Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie. Ósmoklasiści poznali dzisiaj wyniki egzaminów. Uczniowie ze śląskich szkół znów wypadli bardzo dobrze w skali kraju

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
W poniedziałek, 3 lipca 2023 roku od godziny 10.00 ósmoklasiści mogą już zapoznawać się z wynikami egzaminów, do których podeszli w dniach od 23 do 25 maja. O tym, jak poradzili sobie z trzema obowiązkowymi przedmiotami – czyli językami polskim i angielskim oraz matematyką – uczniowie szkół podstawowych dowiedzieli się ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która opublikowała dane w systemie elektronicznym.
W poniedziałek, 3 lipca 2023 roku od godziny 10.00 ósmoklasiści mogą już zapoznawać się z wynikami egzaminów, do których podeszli w dniach od 23 do 25 maja. O tym, jak poradzili sobie z trzema obowiązkowymi przedmiotami – czyli językami polskim i angielskim oraz matematyką – uczniowie szkół podstawowych dowiedzieli się ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która opublikowała dane w systemie elektronicznym. Pixabay
Ósmoklasiści poznali dzisiaj wyniki egzaminów, do których podeszli w dniach od 23 do 25 maja 2023 roku. Jak zapewnia Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, uczniowie ze śląskich szkół znów wypadli bardzo dobrze w skali kraju. – Pozostaje nam cieszyć się z tego, że tak jak co roku, również i tym razem średnia uzyskana przez uczniów z województwa śląskiego jest wysoka w skali kraju – mówi Urszula Okrajni, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. Wyniki z egzaminów ósmoklasisty zostały udostępnione w systemie elektronicznym Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w poniedziałek, 3 lipca 2023 roku o godzinie 10.00. W naszym regionie liczba zdających była w tym roku o 3 tysiące większa, niż w ubiegłym.

Do tegorocznych egzaminów w Śląskiem przystąpiło ponad 60 tysięcy uczniów

W poniedziałek, 3 lipca 2023 roku od godziny 10.00 ósmoklasiści mogą już zapoznawać się z wynikami egzaminów, do których podeszli w dniach od 23 do 25 maja. O tym, jak poradzili sobie z trzema obowiązkowymi przedmiotami – czyli językami polskim i angielskim oraz matematyką – uczniowie szkół podstawowych dowiedzieli się ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która opublikowała dane w systemie elektronicznym. Warto przypomnieć, że do tegorocznych egzaminów ósmoklasisty w Śląskiem przystąpiło łącznie 60 522 zdających, w tym około 1669 obywateli Ukrainy.

Wyniki uzyskane przez uczniów w Śląskiem są wysokie w skali kraju

Jak zapewnia Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, uczniowie ze śląskich szkół znów wypadli bardzo dobrze w skali kraju.

– Nie można powiedzieć, czy tegoroczne egzaminy wypadły lepiej niż w roku ubiegłym, ponieważ ostatnio przystąpiło do nich o 3 tysiące więcej uczniów niż rok temu. Mieliśmy teraz do czynienia z większą liczbą zdających, a także inną populacją dzieci. Pozostaje nam cieszyć się z tego, że tak jak co roku, również i tym razem średnia uzyskana przez uczniów z województwa śląskiego jest wysoka w skali kraju – mówi Urszula Okrajni, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

W tym roku, najlepszy średni wynik uczniowie klas ósmych z naszego regionu uzyskali z języka angielskiego. Wśród śląskich ósmoklasistów, którzy zdawali egzaminy w arkuszach standardowych, średnia z języka angielskiego wynosi 66 procent – zarówno w odniesieniu do województwa śląskiego, jak też kraju. Wynik egzaminu z języka polskiego to 65 procent, zaś w skali krajowej 66 procent. Z kolei średnia z matematyki w Śląskiem wynosi 52 procent, a w Polsce 53 procent. Średnie wyniki, uzyskane przez ósmoklasistów nie uwzględniają tych otrzymanych przez uczniów, którzy korzystali z arkuszy w wersji dostosowanej. Dotyczyła ona osób z niepełnosprawnością oraz cudzoziemców – w tym obywateli Ukrainy.

Egzaminy pokazały skalę umiejętności uczniów

Jak informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty pokazują, jak uczniowie poradzili sobie z poszczególnymi przedmiotami – co sprawiło im trudność, a jakiego typu umiejętnościami wykazali się na wysokim poziomie.

Mocną stroną ósmoklasistów podczas egzaminu z języka polskiego okazała się zdolność odczytywania tekstów ikonicznych oraz znajomość lektury obowiązkowej pod tytułem „Balladyna”. Z kolei z matematyki, uczniowie wykazali się umiejętnością obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych. Na egzaminie z języka obcego nowożytnego, ósmoklasiści, rozwiązujący zadania z języka angielskiego uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego, sprawdzającego znajdowanie określonych informacji w oparciu o tekst słuchany. W przypadku języka niemieckiego, uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniem zamkniętym, sprawdzającym znajomość funkcji językowych.

Wyniki egzaminu pozwalają też wskazać umiejętności, które uczniowie opanowali słabiej. W przypadku języka polskiego ósmoklasiści mieli trudność między innymi z zadaniem z zakresu kształcenia językowego, sprawdzającym umiejętności: poprawnego stopniowania przysłówków i zapisu partykuły „nie” z przysłówkami w stopniu najwyższym. Z matematyki natomiast niełatwe okazało się zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi, przekształcenia równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta. Jeśli chodzi o język angielski, to najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte, sprawdzające znajomość środków językowych. Uczniowie, którzy przystąpili do egzaminu z języka niemieckiego jako obcego, najniższe wyniki uzyskali za rozwiązanie zadania otwartego, sprawdzającego umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej.

Na terenach wiejskich uzyskano najwyższe średnie z języka polskiego i matematyki

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie udostępniła też dane, prezentujące wyniki z egzaminów ósmoklasisty, uzyskane przez śląskich uczniów w zależności od lokalizacji szkoły. Jak się okazuje, najwyższe średnie z języka polskiego i matematyki uzyskali ósmoklasiści na terenach wiejskich.

W przypadku pierwszego z tych przedmiotów wynik wyniósł 66 procent, zaś w miastach liczących do 20, od 20 do 100 oraz powyżej 100 tysięcy mieszkańców odnotowano taką samą średnią na poziomie 65 procent.

Jeśli chodzi o matematykę, to uczniowie na wioskach zdali egzamin na 53 procent. Na drugim miejscu pod względem najlepszych wyników z tego przedmiotu są miasta liczące powyżej 100 tysięcy mieszkańców – 52 procent, na trzecim z liczbą mieszkańców od 20 do 100 tysięcy – 51 procent, a na ostatnim miasta liczące do 20 tysięcy mieszkańców – 49 procent.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zdawalności egzaminu z języka angielskiego. Najwyższe średnie z tego przedmiotu uzyskali uczniowie z największych miast, czyli z liczbą mieszkańców powyżej 100 tysięcy, gdzie średnia wyniosła 67 procent. Najgorzej poszło dzieciom z obszarów wiejskich – 64 procent. W miastach, liczących powyżej 20 tysięcy mieszkańców ósmoklasiści zdali język angielski na poziomie 65 procent, zaś w miastach z liczbą mieszkańców od 20 do 100 tysięcy – 66 procent.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera