Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog nad Rybnikem coraz większy. Mamy dość! [DEBATA]

Jacek Bombor
Debata o problemie smogu w Rybniku, 16 marzec 2015
Debata o problemie smogu w Rybniku, 16 marzec 2015 Jacek Bombor
Fachowcy, urzędnicy, mieszkańcy – w Rybniku w poniedziałek, 16 marca, w urzędzie miasta odbyła się wielka debata o smogu i sposobach walki z nim. Rybnik to dziś jedno z trzech miast na Śląsku – poza Wodzisławiem i Katowicami, gdzie poziom stężenia niebezpiecznych pyłów przekracza czasami 300 procent dopuszczalne normy. Zimą, w czasie bezwietrznej pogody, po prostu nie ma czym oddychać.

Fachowcy, urzędnicy, mieszkańcy – w Rybniku w poniedziałek, 16 marca, w urzędzie miasta odbyła się wielka debata o smogu i sposobach walki z nim. Rybnik to dziś jedno z trzech miast na Śląsku – poza Wodzisławiem i Katowicami, gdzie poziom stężenia niebezpiecznych pyłów przekracza czasami 300 procent dopuszczalne normy. Zimą, w czasie bezwietrznej pogody, po prostu nie ma czym oddychać.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera w kampanii wyborczej zapowiadał, że walka ze smogiem to będzie jeden z priorytetów jego kadencji. – Daję sobie cztery lata na wprowadzenie takich zmian, by uciążliwy problem smogu znacznie ograniczyć – stwierdził wczoraj, otwierając o godzinie 14 debatę na temat smogu. – Liczymy na dyskusję – stwierdził.
- A dlaczego debata jest organizowana o 14, gdy większość mieszkańców jest w pracy? – zagadnął jeden z mieszkańców. – To pierwsza debata, i wiadomo, że nie ostatnia. Jak będzie trzeba, kolejne ustalimy na 18, choć nigdy wszystkich nie zadowolimy – odpowiedział Kuczera.

Urzędnicy zaczęli od prezentacji zapewniając, że od 15 lat w Rybniku w tym zakresie zrobiono mnóstwo inwestycji – dokładnie dofinansowano 5800 inwestycji proekologicznych. W tym 3428 dotyczyła zakupu ekologicznego kotła na paliwo węgiel. Z tego tylko 1323 mieszkańców zdecydowało się na montaż kotłów gazowych, zainstalowano 922 kolektorów słonecznych, 62 pompy ciepła, 38 kotłów na olej i mieliśmy 45 podłączeń do sieci ciepłowniczej.

Co ciekawe, miasto ma obecnie 130 budynków użyteczności publicznej (urzędy, jednostki, szkoły, przedszkola) i 250 bloków. 66 budynków użyteczności publicznej jest podłączonych do sieci ciepłowniczej, 29 jest ogrzewanych gazem ziemnym, 5 - olejem opałowym, 2 – energią elektryczną, a tylko 26 ma kotłownie węglowe. W czterech znajdują się solary.
Tymczasem pominięto problem w 250 komunalnych blokach, gdzie większość posiada kotłownie węglowe. Co ciekawe, od 1992 roku zlikwidowano jedynie 56 palenisk węglowych.
Co miasto zamierza zrobić w kolejnych latach?
- Kolejne budynki będą podłączane do sieci ciepłowniczych, kontynuowany będzie program dofinansowania nieekologicznych źródeł ciepła, wymiana taboru autobusowego - pokazano na slajdzie. Ile miasto wyda na ten cel pieniędzy? Ile budynków będzie podłączonych? Danych brak. - Mocno liczymy na dofinansowanie europejskie – mówi Piotr Kuczera sugerując, że to robota dla jego zastępcy, Piotra Masłowskiego.

Andrzej Waliszewski, szef Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rybniku (swój dom 25 lat temu przestał ogrzewać węglem) przypomniał, że 88 proc. smogu bierze się z węglowego spalania w domach, tylko 6 proc. to efekt transportu samochodowego, a 2 proc. – działalności przemysłowej. W przypadku Rybnika – 56 proc. domów prywatnych ma ogrzewanie węglowe.
- To sprawa do załatwienia na 15 lat. Jeśli ktoś mówi, że załatwi sprawę w 4 lata, to jest oszust. Będzie dobrze, gdy zrozumiemy, że zanieczyszczone powietrze, nie jest polityczne, nie jest ani PO, ani PiS – odniósł się do gości na sali, a pojawili się m.in. parlamentarzyści.

Obecnie do sieci PEC podłączonych jest 887 budynków
, 368 domów, 15500 mieszkań w blokach - co daje zaledwie 23 proc. wszystkich budynków w mieście!

Ile teraz Rybnik płaci mieszkańcom za wymianę pieców dla ekologiczne?
Za podłączenie się do sieci C.O. można dostać do 4 tysięcy złotych, zastąpienie pieca węglowego na ogrzewanie elektryczne – 4 tys. zł, do 3600 zł mogą dostać mieszkańcy montujący piece gazowe, 2800 – olejowe, 3300 – OZE, do 2 000 - na nowoczesne piece węglowe, i 2400 kominkiem z systemem rozprowadzania ciepła.
Sęk w tym, że największym problemem będzie zmiana mentalności samych rybniczan, którzy od pokoleń palą w piecach czym popadnie - także śmieciami. - Widzę to na swojej ulicy. Dookoła same nieocieplone kwadracioki, a z kominów leci wszystko. Dopóki tym ludziom ktoś nie wytłumaczy, jakie szkody robią, nic się nie zmieni – mówił jeden z mieszkańców.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty