Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupik: Otwarcie na ubogich to znak rozpoznawczy pontyfikatu Franciszka

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
dr Tomasz Słupik
dr Tomasz Słupik Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Elementy, które pojawiły się w jego przemowie to aspekty stale poruszane przez papieża. Franciszek podkreślał, że wiara dotyczy ludzi najuboższych, wykluczonych. Mówił o pysze i skromności, bogactwie i biedzie. To znak rozpoznawczy jego pontyfikatu - mówi w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Homilia papieża Franciszka wygłoszona podczas mszy świętej z okazji 1050-lecia chrztu Polski nie zaskoczyła mnie. Elementy, które pojawiły się w jego przemowie to aspekty stale poruszane przez papieża. Franciszek podkreślał, że wiara dotyczy ludzi najuboższych, wykluczonych. Mówił o pysze i skromności, bogactwie i biedzie. To znak rozpoznawczy jego pontyfikatu. Było też dużo akcentów historycznych, papież mówił o tysiącu lat historii Polski, o naszych świętych. Zwróciłem też uwagę na formę wypowiedzi. Nie był to język skomplikowany. Był prosty, ale nie prostacki.

Papież podkreślał, że ważne są nie pieniądze i zaszczyty, ale cnota i roztropność. Te pierwsze wartości mogą zniknąć, ale cnota i zgoda z samym sobą zostaną. Franciszek mówił, że ważny jest nie pęd za konsumpcjonizmem w wymiarze materialnym, ale działania dotyczące drugiego człowieka - pomoc sąsiadom, kolegom, ale również uchodźcom. Czy były to słowa skierowane również do polityków? Miało to wymiar zarówno lokalny, jak i uniwersalny. Wymiar był szerszy, bo wszyscy przedstawiciele władz tam siedzieli. Franciszek ma intencje, ale nie wiadomo, czy zostanie zrozumiany.

Franciszek podkreślał, że kościół musi się otworzyć i zrezygnować ze splendoru i przywilejów. Mówił, że puste kościoły to wina kościoła, a polski kościół ma się uderzyć w pierś. Czasem postrzega się, że polski Kościół ma problem z Franciszkiem, który mówi o ekologii, pomocy ubogim i otwarciu na drugiego człowieka. U nas w oficjalnych dokumentach to się pojawia, ale w praktyce jest różnie. Kościół katolicki uległ pewnemu skostnieniu, ale Franciszek wprowadził tu trochę świeżego powietrza. Kościół w Europie jest jednak inny niż w Ameryce Południowej. Otwarcie na ubogich to znak rozpoznawczy pontyfikatu Franciszka. To powrót to działalności Chrystusa, który brał prostaczaków za apostołów.

#jasnagóralive Tweets

**WSZYSTKO O WIZYCIE PAPIEŻA FRANCISZKA W POLSCE I ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY W NASZYCH SERWISACH SPECJALNYCH

Papież w Częstochowie
Światowe Dni Młodzieży**

*Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!