Sondaż wyborczy 23.10.2015 PiS 39,5, PO 24,5, ZLew 9, Kukiz 7,5, Nowoczesna 6 WYBORY PARLAMENTARNE

Redakcja

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
Trzeci i ostatni sondaż wyborczy „Dziennika Zachodniego” na 23.10.2015: w woj. śląskim PiS idzie po zwycięstwo, PO traci coraz więcej. Lewica trzecią siłą w regionie. ta sama koleność obowiązuje na próbie ogólnopolskiej, lecz cyfry są nieco inne. Wybory parlamentarne 2015.

Exit pool za TVN 24

WYNIKI WYBORÓW 2015: AKTUALIZACJA 21.06

Gdyby wyniki wyborów były zgodne z sondażem exit polls, podział 460 mandatów w nowym Sejmie wyglądałby następująco:
[lista]
[*]PiS - 242
[*]PO – 133
[*]KUKIZ’15 - 44
[*]Nowoczesna - 22
[*]PSL - 18
[*]KORWiN i Partia Razem I Zjednoczona Lewica nie dostałaby się do Sejmu.

Na dwa dni przed wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość jest niekwestionowanym liderem notowań sondażowych. Tak też wynika z naszego badania, przeprowadzonego w dniach 16-19 października przez 18 największych dzienników regionalnych, wchodzących w skład Polska Press Grupy, we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia”.

Sondaż ogólnopolski wykonano na reprezentatywnej próbie 8000 dorosłych mieszkańców kraju metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI). W Śląskiem próba wynosiła 500 osób. Panoramę partyjnych preferencji sporządzono w oparciu o deklaracje respondentów, którzy na pytanie, czy wezmą udział w wyborach, odpowiedzieli „zdecydowanie tak” i „raczej tak”.

Oto wyniki sondażu wyborczego na próbie ogólnopolskiej:

  • Prawo i Sprawiedliwość 39,5
  • Platforma Obywatelska 24,5
  • Zjednoczona Lewica 9
  • Kukiz'15 7,5
  • Nowoczesna Ryszarda Petru 6
  • Polskie Stronnictwo Ludowe 6
  • KORWiN 4,5
  • Razem 2

Samodzielne rządy PiS? Nie tym razem

Mniejsze formacje kołyszą się na granicy progu wyborczego. Każdy scenariusz jest możliwy. To wnioski, jakie przynosi najnowszy sondaż. Bo chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że do Sejmu wejdzie sześć formacji politycznych, to błąd na poziomie 2 proc. w dół, skutecznie eliminuje z sejmowych ław cztery z nich.

Sondaż Polska Press Grupy. Poparcie dla partii w Polsce i poszczególnych województwach

Sondaż wyborczy
Sondaż wyborczy

Liderem notowań pozostaje niezmiennie Prawo i Sprawiedliwość, które jednak nie jest w stanie przebić granicy 40-procentowego poparcia. A to oddala od partii Jarosława Kaczyńskiego upragnioną wizję samodzielnych rządów. Co to oznacza? Że realne jest zawiązanie koalicji antypisowskiej przez pozostałe partie.

Jednak głębsza analiza wyników badania wskazuje, iż w niedzielnych wyborach może wydarzyć się dosłownie wszystko. Od tego, które podmioty ostatecznie uzyskają od wyborców przepustkę na Wiejską, będzie zależeć układ sił w Sejmie przyszłej kadencji. W grę wchodzi kilka wariantów zawierających się w skali: od dwupartyjnego, czyli w ławach poselskich zasiadają wyłącznie posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej, po rozdrobnienie izby nawet na siedem partii.

Sondaż ogólnopolski preferencji wyborczych

Sondaż wyborczy
Sondaż wyborczy

Podział mandatów w Sejmie na podstawie sondażu

Gdyby wyniki wyborów były zgodne z naszym sondażem, podział 460 mandatów w nowym Sejmie wyglądałby następująco: PiS - 224 (wzrost w stosunku do poprzedniego badania o 2); PO - 140 (wzrost o 1 mandat); Kukiz’15 - 27 (spadek o 15 mandatów); Zjednoczona Lewica - 35 (wzrost o 3 mandaty); Nowoczesna - 11 (spadek o 2 mandaty), PSL - 22 (wzrost o 10 mandatów). Do Sejmu nie dostałyby się: KORWiN i Partia Razem. Jeden mandat uzyskałaby mniejszość niemiecka.

Możliwy podział mandatów w przyszłym Sejmie na podstawie sondażu opinii Polska Press Grupy

Sondaż wyborczy
Sondaż wyborczy

Symulacja podziału mandatów w Sejmie na podstawie ogólnopolskich wyników sondażu Polska Press Grupy oraz Regionalnego Ośrodka Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia”. Przy takim rozkładzie poparcia dla poszczególnych formacji Prawo i Sprawiedliwość nie ma szans na samodzielne rządzenie w kraju, mimo dużej przewagi procentowej nad drugą w kolejności Platformą Obywatelską. Bez problemu może jednak zawiązać koalicję, na przykład z Polskim Stronnictwem Ludowym czy posłami Komitetu Kukiz’15. Różnica w liczbie posłów między PSL a Nowoczesną przy takim samym wyniku procentowym jest efektem przyjętej w ramach ordynacji proporcjonalnej metody podziału mandatów, która premiuje partie silne w okręgach.

Wybory parlamentarne w woj. śląskim

Wyniki sondażu ogólnopolskiego są podobne do prognoz dotyczących woj. śląskiego. U nas prowadzi PiS, zdobywając 37,4 proc. głosów, PO musi zadowolić się 27,3 proc. Trzecią siła jest Zjednoczona Lewica - 9,6 proc. Komitety Kukiz’15 i Nowoczesna Ryszarda Petru mają po 8,6 proc., a próg wyborczy - 5,1 proc. - w woj. śląskim przekroczyła jeszcze partia KORWiN. PSL może liczyć tylko na 2 proc., a partia Razem na 1,5 proc.

55 mandatów w woj. śląskim

Opierając się na wynikach sondażu, przeprowadziliśmy symulację podziału mandatów. Uzyskaliśmy taki wynik dla województwa śląskiego (w nawiasach zysk albo strata w stosunku do poprzedniego badania, przeprowadzonego w dniach 1-5 października 2015 r.): PiS - 25 mandatów (+2 ), PO - 18 mandatów (bez zmian), Kukiz’15 - 4 mandaty (-2), Zjednoczona Lewica - 6 mandatów (bez zmian), Nowoczesna Ryszarda Petru - 2 mandaty (bez zmian), PSL i Zjednoczeni dla Śląska nie uzyskaliby mandatów.


*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

Komentarze 57

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stanisław S.

Dziennik Polski. 17.01.15 Powiatowy skok na kasę
Dziennik Polski. 19.01.15 Dali sobie 170 tysięcy za harówkę bez tchu
Dziennik Polski. 19.01.15 Nie tylko odprawy i pieniądze za niewykorzystany urlop
Dziennik Polski. 20.01.15 Co władze PiS zrobią pazernemu staroście?
Dziennik Polski. 21.01.15 Pazerny starosta może stracić stanowisko
Dziennik Polski .22.01.15 Starosta nie chce ale musi przeprosić
Dziennik Polski .24.01.15 Waść, wstydu oszczędź
Dziennik Polski. 29.01.15 Opozycja chce odwołać wielickiego starostę
Dziennik Polski. 12.03.15 Wielicki starosta nie straci stanowiska
Gazeta pl. 13.03.15 Poseł Szczerski i szczepienia
Dziennik Polski. 10.04.15 Radni stawiają warunki
Dziennik Polski 7.05.15 Starosta szuka pracy. Dla kolegi
Dziennik Polski 29.05.15 W starostwie zawrzało
Dziennik Polski 24.07.15 Starosta musi się ugiąć. Mrozowski odchodzi.
Dziennik Polski 31.07.15 Mrozowski wrócił jednak do starostwa
TVN Uwaga
10 lipca 2015 / 19:50
Nieodwołalny urzędnik
Inspektor nadzoru budowlanego w Wieliczce od kilku lat powinien już być na emeryturze. Wciąż jednak pracuje i to pomimo, że na jego decyzje wpływają liczne skargi a nawet są one uchylane przez sądy! W styczniu tego roku wydawało się, że kariera inspektora w końcu jednak się skończy: nadzór wojewódzki skierował do starosty wniosek o jego odwołanie. Na pomoc inspektorowi ruszyli jednak samorządowcy z powiatu a nawet… kilku posłów. W efekcie ten utrzymał się na stanowisku. Skąd tak wielkie poparcie dla inspektora? – Trudno powiedzieć. Może to dlatego, że jest lubiany i szanowany? – uśmiecha się starosta wielicki.

Radio Kraków
Ciemna strona lokalnego układu
Poniedziałek, 13 Lipca 2015, 13:05
Dlaczego w podkrakowskiej Wieliczce od pół roku nie udaje się odwołać powiatowego inspektora nadzoru budowlanego? Urzędnik - mimo skarg mieszkańców i przegranych spraw w sądzie - wciąż pracuje i wygląda na to, że na stanowisku doczeka do emerytury. Bronią go samorządowcy i małopolscy posłowie, narzekają - mieszkańcy Wieliczki.

Dziennik Polski
5 sierpień 2015
Kontrowersje. Żona wielickiego starosty jest podejrzewana o sprzeniewierzenie pieniędzy kopalni soli, gdzie była zatrudniona. Sprawa trafiła do prokuratury i policji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o podejrzenie sprzeniewierzenia pieniędzy z tzw. funduszu reprezentacyjnego kopalni, a w praktyce przeznaczania ich na zakup tekstyliów (m.in. ubrań) na własne potrzeby. Do procederu miało dochodzić przez pewien czas. Gdy wyszło to na jaw, kobietę zwolniono z pracy.
Dziennik Polski 10.09.2015. Wybory Wieliczka. Kandyduje do Senatu na złość swojej partii. (chodzi o burmistrza Wieliczki)
Dziennik Polski 11.09.2015 Bezpardonowa walka o mandat. Kto ją wygra? (bratobójcza w PiS)
Dziennik Polski 12.09.2015 Trwa wojenka o Senat.
Dziennik Polski 12.09.2015 Nie byłem zachwycony zmianą kandydata.

p
przekret

beda krasc glosy kukiza i korwina i dopisywac je zdrajcom z PO, ZLewu i Swetru

h
he, he, he

nikt poważny nie wierzy w doniesienia Lisweeka. To reżimowy propagandysta.

G
Gość

nie uświadczam. Dość już tego gów.a. Czas na zmiany. Wraca Polska. Precz z komuną !

G
Gość

80% ,z którymi się spotykam (ponad 100-150 osób to zatwardziali przeciwnicy PiS-uarów.Więc do ch...a Pana jakim cudem mają 38% poparcia%.Media celowo mącą czy co? Idę i głosuję na ZL i to będzie głos rozsądku.Nowacka przy Kopacz I Szydło,która wyskoczyła z WORA to prawdziwa Dama.

G
Gość

80% ,z którymi się spotykam (ponad 100-150 osób to zatwardziali przeciwnicy PiS-uarów.Więc do ch...a Pana jakim cudem mają 38% poparcia%.Media celowo mącą czy co? Idę i głosuję na ZL i to będzie głos rozsądku.Nowacka przy Kopacz I Szydło,która wyskoczyła z WORA to prawdziwa Dama.

m
marksizmu - leninizmu

jest na śmietniku historii a nie w sejmie

C
Chris

Po debacie, dzięki składnym i rzeczowym wypowiedziom lidera, Partia Razem ma skokiem na taśmę coraz lepsze notowania. Według sondażu Nesweeka robionego już po debacie ma szansę przebić się przez próg wyborczy i wprowadzić do Sejmu przynajmniej kilku posłów. To tak gwoli uzupełnienia niniejszej informacji...

M
Matematyk

Na PO nie ma co głosować, bo w każdym układzie ich posłowie będą jedynie darmozjadami dostającymi diety i inne przywileje ( przede wszystkim immunitet ) a i tak nic a nic nie będą robić ( poza pyszczeniem może )

p
prawda

koniec partii PZPO i jej skorumpowanych rzadow !!!!!!

p
pepe

Był, jest i będzie burdel bo Ślązacy należą do mniejszości.
Plan PiSu na przyszły rok to wystawienie pomnika tragicznie zmarłego p. Kaczyńskiego w Katowicach. Ku CHWALE OJCZYZNY i zawsze POLSKIEGO ŚLĄSKA.

g
grzes

Kiedy rządził pis? Bo ja wiem ze rzadzil LPR i SO i PIS probował cos zmienic i choc duzo sie udalo to wciaz mu przeszkadzano w realizacji programu. Takich to wlasnie mial koalicjantow PIS dlatego mowiac ze pis juz rządził jest przesadzone, wspołrzadził to jeszcze mozna powiedziec, ale nie mogli odetchnac pelna piersia. A jak juz mowa o tym co zrobil to wystarczy poczytac raport gus.

j
jepijajej

500 osób ankietowano w województwie śląskim. Podejrzewam, że ankiety wypełniali mieszkańcy Katowic, Dąbrowy i ewntualnie Chorzowa. Jakby ankietowano tylko w Zagłębiu, Częstochowie czy Bielsku to pewnie byłby wynik 110% dla PiS. Pojedźcie z tymi ankietami do Bytomia, Tarnowskich Gór, Zabrza, Raciborza to zobaczycie zupełnie inne wyniki.

F
Fadomayo

Na kogo głosować kiedy na moim dużym osiedlu w dużym mieście nie ma żadnej listy wyborczej kandydatów do Sejmu i Senatu. Jest piątek a w niedzielę wybory. Specjalne działanie czy nie przygotowany Komitet Wyborczy.

a
aksta

rojno od niewybrednych pyskówek, jakieś to takie prostackie jak te wieczory muzyczne w tvsląsk takie umpa, umpa

Dodaj ogłoszenie