18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślązacy nie chcą się uczyć. Wolą siedzieć przed telewizorem z piwem

Aldona Minorczyk-Cichy
ARC DZ
W nauce jest odwrotnie niż w polityce. O ile w Sejmowych ławach spełniać chcą się głównie panowie, to te szkolne zdominowane są przez kobiety. Aż 65 proc. wśród dorosłych , którzy kontynuują swoją edukację stanowią panie. Podnoszą swoje kompetencje, rozwijają zainteresowania i uczą się języków. Mężczyźni pozostają daleko w tyle.

Nie wszyscy uczą się równie chętnie. Badanie przeprowadzone przez ESKK, firmę zajmującą się kształceniem na odległość, wykazuje różnice pomiędzy regionami. Mieszkańcy śląskiego wypadają dobrze. Są w czołówce korzystających z dokształcania. Dobrze sytuacja wygląda też na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i w Łódzkiem. Fatalnie - na Podlasiu.

- W ciągu ostatnich 10 lat wśród dorosłych znacznie wzrasta zainteresowanie nauką języków obcych - mówi Magdalena Szajbe z ESKK. - W 2001 r. osoby uczące się języków stanowiły ok. 57 proc. kursantów, dzisiaj ta liczba sięga już 73 proc. - dodaje.

ZOBACZ, ILE ZARABIA SIĘ W SZKOŁACH [ZAROBKI NAUCZYCIELI]

Największym zainteresowaniem cieszy się język angielski. W 2001 roku mowy Szekspira uczyło się ok. 27 proc. wszystkich kursantów, w 2011 już 31 proc. Na drugim miejscu znajduje się niemiecki, po który sięga 15 proc. osób. Na podium pojawił się również norweski (5 proc.). Czwarty w rankingu jest włoski, dalej hiszpański i francuski. Wśród języków obcych, których się uczymy są też : chiński, japoński i arabski.

Mniejszym zainteresowaniem cieszą się kursy hobbystyczne (fotografia, wizaż), które wybiera obecnie około 15 proc. kursantów. Kolejne 12 proc. sięga po szkolenia zawodowe, takie jak np. kursy obsługi programów komputerowych czy specjalistyczne kursy księgowe.

ŚLĄZACY NIE CHCĄ SIĘ UCZYĆ, NAWET ZA DARMO

- Jeszcze 10 lat temu kursy zawodowe i hobbystyczne wybierało odpowiednio 21 i 22 proc. osób - mówi Magdalena Szajbe z ESKK.

Panowie chcą sukcesu, więc skupiają się na pracy, a nie nauce

Rozmowa z dr Weroniką Ślęzak-Tazbir, socjolożką z Uniwersytetu Śląskiego

Dlaczego mężczyźni rzadziej dokształcają się od kobiet?
Bo tacy po prostu są. Ukierunkowani na szybki zysk i to nie tylko ten finansowy. Lubią widzieć szybki efekt. Dlatego skupiają się na pracy, a nie na nauce. Efekty tej ostatniej wydają się im zbyt odległe.

Lepiej wykształcone kobiety to nie jest nowe zjawisko
Kobiety są coraz bardziej aktywne zawodowo, chcą się realizować. Z drugiej strony widzą, że w życiu zawodowym jest im trudniej. Chcą się na to przygotować, czuć się bezpieczne, więc się uczą.

Mężczyźni coraz słabiej dotrzymują im kroku?
Nie da się ukryć, że panie wkraczają na męskie terytorium tak w życiu zawodowym, jak i nauce. Wykonują profesje kiedyś zarezerwowane tylko dla mężczyzn. No i duch Marii Skłodowskiej-Curie ciągle jest wśród nich obecny.
* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!