Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmierdzący problem w Częstochowie? Radna alarmuje o planowanej prywatnej inwestycji

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Śmierdzący problem w Częstochowie? Radna alarmuje o planowanej prywatnej inwestycji Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Śmierdzący problem w Częstochowie? Radna alarmuje o planowanej prywatnej inwestycji Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Google Maps
Producent nawozów, firma AGRONICA z Wierzchowiska, chce wybudować na prywatnym terenie przy ulicy Legionów instalację produkcji nawozów organicznych. W sprawie alarm wszczęła jedna z częstochowskich radnych, która uważa, że tego typu przedsiębiorstwo zasmrodzi Częstochowę.

Planowana przy ulicy Legionów inwestycja zakłada budowę instalacji do przetwarzania odpadów m.in. osadów ściekowych oraz odpadów zielonych pochodzących z selektywnej zbiórki odpadów. Efektem procesu przetwarzania odpadów ma być nawóz organiczny do wykorzystywania w rolnictwie i ogólnie uprawach roślin.

- Jestem zaniepokojona budową tego typu instalacji i to jeszcze w mieście. To pozornie wygląda wszystko ładnie, ale jak przejrzy się raport oddziaływania na środowisko, to tam jest ukryta kompostownia. Produkcja będzie się tam odbywała z gnojówki, obornika świńskiego, kurzego, bydlęcego, kompostu, szlamu poprzemysłowego. Miasto może się obawiać wielu rzezy z tego powodu. Miasto będzie skażone odorem, który będzie nam towarzyszył przez 24 godziny na dobę. Może też dojść do zatrucia wody pitnej dla miasta Częstochowy, Blachowni i Poczesnej, bo tam w pobliżu znajdują się trzy studnie głębinowe. Musimy walczyć, żeby nie doszło do budowy czegoś takiego w Częstochowie. To nie ma takiej możliwości - mówi Krystyna Stefańska, radna Rady Miasta Częstochowy.

Co dokładnie inwestor planuje przy Legionów?

W lipcu 2021 roku inwestor zwrócił się do miasta z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Z dokumentów złożonych w tej sprawie przez firmę wynika, że przetwarzanie odpadów będzie polegało na procesie kompostowania w technologii VAL’ID stosowanej we Francji oraz w Polsce.

- Technologia znajduje zastosowanie w przypadku kompostowania odpadów biodegradowalnych np. osady ściekowe, odpady zielone, bioodpady. Kompostowanie tego rodzaju odpadów prowadzone jest w zamkniętych żelbetowych bioreaktorach zaopatrzonych w bramy rolowane. Przewiduje się budowę 10 zamkniętych, hermetycznych, żelbetowych bioreaktorów zespolonych z zamkniętą halą dojrzewania - czytamy we wniosku przedsiębiorstwa.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

W ramach tej inwestycji firma planuje umieszczenie przy ulicy Legionów 10 bioreaktorów wykonanych w formie stacjonarnych, betonowych, zamykanych konstrukcji budowlanych, o długości 30 szerokości 6 i wysokości 5 m każdy, o powierzchni zabudowy 1 800,0 m kw. i kubaturze 9 000,0 m szesc.; biofiltra zamkniętego, hali technologicznej z placem dojrzewania, biura, wagi najazdowej.

Po realizacji inwestycji, zakład miałby być czynny we wszystkie dni tygodnia całodobowo (trzy zmiany robocze). W powstałej instalacji prowadzony będzie proces przetwarzania komunalnych osadów ściekowych we wspomnianej technologii Val’id przy udziale słomy oraz odpadów zielonych pochodzących z selektywnej zbiórki odpadów. Kompostowanie będzie się odbywać w dwóch etapach.

Może śmierdzieć? Mieszkańcy zwierają szyki

Obecnie Urząd Miasta Częstochowy prowadzi postępowanie w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Brakuje jeszcze uzgodnienia inwestycji od Marszałka Województwa. Miasto będzie musiało wydać decyzję, ale jakakolwiek ona będzie, to firmie przysługuje odwołanie się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a potem już taką decyzję będzie podejmował Urząd Marszałkowski.

Największym problemem może nie być sama instalacja, ale transporty do niej, które mogę roznosić za sobą odór przewożonych do kompostowni odpadów.

- W prowadzonym postępowaniu zostaną uwzględnione argumenty strony społecznej, wszystkie analizy, opinie i postanowienia podmiotów państwowych oraz samorządowych. Bez względu na finał postępowania w sprawie decyzji środowiskowej, jest to początkowy etap postępowania w sprawie planowanej inwestycji. Ta procedura poprzedza ewentualne dalsze starania o pozwolenie na budowę oraz zintegrowaną decyzję Marszałka Województwa dotyczącą zgody na działanie takiej instalacji, oddziałującej na środowisko. Uspokajamy więc, że droga do tej inwestycji jest daleka, a na tej drodze jest wiele znaków zapytania, jak do planów spółki podejdą instytucje publiczne, znając jej założenia, uwarunkowania oraz opinie mieszkańców - tłumaczy Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy.

Odbyły się już pierwsze spotkania przeciwników inwestycji. Jedno z nich miało miejsce podczas Rady Dzielnicy Mirów. Przeciwne inwestycji są też Zawodzie - Dąbie i Wyczerpy - Aniołów. W spotkaniach oprócz radnej Krystyny Stefańskiej brał udział radny Łukasz Banaś.

- Mieszkańcy są przerażeni i wszyscy będziemy walczyć z taką inwestycją. 29 czerwca na sali sesyjnej odbędzie się spotkanie w sprawie tej inwestycji. Zaprosiliśmy tam pomysłodawcę tego przedsięwzięcia, a także radnych. Chcemy o tym dyskutować - zapowiada radna Stefańska.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera