MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na urlop 2020. Teraz dostaniesz z dwóch źródeł. Bony 500 plus i dopłata na wczasy pod gruszą z socjalnego, ile: 29.08.2020

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Większa dopłata z funduszu socjalnego oraz bon 500 plus mają nam osłodzić koronawirusowe ograniczenia letnich urlopów.
Większa dopłata z funduszu socjalnego oraz bon 500 plus mają nam osłodzić koronawirusowe ograniczenia letnich urlopów. Przemysław Świderski / Polska Press
Na osłodę utrudnień związanych z pandemią koronawirusa, które restrykcyjnie wpłyną – to już nie pozostawia złudzeń – także na nasz letni wypoczynek, mamy zdecydowanie lepsze niż wcześniej warunki korzystania z funduszu socjalnego – nie tylko zresztą w formie tak popularnych ryczałtów na wczasy pod gruszą. Do tego rodziny dostaną bony po 500 zł na każde dziecko z przeznaczeniem na wakacyjny wypoczynek - ostatecznie od 1 sierpnia można je aktywować i opłacać wakacyjny wypoczynek w drugiej części wakacji i nie tylko.

Miał być bon 1000+ dla każdego pracownika etatowego o dochodach nie wyższych od średniej płacy, ostatecznie skończyło się na bonie 500+ na każde dziecko z przeznaczeniem na wypoczynek: wakacje, kolonie czy obozy. Nie gotówka, ale zawsze duże wsparcie w wakacje.
Sejm w piątek 19 czerwca późnym wieczorem uchwalił ustawę. Bon dostaną wszyscy, na których aktualnie przysługuje comiesięczne świadczenie 500+. Jest jednorazowe o wartości 500 zł i nie będzie go można zamienić na gotówkę lecz jedynie wykorzystać do opłacenia kolonii, obozów, wycieczek czy innych form wypoczynku dzieci. Ma być ważny do końca 2022 roku.
Sejm uchwalił błyskawicznie stosowną ustawę w połowie czerwca. ale w związku z poprawkami Senatu musiała ona być rozpatrzona ponownie. Ostatecznie w środę 15 lipca Sejm przyjął ustawę ponownie.Senat co prawda wnioskował by bon miał wartość 1000 zł i na dodatek by dostali go także seniorzy, ale ostatecznie Sejm odrzucił tę poprawkę, choć przyjął wiele innych. W przeciwieństwie do stałego świadczenia 500 plus bon turystyczny dostaną więc dzieci także rodziców pracujących w innych krajach UE, a dzieci z niepełnosprawnością bon w podwójnej wysokości czyli o wartości 1000 zł. Finalnie od 1 sierpnia można już z bonu korzystać.

  • Główne zasady działania bonu 500 plus to:
  • Za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka. Na dziecko przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.
  • Na dziecko niepełnosprawne przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.
  • W przypadku gdy kwota świadczenia wychowawczego, przysługuje każdemu z rodziców oddzielnie, każdemu z rodziców przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł na dziecko, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego – jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł na dziecko.
  • Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości przysługującego jej świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu.
  • Bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

Koniec wakacji. Co z niewykorzystanym bonem?

Już działa, ale nie ma pośpiechu

Bon w postaci elektronicznego dokumentu będzie można aktywować w dowolnym momencie np. na kilka dni przed planowanym wyjazdem turystycznym.
Nie trzeba się także spieszyć z wykorzystaniem bonu. Można nim płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku, aż do wyczerpania świadczenia.
Jak aktywować? Bon turystyczny zostanie dla Ciebie wygenerowany w systemie teleinformatycznym, po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
Bon, w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, otrzymasz za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez Ciebie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Numer ten okazujesz podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. I już możesz cieszyć się wakacjami czy feriami ze swoimi dziećmi!
Tutaj znajdziesz film instruktażowy, jak to zrobić krok po kroku (kliknij link niżej):
https://bonturystyczny.polska.travel/

Bon turystyczny zrealizujesz na terenie całego kraju, opłacając nim usługi hotelarskie. Możesz go więc wykorzystać, na pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym. Możesz nim także zapłacić za imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.
Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji. W ten sposób sfinansujesz również pobyt dziecka na „zielonej szkole”, kolonii czy obozie – harcerskim, sportowym, rekreacyjnym, zarówno latem, jak i zimą.

Jak płacić? Bon okazujesz podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Dokonanie płatności za pomocą bonu następuje z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów podwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Możesz płacić bonem wielokrotnie, aż do wyczerpania środków, jednak nie dłużej niż do 31 marca 2022 roku. Macie mnóstwo czasu, by cieszyć się wspólnymi wyjazdami!

Koniec wakacji. Co z niewykorzystanym bonem?

Trzy ważne kody-numery

[b1. ]Numer bonu turystycznego[/b]
16-sto cyfrowy numer bonu przypisany do uprawnionego i wykorzystywany w kontaktach z podmiotami
2. Kod obsługi płatności
Kod nadawany w momencie aktywacji bonu, otrzymywany e-mailem, znany tylko uprawnionemu, wykorzystywany i ujawniany w trakcie płatności za usługi
3. Kod potwierdzający SMS
Kod do potwierdzenia płatności realizowanej z użyciem bonu

Większe świadczenie i większe zwolnienie z PIT

Tradycyjnie wsparciem wydatków urlopowych - pracownika i rodziny - jest zakładowy fundusz socjalny.
Pracodawca, wybierając świadczenia dla zatrudnionych, w pierwszej kolejności powinien przyjrzeć się kwestii rozliczenia podatku dochodowego i ZUS. Zgodnie z prawem wszystko, co firma oferuje pracownikowi stanowi przychód ze stosunku pracy i w związku z tym podlega opodatkowaniu. Istnieją jednak pewne odstępstwa – zwolnione z opodatkowania są świadczenia pieniężne i rzeczowe, np. prezenty z okazji Dnia Dziecka dla dzieci pracowników czy dofinansowanie imprez wakacyjnych oraz urlopowych, finansowane przez pracodawcę ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych (ZFŚS) lub funduszy związków zawodowych do określonej kwoty.

Jeszcze nim ktokolwiek był w stanie uświadomić sobie jakie konsekwencje dla naszego życia będzie miała pandemia, z początkiem bieżącego roku, po raz pierwszy od wielu lat, została podniesiona wartość odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) aż o 321 zł na pracownika zatrudnionego w warunkach normalnych. W praktyce oznacza to zwiększenie odpisu do kwoty 1 550,26 zł.

Drugą dobrą wiadomością zarówno dla pracodawców jak i pracowników – tym razem już jako konsekwencja specjalnych przepisów w związku z koronawirusem – jest to, że dotychczasowa kwota zwolnienia z obciążeń fiskalnych, która wynosiła 1 000 złotych, została zwiększona aż dwukrotnie – do wysokości nieprzekraczającej 2 000 złotych w 2020 i 2021 roku.

W jakich firmach jest fundusz socjalny

Według stanu prawnego na 1 stycznia 2020 roku obowiązek tworzenia ZFŚS dotyczy on firm zatrudniających co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub jeśli z wnioskiem o utworzenie funduszy wystąpiła zakładowa organizacja związkowa – dotyczy to przedsiębiorstw zatrudniających od 20 do 50 osób. Obowiązek tworzenia takiego funduszu spoczywa ponadto na wszystkich jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych.

– Środki odkładane w ramach ZFŚS muszą być gromadzone przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym i wykorzystane na wsparcie socjalne pracowników. Firmy, które w tym wyjątkowym czasie planują docenić i zmotywować pracowników wykorzystując w tym celu ZFŚS muszą pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem wartość świadczeń finansowanych z tego funduszu powinna być zróżnicowana i uzależniona od sytuacji rodzinnej, materialnej i życiowej zatrudnionych. Warunki przeznaczania środków pochodzących z ZFŚS na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej pracodawca określa w regulaminie – mówi Katarzyna Turska z Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.

Urlopy 2020. To musisz wiedzieć. Kliknij!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni