Nasza Loteria

Smog nas zabija. Polska ma najgorsze powietrze w całej Unii Europejskiej

Patryk Białas
Smog na Śląsku jest obecny przez kilkadziesiąt dni w roku. Gdyby normy jakościowe powietrza były ostrzejsze, obecny byłby przez kilkaset dni.
Smog na Śląsku jest obecny przez kilkadziesiąt dni w roku. Gdyby normy jakościowe powietrza były ostrzejsze, obecny byłby przez kilkaset dni. Michal Gaciarz / Polska Press
Polska jest najbardziej liberalnym krajem w Unii Europejskiej. Mamy najswobodniejsze zasady informowania społeczeństwa o zanieczyszczeniu powietrza. Jednocześnie mamy najgorsze powietrze w całej Unii. Płacimy za to wysoką cenę.

Czy czujesz się dobrze poinformowany o stanie zanieczyszczenia powietrza w Twoim mieście? Chyba nie. Czy czujesz, że Twoje miasto jest wolne od smogu? Zdecydowanie nie. Powiem więcej: masz wszelkie powody do tego, aby czuć się zaniepokojonym, ponieważ władze Twojego miasta nie zaczęły się jeszcze troszczyć o Twoje zdrowie.

Po pierwsze, niska emisja jest całością emitowanych do powietrza substancji z niewysokich źródeł emisji. Tymczasem „gospodarka niskoemisyjna” (ang. low emission economy) oznacza gospodarkę charakteryzującą się przede wszystkim oddzieleniem wzrostu emisji gazów cieplarnianych od wzrostu gospodarczego, głównie poprzez ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych. Gospodarka niskoemisyjna stawia przede wszystkim na efektywność energetyczną, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i zastosowanie technologii ograniczających emisję.

Gospodarka niskoemisyjna jest zupełnie nową rzeczywistością, zwłaszcza na Śląsku, gdzie wykorzystanie paliw kopalnych, będących głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych, jest bardzo mocno zakorzenione. Na Śląsku nie jesteśmy w stanie dokonać szybkiego skoku i gwałtownie przekształcić naszej gospodarki w niskoemisyjną. Nie rewolucja, ale ewolucja. Zaprogramowana.

Po drugie, opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej to krok w dobrym kierunku. Ale niewystarczający.

Plan jest dokumentem strategicznym. Określa pewną wizję miasta w przyszłości. Wyznacza cele strategiczne i szczegółowe. Opisuje zadania (inwestycyjne i nieinwestycyjnie), sposób ich finansowania oraz metodę oceny postępu realizacji planu w kolejnych latach. Potrzeba wykonać rzetelną inwentaryzację emisji gazów cieplarnianych z obszaru miasta i szczegółowy bilans energetyczny. Należy zbadać budynki publiczne i mieszkalne, transport, gospodarkę odpadami oraz przemysł i usługi. Niestety, z przykrością stwierdzam, że większość znanych przeze mnie programów została przygotowana jedynie w celu pozyskania funduszy unijnych w latach 2014-2020.
Po trzecie, raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia złudzeń. Pomimo tego, że miasta wydawały pieniądze na walkę z zanieczyszczeniami, jakość powietrza, którym oddychamy, poprawiła się tylko nieznacznie.

W miastach na Śląsku limity były przekroczone: przez 125 dni w Zabrzu i Gliwicach czy 123 dni w Katowicach. Miasta w kontrolowanym okresie (2008 - pierwsze półrocze 2014 r.) wydały łącznie ponad 3 mld zł na poprawę jakości powietrza.

Miasta wydawały pieniądze głównie na remonty nawierzchni ulic, budowę linii tramwajowych, wymiana autobusów, ocieplanie budynków czy modernizację systemów ciepłowniczych. Zdarzyły się wręcz chybione akcje. W 7 z 10 miast realizowano programy, które umożliwiały mieszkańcom pozyskanie dofinansowania na wymianę przestarzałych pieców i kotłów na bardziej ekologiczne.

W końcu, warto postawić sobie pytanie, skoro w Polsce mamy najbardziej liberalne normy jakości powietrza, to czy Polacy mają bardziej odporne płuca niż Włosi.

Jak powiedział Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, gdyby w Polsce przyjąć podobny poziom alarmowania jak we Włoszech to liczba dni, w których należałoby ogłosić alarm smogowy w Krakowie wynosiłaby rocznie ok. 100, a w Łodzi i Zakopanem ok. 30.

Zaznaczył, że tylko w grudniu 2015, w Krakowie poziom dobowy zanieczyszczenia pyłem PM10, wynoszący 75 μ/m3, został przekroczony przez 16 dni. 300 μg/m3 - taki poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce prowadzi do ogłoszenia alarmu smogowego. To wartość czterokrotnie wyższa niż we Włoszech.

Duński urbanista Jan Gehl powiedział, że miasta konkurują dzisiaj ze sobą o mieszkańców w taki sam niemal sposób, jak supermarkety walczą o klientów. Bez cienia wątpliwości mogę stwierdzić, że decyzje mieszkańców, w jakim mieście zamieszkać, są coraz częściej podejmowane na podstawie informacji o czystości powietrza w mieście. W dobie Internetu sprawdzają, czy i w jaki sposób miasto realizuje program poprawy jakości powietrza. Stojąc w korkach sprawdzają za pomocą aplikacji internetowych, czy mobilnych, czy warto dla zdrowia wyjść tego wieczora pobiegać, czy lepiej pozostać w domu. Współcześnie, mieszczanie w Unii Europejskiej postrzegają miasta jako atrakcyjne, gdy posiadają uchwałę rady miasta ustalającą normy emisyjne dla kotłów i paliw, które są spalane w paleniskach domowych. Na atrakcyjność miasta składają się plan gospodarki niskoemisyjnej, sprawny system informowania o jakości czystego powietrza oraz lokalne normy jakości dla kotłów i paliw. A więc to wszystko, co składa się na czyste powietrze w mieście. Za które płacimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kamila
Najgorsze powietrze jednak nie ma alternatywy - czym ogrzewać lokale mieszkalne, stare samochody na ulicach polskich miast nie mające wiele wspólnego z ekologią. Ale widze, że idziemy za ciosem czy naklejki ekologiczne będą tez u nas - na pewno wyższe oplaty za parkowanie -www.logistyka.wnp.pl/drozsze-parkingi-oczyszcza-powietrze,266321_1_0_0.html
A
Adam z Zawiercia.
O ile uważasz mnie za smarkatego to sam pewno liczysz ze 150 lat. Ja dopiero 70 wiosen i z niejednego pieca chleb jadłem , no ale może wiesz więcej względem Twego wieku.! Bynajmniej w moim mieście kiedyś było trzy stawy i nie było zarówno kurzu jak i o Smogu nikt nie słyszał, W ogóle nie znano takiego nazewnictwa .! Ale naszym włodarzom przeszkadzały zapachy z nich
a więc zamiast wyczyścić lepiej było SKASOWAĆ . I zasypano dobro natury. Podobnie ma się rzecz i w innych miastach , Żaden z radnych czy też włodarzy nawet nie śni o oczyszczaniu miasta. Wszyscy tylko patrzą i pilnują interesu w kieszeni mieszkańców , ile liczy rodzina i czy dobrze płaci za wywóz ŚMIECI .! A jeżeli zapomina to od reki kary się sypią. A kto będzie miał głowę by patrzyć na to co się samemu robi. Oni to władza a wiec mieszkają do 50 km. poza centrum wiec do pracy są zmuszeni dojeżdżać samochodem i to nie byle jakim, albo są władza albo też nie.! Kiedyś do tego miasta tato przywoził ich furmanką a dziś CYWILIZACJA a to ważniejsze niż jakiś tam SMOG.! Wszyscy i to wszędzie tylko kombinują jak tu najwięcej wydoić z kieszeni mieszkańca czy też sąsiada a co niech wie kto tu rządzi.! Tylko że kary wymierza się w jedną stronę bo druga zamurowana IMMUNITETEM.! Co tu mówić o 1918 roku i o Księstwie Warszawskim, znając Polskich historyków oraz kulturę jaką objawiają swą osoba to nic innego jak odwieczny kłam.!! A to że Warszawa została stolicą należy podziękować ludziom z arystokratycznego pochodzenia którzy współpracowali z okupantem i przez samo to pozostali na świeczniku tej zakłamanej historii ! Dziś ich potomni uzurpują sobie te prawa jako właściciele tej ziemi ojczystej a więc pozostały Gmin nie ma prawa głosu , podobnie sam myślisz.!!! A może brałeś udział w Powstaniu Warszawskim ? O , to wiesz na pewno więcej
nawet od historii.!!!
m
mala
filtry na kominach elektrociepłowni, ekologiczne piece, opalanie dobrej jakości węglem. Bez paliw kopalnianych, będzie raczej biednie :( Z dwojga złego wolę zanieczyszczenia niż biedę i toważyszące jej patologie
a
amen
Czy wie ktoś, ile od 1989 r wzniesiono za >>pozwoleniem styropianowych władz
L
Luap
Adam:zapewne jestes jeszcze smarkaty i ciagle nie kapujesz prostej sprawy:warszawiak nie potrafi!Wy,tzw.patrioci,nie zrozumieliscie od 1918,ze zguba Krolestwa warszawskiego ,jest organizacja panstwa ,do absurdu scenrtalzowanego,ktorego celem bylo i jest utrzymanie wysokiego poziomu zycia wioski Potiomkina ,warszawy!Takich tematow jak zapylenie,moglbym wyliczyc x!!
Jest ,od 1918 obojetne,jaka partia rzadzi=zawsze ignoranty warszawskie!
A
Adam z Zawiercia.
Wysoka emisja zanieczyszczeń SMOG i inne zanieczyszczenia nie są niczym innym jak samą cywilizacją która dziś mieszka w naszych miastach, Natomiast miasta te jak i ich gospodarze nie mają ZIELONEGO POJĘCIA co oznacza cywilizacja a co czyste miasto.! Dlaczego jeden z drugim nie porusza się np. rowerem poprzez miasto tylko jak to się mówi nawet do kibla.!? Wiem jako nie naukowiec NIE MAM RACJI. Słucha się tylko tych co to maja parę tytułów przed nazwiskiem a tym z kolei było by wstyd np. jechać środkami komunikacji miejskiej czy tez rowerem do pracy.! Pieprzenie o spalaniu śmieci bądź złego węgla ma tyle do siebie co I wojna do XXI wieku.! Kto tak dosłownie jest konstruktorem SMOGU? Proszę się pofatygować pod każdy z urzędów naszego województwa ,
bądź nawet tego Krakowa i policzyć ile tam na parkingach stoi samochodów.! Brak wszędzie miejsc parkingowych,tak że klient chcący załatwić jakąś sprawę w urzędzie jest zmuszony pozostawiać pojazd do kilometra dalej . Proszę więc nie psioczyć na Smog jednocześnie kasując za to grube pieniądze.! Jest tak utarte u każdej prawie gospodyni ze w najgorszym przypadku sprząta dom dwa razy do roku. Pytam wiec ile razy czynią to służby oczyszczania miasta??? Zamiatają ten SYF na ulicach lub zraszają wodą? Nie widzę tego od 20 lat. Owszem jest zamiatarka ale do czyszczenia deptaka tam gdzie władza chodzi a np. u mnie na osiedlu tylko się pokaże lub przejedzie z podniesioną szczotka/ogonem/ i tyle go widać. Pisze Pan że niby Polska to już nie Europa albo jeszcze NIE.! Proszę więc zebrać wszystkich znawców /kultury/ i pojechać choćby za granicę do Niemiec , tam możesz chłopie chodzić chodnikiem w białych skarpetkach i to praktycznie a spróbuj u nas. Gdzie więc sama kultura? Została za panami na WSI. !! TO TAM NIEGDYSIEJSI PANOWIE DEPTALI PO GNOJU A WIĘC TU NAD PODZIW JEST CZYSTO!!! Piszesz ze na modernizację w miastach wydano aż 3 miliardy zł. Więc pytam gdzie to widać bo w czystości i przejrzystości miast to ni w ząb.
Z pewnością zrestrukturyzowano ale auta dla włodarzy a nie na rzecz miasta.! A to że swym znajomkom dołożono do wymiany pieców na ekologiczne to kropla w morzu w porównaniu z tym co się marnotrawi lub idzie do kieszeni co niektórych.! To nie ludności wina to brak dorosłości władnych i oszukiwanie mieszkańców powoduje że się dymi z kominów,co jest stwierdzeniem że to są śmieci. Nawet próbuje się powoływać do tego celu specjalną policje z urzędu by zaglądać ludziom do ich osobistych pieleszy i wyciągać brudy jakie im się nie widzą.! A o czym nie mają pojęcia.! To od władzy w każdym mieście jest uzależniony porządek a z nim istniejący SMOG.!
Kiedy wyeliminują dojazd do pracy własnym pojazdem i posprzątają miasto raz w roku i to dokładnie to i SMOGU nie będzie.! Ale wszyscy władni patrzą jedynie na kieszeń obywatela i sposób by go dokładnie WYDOIĆ .!!! Raz za śmieci a drugi raz za wodę,którą próbuje się wydzielać na głowę podnosząc czynsz za nią jak za złoto czy mieszkanie.! Choć jej nie produkują bo wówczas mieszkańcy by poumierali z pragnienia.!
Prawdę powiedziawszy by zapoczątkować jakikolwiek porządek należy napocząć od siebie a nie od Gminu.!!! BO JAKI PAN TAKI KRAM.!!!
i
ij
nareszcie trafne podsumowanie dzialalnosci biedoty z familokow i czworakow pomiedzy odra a bugiem...wyludzac pieniadze od ue,normalnosc...od 45-tego zeszlego wieku nikt bardziej nie szkodzi nsszej ojczyznie jak wyksztalcona komunistycznie. miernota robotniczo-chlopska,wszedzie brud smrod i ubostwo,a co tam powietrze?powie jasnie muskul-chlopka,badz robotnicza biurokratka,polska nigdy nie bedzie panstwem dobrze zorganizowanym,dlaczego?...sp.michal suminski byl zoologiem swietnie wyksztalconym,rodzinna tradycja...a dzisiejsze powojenne dziunie i rysiunie?ich tradycje rodzinne to chlanie alkoholu,zlodziejstwo otaz nierobstwo,dusmy sie dalej przez takie towarzystwo nad wisla.
L
Luap
We 2 zuzylismy w 2015 do ogrzewania i cieplej wody 825 m3 gazu i dla domu:swiatlo.piec gazowy,PC,TV. 718 KWH!
L
Luap
centralizacji zarzadzania krajem,tj.Krolestwem warszawskim od 1922 niema granic!Urzednicy Kw.nie porafia a prowincjonalanej gawiedzi zostawiono ,jak padline,podniecanie sie tym co robia partie!
Nalezy sprowadzic fachowcow zagranicznych,najlepiej niemieckich ,angielskich,slaskich,francuskich=zakazac warszawiakom:oni nie wiedza jak zarzadzac!Takze obecna polityka gosp.dot.energetyki to 100% sabotaz warszawiakow= z czego nie zdaja sobie sprawy !Temat rzeka.Ci z poza warszawy np.dr inz.Steinhoffa wylaczono z podejmowania decyzji= dlaczego?bo ignoranci zawsze ,szczegolnie z warszawy,boja sie ze zostana osmieszeni!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni