Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Los dworca w Maczkach dalej niepewny [WIDEO]

Tomasz Szymczyk
Na wyjazdową sesję prócz radnych i władz miasta licznie przebyli mieszkańcy Sosnowca
Na wyjazdową sesję prócz radnych i władz miasta licznie przebyli mieszkańcy Sosnowca TOS
Dopiero pod koniec stycznia rada nadzorcza PKP SA zdecyduje, czy dworzec w Maczkach będzie przebudowany na potrzeby Politechniki Śląskiej.

Dobrze by się stało, gdyby nasz dworzec został wreszcie wyremontowany. Niewiele brakuje, a zostałaby z niego kupa gruzu, tak, jak po komorze celnej. Przyszliśmy, żeby wszyscy zobaczyli, że zależy nam na Maczkach - mówili mieszkańcy dzielnicy, którzy w poniedziałek rano pojawili się na wyjazdowej sesji sosnowieckiej Rady Miejskiej na maczkowskim rynku.

Radni spotkali się w Maczkach, by przegłosować przyjęcie apelu do władz PKP SA w sprawie remontu zabytkowego dworca kolejowego i przeznaczenie go na cele Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej. List intencyjny w tej sprawie podpisano w 2014 roku. Ogłaszano już dwa przetargi w tej sprawie, tymczasem nowa rada nadzorcza PKP SA postanowiła jeszcze raz... przyjrzeć się celowości tej inwestycji. Wtedy Sosnowiec postanowił przypomnieć historię i zalety Maczek.

- To był bardzo pozytywny lobbing tej inwestycji. Myślę, że przy takim wsparciu uzyskanie pozytywnej decyzji rady nadzorczej PKP SA jest łatwiejsze do uzyskania - mówił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, który we wtorek spotkał się ma z ministrem infrastruktury Andrzejem Adam-czykiem. Pismo od niego przeczytała z kolei mieszkańcom poseł Ewa Malik (PiS). „Mogę stwierdzić, że w wyniku przeprowadzonych w ostatnich dniach rozmów z kierownictwem PKP SA oraz pogłębionych analiz kosztów i efektów społecznych tego przedsięwzięcia, jego realizacja jest bardzo prawdopodobna” - napisał minister.

Przypomnijmy: dworzec w Maczkach zbudowano w latach 1839-1844. Była to wówczas ostatnia stacja pierwszej w Królestwie Polskim Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Do dzisiaj to najdłuższy budynek dworcowy w całej Europie.

- Budynek jest dość duży, więc teoretycznie nie było problemów, żeby zmieścić poszczególne funkcje. Naturalnie, biorąc pod uwagę jego historyczne uwarunkowania, dążyliśmy do tego, żeby był taki jak został pierwotnie zbudowany - zaznacza Jeremiasz Świerzawski z PKP SA.

Sosnowiec: zielone światło dla remontu dworca w Maczkach?

Sosnowiec: Zielone światło dla remontu dworca w Maczkach? [ZDJĘCIA]

Studia na kierunku transport kolejowy na Politechnice Śląskiej ruszą już w październiku tego roku. Będzie to pierwszy taki kierunek w Polsce. Nim studenci przeniosą się do sosnowieckich Maczek, będą zdobywać wiedzę w siedzibie Wydziału Transportu PŚ w Katowicach. - Na dworcu znajdować się będą sale wykładowe i sale do ćwiczeń komputerowych. W budynku obok zorganizowana zostanie świetlica ze stołówką. W II etapie chcielibyśmy zbudować tutaj laboratorium, którego częścią będzie potężna hala z torami, gdzie studenci zdobywać będą wiedzę praktyczną - opowiada dr hab. inż. Jarosław Konieczny z Politechniki Śląskiej.

Termin ewentualnego rozpoczęcia robót będzie znany po oficjalnym podjęciu decyzji przez radę nadzorczą PKP SA. Ta ma zapaść pod koniec stycznia.

- Wierzymy, że razem z PKP SA doprowadzimy do tego, że Maczki znów będą przeżywać złote lata - przekonuje Arkadiusz Chęciński.


*Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera