Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmiertelny wypadek w jaskini Studnisko. Instruktorzy skazani

Bartłomiej Romanek
Akcja ratunkowa w jaskini Studnisko koło Olsztyna była trudna, bo to najgłębsza jaskinia Jury. Ma 75,5 metra głębokości
Akcja ratunkowa w jaskini Studnisko koło Olsztyna była trudna, bo to najgłębsza jaskinia Jury. Ma 75,5 metra głębokości arc
Sąd w Świeciu skazał trzech instruktorów za zorganizowanie 2 czerwca ub. roku wyprawy do jaskini Studnisko koło Olsztyna, podczas której zginęła 16-letnia Natalia, na karę półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. - To nie jest żadna kara, oskarżeni wrócą do życia i będą dalej żyć - mówi na łamach "Gazety Pomorskiej" matka Natalii.

Spadł na nią ogromny głaz

2 czerwca 2014 roku trzech instruktorów weszło wraz z siedmioma gimnazjalistami ze Świekatowa pod Grudziądzem do jaskini Studnisko. Tam niestety doszło do tragicznego wypadku. Głaz przygniótł 15-letnią dziewczynę. Pozostałych sześciu uczniów trafiło do szpitala z lekkimi obrażeniami.

Prokuratura wszczęła wtedy śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 15-latki. Badano w sprawie wiele wątków.
- Pytań w tej sprawie jest wiele. Nie podlega dyskusji, że organizatorzy wyprawy złamali zakaz, bo do jaskini Studnisko można wchodzić tylko od 1 września do 15 listopada. Poza tym trzeba się zastanowić, czy organizowanie takiej wyprawy z udziałem młodych ludzi w nocy, w strugach ulewnego deszczu, nie naraziło jej uczestników na niebezpieczeństwo - mówił po wypadku Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

Śledztwo zakończyło się postawieniem zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci trzem instruktorom. Ponadto prokurator przedstawił im zarzuty popełnienia przestępstwa narażenia uczestników wyprawy do jaskini na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślnego spowodowania u 5 uczniów lekkich obrażeń ciała.

Kluczowa opinia biegłego

Rozprawa toczyła się na wniosek częstochowskiej prokuratury, przed sądem w Świeciu, bo zdecydowana większość świadków wywodziła się z tego miasta i okolic. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 w Świekatowie.

Oskarżeni instruktorzy pochodzą z Trójmiasta, zostali wynajęci przez biuro turystyczne, które organizowało wycieczkę. Oskarżeni nie przyznali się do winy, ale dla sądu kluczowa była opinia biegłego, który stwierdził, że wycieczki szkolne nie powinny wchodzić do tak niebezpiecznych jaskiń jak Studnisko.

Wyrok jest nieprawomocny, a skazani z pewnością będą się od niego odwoływać, bo żaden z mężczyzn nie przyznaje się do winy.


*BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!