MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ślązacy przebili się w Parlamencie Europejskim: Ulotki RAŚ i pytanie do Beaty Szydło

Agata Pustułka
zdjęcie europosła Marka Plury w PE
zdjęcie europosła Marka Plury w PE MP
Przedstawiciele Sojuszu Wolnych Demokratów zademonstrowali wczoraj w Parlamencie Europejskim solidarność, że... śląską mniejszością etniczną. Rozdawali specjalne ulotki dotyczące sytuacji tej grupy etnicznej w Polsce przygotowane przez RAŚ.

Można w nich było przeczytać, że "Ślązacy są największą mniejszością w Polsce, ale wciąż nie mają prawnego statusu mniejszości etnicznej". Przypomniano sytuację prawną oraz fakt, że w grudniu 2015 roku nowo wybrany rząd polski wydał negatywną opinię o inicjatywie obywatelskiej twierdząc, że Ślązacy są integralną częścią kultury Polskiej i że ich historia i kultura są integralną częścią Polskiego Dziedzictwa narodowego.

Europoseł Marek Plura dostrzegł szansę wsparcia starań Ślązaków o nadanie statusu prawnego ich etnicznej tożsamości w czasie debaty "o Polsce", która odbyła się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu: - Nie mogłem osobiście zabrać głosu w tej debacie - mówi Poseł Plura - ponieważ debata była na tyle krótka, że każda z partii otrzymała zaledwie trzy jednominutowe wystąpienia. Z tego powodu, dzięki współpracy z Posłami związanymi z Europejskim Wolnym Sojuszem (EFA), udało mi się namówić wiceprzewodniczącego tej grupy, aby w swoim wystąpieniu zapytał Panią Premier Szydło, dlaczego jej rząd neguje istnienie śląskiej wspólnoty etnicznej, dlaczego odmawia nam - Ślązakom podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do samookreślenia się.

Jak stwierdził Plura "władze polskie od wielu lat nie realizują zaleceń Rady Europy, wzywającej je do podjęcia dialogu ze Ślązakami". - Postawa Posłów PiS skutecznie ten dialog blokuje. To ostentacyjne łamanie zasad państwa prawa - dodał Plura.
Josep-Maria Terricabras z Katalonii Wiceprzewodniczący Grupy Zieloni / Wolne Przymierze Europejskie spytał czemu nie są respetkowane w Polsce prawa Ślązaków.

- Jestem silnie związana ze Śląskiem. Problemem Śląska są kopalnie. Mieszkańcy Śląska pytają mnie, czy Unia pomoże śląskim kopalniom, czy zostawi je tak jak kiedyś stocznie. Bądźcie solidarni ze Śląskiem pomóżcie śląskim kopalniom, bo to najważniejszy problem - tak premier Szydło odniosła się do wątku śląskiego.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni