MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ślub w plenerze. Pary młode coraz chętniej decydują się na zawarcie związku małżeńskiego na powietrzu. Jak zorganizować? Jakie są warunki?

Aleksandra Szatan
Ślub plenerowy można wziąć m.in. na pomoście ośrodka wypoczynkowego "Żagiel", które mieści się nad zalewem Nakło-Chechło w ŚwierklańcuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ślub plenerowy można wziąć m.in. na pomoście ośrodka wypoczynkowego "Żagiel", które mieści się nad zalewem Nakło-Chechło w ŚwierklańcuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE materiały OW "Żagiel"
Ślub w plenerze cieszy się coraz większą popularnością. Młode pary, które chcą zawrzeć związek małżeński poza murami urzędu stanu cywilnego, mogą to uczynić, jeśli wybrane miejsce gwarantuje zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników. To z jednej strony większa przestrzeń dla dekoracji ślubnych, z drugiej strony konieczność wypełnienia dodatkowych dokumentów, a także uiszczenia specjalnej opłaty. Nie brakuje ślubów m.in. w hotelach, restauracjach, czy uroczystości organizowanych na plaży. W naszym regionie ślub w plenerze można zawrzeć m.in. na pomoście ośrodka wypoczynkowego "Żagiel" nad zalewem Nakło-Chechło w Świerklańcu.

Młode pary, które zamierzają zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, mogą to zrobić dzięki zmianie ustawy o aktach stanu cywilnego, która weszła w życie 1 stycznia 2015 roku. Ślub cywilny można wziąć w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego, a także poza urzędem, w miejscu, które gwarantuje zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników. Kierownik USC może jednak odmówić udzielenia ślubu w wybranym przez narzeczonych miejscu, jeśli uzna, że nie spełnia ono tych wymagań.

Ślub z widokiem na wodę

W czerwcu 2018 roku w Łebie odbył się pierwszy ślub na plaży. Para młoda ślubowała przed burmistrzem Łeby. Było to też pierwsze wydarzenie w ramach projektu „Las Łebas - Pomorska Stolica Ślubów”.

Niepowtarzalne okoliczności przyrody, które nadadzą oryginalności ślubowi, a jednocześnie będą "dobrze wyglądać na zdjęciach" to częsty powód, dla których narzeczeni decydują się na ślub w plenerze. Często wybrane miejsce wiąże się z sentymentalną historią, ważną dla przyszłych małżonków.
Ślub w plenerze to też okazja do spełnienia swoich marzeń w zakresie dekoracji ślubnych. Baldachimy, konstrukcje kwiatowe, lampiony, czy latarenki to tylko część motywów, po które sięgają pary młode.

Ślub w plenerze, a konkretnie na pomoście organizuje m.in. ośrodek wypoczynkowy "Żagiel" nad zalewem Nakło-Chechło w Świerklańcu. Latem bardzo oblegany przez turystów.

- Takie śluby robimy od 2018 roku. Inicjatywa wyszła od samych gości. Ludzie dzwonili i pytali, czy byłaby możliwość zorganizowania ślubu w plenerze. Mocnym argumentem był też nasz pomost i urok bycia nad wodą - mówi Piotr Przybytek, właściciel ośrodka wypoczynkowego "Żagiel".

- Takich ślubów w ciągu dwóch lat odbyło się u nas już piętnaście - dodaje.

Przyznaje, że większość ludzi jest z regionu.
- Są też osoby, które w trakcie spontanicznej przejażdżki rowerowej zauważyli to miejsce, potem postanowili zapytać o szczegóły i w końcu zorganizowali samą uroczystość i ślub na pomoście - mówi.

Dodatkowym atutem jest możliwość celebrowania zawarcia związku małżeńskiego w samym ośrodku, w którym zresztą często odbywają się przyjęcia weselne.

Śluby w dobie pandemii

Pandemia koronawirusa w znaczący sposób uderzyłą w wiele branż. Także ślubną. Po okresie "przestoju", od 6 czerwca w Polsce znów można organizować wesela. Uroczystości rodzinne mogą odbywać się w gronie maksymalnie 150 osób, jednak ze szczególnymi restrykcjami.
Niektórzy decydują się na organizację ślubów zgodnie z planem, inni przekładają na przyszłość.
- Część wesel "przepisała" nam się na następny rok. Ale z naszego kalendarza wynika, że cztery lub pięć ślubów na pomoście w tym roku jeszcze będziemy robić, z czego pierwsze w najbliższą sobotę, 20 czerwca - mówi Piotr Przybytek.

Ślub w plenerze wymaga wypełnienia dodatkowego wniosku, w którym poza danymi, datą planowanego ślubu i miejscem, gdzie ma się on odbyć, należy złożyć oświadczenie, że zostanie zachowana uroczysta forma i zapewnione bezpieczeństwo osób, biorących udział w ślubie.
Należy udać się do USC właściwego dla miejsca, w którym ma się odbyć ślub.
Obowiązkowa opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł, zaś dodatkowa opłata za ślub poza urzędem na życzenie narzeczonych wynosi 1000 zł.

To jest zabawne

Dokumenty do ślubu. Co trzeba przygotować?

Przed wizytą w Urzędzie Stanu Cywilnego należy przygotować:

  • dokumenty tożsamości (dowody osobiste lub paszporty) – do okazania,
  • dowód opłaty skarbowej – można zapłacić w kasie urzędu albo przelewem na konto urzędu,
  • jeśli jest potrzebne – zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa,
  • jeśli będziecie korzystali z pomocy pełnomocnika – zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika wraz z pełnomocnictwem,
  • jeśli nie masz polskich aktów stanu cywilnego (a jesteś obywatelem Polski), przygotuj zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia, natomiast jeśli byłeś wcześniej w związku małżeńskim, przygotuj zagraniczny odpowiednik aktu małżeństwa wraz z dokumentem, który potwierdzi ustanie albo unieważnienie małżeństwa albo dokumentem, który potwierdzi nieistnienie małżeństwa.

W czasie wizyty w USC:

  • ustalcie termin ślubu,
  • złóżcie tak zwane zapewnienie o tym, że nie wiecie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa – zapewnienie przygotuje urzędnik podczas wizyty i da wam do podpisu,
  • jeśli zdecydujecie się na ślub poza USC – złóżcie wniosek o ślub poza urzędem.

Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, w umówionym terminie i miejscu kierownik Urzędu Stanu Cywilnego udzieli narzeczonym ślubu.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni