Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smogowy dron pojawi się nad Mysłowicami. Mieszkańcy zadecydują gdzie dokładnie

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Dzięki aktywistom z Mysłowickiego Alarmu Smogowego, nad ulicami Mysłowic mogą niedługo pojawić się drony. Co ciekawe, to mieszkańcy zadecydują o tym, które dzielnice powinny zostać skontrolowane. Takie kontrole pomogą w egzekwowaniu przepisów uchwały antysmogowej.

Nad Mysłowicami pojawi się dron smogowy

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują przepisy wynikające ze śląskiej uchwały antysmogowej. Najważniejszym jest zakaz używania tzw. "kopciuchów" - kotłów starszych niż 10 lat. Od 1 stycznia ich używanie jest wykroczeniem. Obowiązkiem władz jest egzekwowanie tych przepisów prawa, a więc również rozmaite kontrole. Na terenie Mysłowic za kontrole odpowiada przede wszystkim Straż Miejska. Niedługo, nad ulicami Mysłowic może pojawić się dron smogowy. To mieszkańcy zadecydują, które miejsca powinien on skontrolować.

- Aby przepisy były skuteczne muszą być faktycznie egzekwowane. W Mysłowicach zajmuje się tym Straż Miejska. Specjalne drony mogą takie kontrole znacznie usprawnić. Niestety jeszcze nie ma ich na stałym wyposażeniu mysłowickich strażników, ale dzięki aktywistom z Mysłowickiego Alarmu Smogowego takie kontrole niebawem będą wykonywane. Na loty dronem badawczym grupa pozyskała środki finansowe z programu grantowego „Nasze powietrze” finansowanego przez Clean Air Fund. Pieniędzy nie wystarczy aby zrobić kontrole we wszystkich dzielnicach, dlatego niebawem na profilu facebookowym Mysłowickiego Alarmu Smogowego ogłoszony zostanie konkurs w którym to sami mieszkańcy będą decydować gdzie powinien polecieć smogowy dron. Pomiary przeprowadzi specjalistyczna firma z udziałem patrolu Straży Miejskiej, która będzie na bieżąco kontrolować wskazane nieruchomości - informuje Mysłowicki Alarm Smogowy.

Należy pamiętać, że oprócz tego, w czym palimy, bardzo ważne jest czym. W żadnych kotłach nie wolno palić śmieci, ani paliw. Specjalne drony są w stanie tylko w jeden wieczór skontrolować aż 500 nieruchomości i prawie bezbłędnie wskazać, gdzie do palenia używa się nieodpowiednich substancji.

Nie przeocz

- W pomiarach jednocześnie biorą udział dwa drony. Pierwszy wyposażony w specjalne kamery, w nocy widzi dymiące kominy szczególnie wyraźnie. A to właśnie wieczorami mieszkańcy najczęściej zgłaszają do straży miejskiej uciążliwe zadymienie. W te miejsca podlatuje drugi dron badawczy wyposażony w mobilne laboratorium. Sensory w kilkanaście sekund badają zawarte w dymie zanieczyszczenia. Spalanie niedozwolonych substancji takich jak meble, plastiki itp. powoduje emisję charakterystycznych związków chemicznych. Podobnie dym z niskosprawnego kotła zawiera dziesiątki razy więcej zanieczyszczeń. Operator może praktycznie bezbłędnie wytypować nieruchomości do kontroli. Następnie patrol straży miejskiej przeprowadza kontrolę pod wskazanym adresem, aby potwierdzić podejrzenie i wystawić mandat - informują.

Niewykluczone, że jeśli te działania się sprawdzą, będą powtarzane także w przyszłości. Koszt jednej, 3-godzinnej kontroli, to koszt około 3000 złotych.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera