Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: ukazała się książka o historii Zamku Sieleckiego

TOS
Zamek Sielecki to najstarszy budynek w Sosnowcu. Dzieje budynku, w którym dzisiaj mieści się Sosnowieckie Centrum Sztuki, sięgają czasów średniowiecza. Można się z nimi zaznajomić czytając wydaną właśnie książkę Rafała Bryły "Zamek Sielecki w Sosnowcu. Historia prawdziwa".

- Pozycji, która opisywałaby Zamek Sielecki w kontekście historycznym do tej pory nie było. Ta książka chce wypełnić tę lukę. Tekst powstawał właściwie do szuflady. Pomysł jego wydania pojawił się podczas spotkań miłośników Sosnowca w Stacji Sosnowiec. Dzięki wsparciu przyjaciół i znajomych ta książka powstała - mówi Rafał Bryła, autor publikacji.

Książka powstała w oparciu o zbiory m.in. Archiwum Akt Dawnych, Archiwum Państwowego w Katowicach i Kielcach czy Archiwum Narodowego w Krakowie. Wykorzystano także dokumentację z prac badawczych i konserwatorskich, które miały miejsce na zamku. W publikacji pojawiają się także widokówki i zdjęcia związane z Zamkiem Sieleckim i jego okolicą.

- Dzięki panu Dariuszowi Kmiotkowi i panu Pawłowi Ptakowi udało się tę książkę zilustrować - podkreśla Rafał Bryła.

Pierwsze wzmianki o Sielcu jako o wsi pochodzą z 1361 roku. Pierwsza informacji o istnieniu tutaj fortalicium to rok 1430 i informacja w Księdze Grodzkiej Krakowskiej, według której król Władysław Jagiełło polecił zabrać je z rąk Mikołaja Kornicza Siestrzeńca i przekazania go królowi.

W późniejszym okresie Zamek Sielecki kilka razy zmieniał właścicieli. W 1856 roku nabyła je rodzina Renardów, która w Sosnowcu wybudowała m.in. kopalnię i hutę. Siedziba Gwarectwa mieściła się w Zamku jeszcze po wojnie. W otaczającym je dawnym folwarku funkcjonowało gospodarstwo rolne KWK Sosnowiec. Od 1977 roku działało tu Muzeum i Centralna Wzorcownia Szkła Polskiego, a od 2001 roku Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki.

- W czasie, kiedy można iść do archiwum i niemal wszystko sfotografować czy znaleźć wiele rzeczy w bibliotekach cyfrowych, szukanie jest frajdą i ciekawą przygodą, bo ciągle znajduje się coś nowego. Przed samym wydaniem książki udało się znaleźć opis parku z początku XX wieku. To krótka informacja, ale ciekawa, bo na przełomie XIX i XX wieku ten park zmodernizowano decyzją Ludwika Mauvego - mówi Rafał Bryła.

16 października o godz. 18 w Stacji Sosnowiec (ul. Teatralna 9) zaplanowano spotkanie promocyjne tej publikacji. Książkę można nabyć w sklepie z kawą i herbatą przy al. Zwycięstwa 5. Koszt to 40 złotych.


*Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
*Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
*Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
*Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!