były pod opieką zabrzańskich zakładów pracy. Dzięki wsparciu działkowców powstał m.in. nasz Dom Działkowca, a na terenie stawu, który wówczas był dużo większy można było pływać kajakami, wypoczywać i spędzać wolny czas - wspominał.

- 100 lat to generalnie ogromna historia, ale co do zasady ta Polska, która mieszkała głównie w wielkiej płycie, w budownictwie wielorodzinnym, chciała mieć miejsce do wytchnienia, miejsce, gdzie można poprzebywać trochę z naturą, a przy okazji trochę darów ziemi sobie wyhodować i zebrać - stwierdził Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - To jest ta część niesłychanie wartościowa. Myślę, że dzisiaj również w tym tempie życia, które mamy, takie miejsca jak ogródki działkowe cieszą się ogromną popularnością, zresztą widać to w zainteresowaniu młodego pokolenia, gdzie te 200/400 metrów kwadratowych jest naprawdę bardzo pożądane i to jest miejsce dla zabawy dla ludzi, dla dzieciaków - mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - Życzyć można im jak najlepiej, żeby te ogródki działkowe się rozwijały i można było takie przestrzenie wspierać. Jestem przekonany, że w najbliższych latach tak będzie. Oprócz programu, który daliśmy dla Przyjaznego Osiedla, również jakiś element w przyszłości dla tego projektu się znajdzie - dodał.

W trakcie obchodów zostały wręczone m.in. odznaczenia związkowe i jubileuszowe puchary, ogłoszeni zostaną też zwycięzcy konkursu zorganizowanego przez ROD „Biała Róża” na Najpiękniejszą Działkę Roku 2023 a także konkursu Okręgu Śląskiego PZD – na Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2023 oraz Najpiękniejszą Działkę Roku 2023.

- Dzięki sejmowi i podjętej ustawie o ogrodach działkowych na mocy której powołany został Polski Związek Działkowców, będący organizacją niezależną, samodzielną, samorządną, zrzeszającą działkowców w całym kraju, w tym okresie pracownicze ogrody działkowe zmieniły nazwę na Rodzinne Ogrody Działkowe. - mówił Piotr Olszański.

Jak wskazał Marek Wesoły, minister Aktywów Państwowych, w Polsce jest ok. 5 tys. ogródków działkowych.

- Ruch działkowy w Polsce to prawie milion działkowców. Na Śląsku jest to ogromna większość. 5 tys. ogrodów działkowych w Polsce, więc to ogromna rzesza i bardzo pożyteczna działaność społeczna - twierdzi Marek Wesoły, minister Aktywów Państwowych. - Przecież ta działalność w miastach pogórniczych to tylko dobroć dla Śląska. Bardzo wspieram te wszystkie ruchy działkowe. Mocno się angażuję, jestem przewodniczącym zespołu, który sam założyłem, do spraw wspierania działkowców. Wiele udało się dla działkowców zrobić. Płyną także środki finansowe dla poszczególnych ogrodów działkowych, rozbudowy infrastruktury czy poprawy infrastruktury - wyjaśnia. - Pamiętajmy, że działki są ponad 100 lat na Śląsku, mają mocne związki z górnictwem, więc jako minister górnictwa wspieram tę społeczność - dodaje.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera