Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie Kuratorium Oświaty: miejsc w szkołach średnich nie będzie brakować.

tos
Tegoroczna rekrutacja do szkół średnich będzie nietypowa, bo o miejsca w pierwszych klasach liceów, techników i szkół branżowych ubiegać się będą jednocześnie uczniowie ósmych klas szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjów. Wielu rodziców martwi się, czy dla ich dzieci wystarczy miejsc w dobrych szkołach, ale Śląskie Kuratorium Oświaty podkreśla, że miejsca dla żadnego ucznia nie zabraknie.

Z danych Śląskiego Kuratorium Oświaty wynika, że w roku szkolnym 2018/2019 w całym województwie śląskim funkcjonują 284 licea ogólnokształcące, 231 techników, 210 szkół branżowych I stopnia i 47 szkół przysposabiających do pracy. W obecnym roku szkolnych w klasach I szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych uczy się ogółem 38156 uczniów w 1603 oddziałach. O miejsca w klasach pierwszych szkół średnich - jak szacuje Kuratorium - ubiegać się będzie w tym roku ponad 41 tysięcy absolwentów szkół podstawowych i ponad 38 tysięcy absolwentów likwidowanych gimnazjów.

- Dla wszystkich uczniów przygotowane są miejsca w szkołach średnich. Możemy mówić nawet o 10-procentowej nadwyżce - mówi Jacek Szczotka, śląski wicekurator oświaty, ale przyznaje, że w przypadku niektórych szkół mogą pojawić się problemy. - Są bowiem szkoły, w których od lat liczba chętnych przewyższa liczbę miejsc, ale są też szkoły, w których dotychczas udawało się uruchomić tylko jedną klasę, choć możliwości są większe - zaznaczają w Kuratorium.

Dwa roczniki uczestniczące jednocześnie w rekrutacji mogą też spowodować zwiększenie liczby uczniów w klasach. To spowoduje zwiększenie liczby godzin, bo jeśli uczniów jest więcej niż 24, to zajęcia z języka obcego i informatyki muszą odbywać się w grupach. Jeśli uczniów jest minimum 30, w grupach odbywać muszą się też zajęcia z takich przedmiotów jak fizyka czy chemia. Tym, czego obawiają się jednak uczniowie i rodzice jest jednak dwuzmianowość w szkołach.

- Przesunięcie czasu zakończenia zajęć może nastąpić, ale na pewno nie do godziny 20. Może to być 15 czy 16 - szacuje Jacek Szczotka.

Ustawa z 22 listopada 2018 roku daje też szkołom możliwość wprowadzenia „innych miejsc realizacji zajęć”. Szkoły będą mogły prowadzić lekcje w innych budynkach, jeśli nie będą w stanie pomieścić wszystkich uczniów. Przedstawiciele kuratorium podkreślają, że podczas niedawnego spotkania z samorządowcami nikt nie zgłosił problemu ewentualnego braku miejsc dla tegorocznych ósmoklasistów i gimnazjalistów.

- Kuratorium Oświaty w Katowicach systematycznie monitoruje rekrutację do szkół ponadpodstawowych planowaną na rok szkolny 2019/2020. Z informacji pozyskiwanych od dyrektorów szkół wynika jednoznacznie, że wszyscy absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów znajdą miejsce w szkole i zostaną również miejsca wolne. Z szacunkowych danych wynika, że nadwyżka miejsc będzie wynosić około 10 procent. Dokładne informacje na temat planowanej liczby miejsc i oddziałów będą znane wkrótce, na początku marca, po ogłoszeniu do końca lutego przez dyrektorów szkół informacji związanych z rekrutacją. Natomiast już teraz na stronach internetowych szkół systematycznie pojawiają się informacje związane z naborem do konkretnej szkoły - informuje Śląskie Kuratorium Oświaty.POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo