Sosnowiec: ukazała się książka o historii Zamku Sieleckiego

  Sosnowiec: ukazała się książka o historii Zamku Sieleckiego

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec: ukazała się książka o historii Zamku Sieleckiego
  1/4
  przejdź do galerii
  Zamek Sielecki to najstarszy budynek w Sosnowcu. Dzieje budynku, w którym dzisiaj mieści się Sosnowieckie Centrum Sztuki, sięgają czasów średniowiecza. Można się z nimi zaznajomić czytając wydaną właśnie książkę Rafała Bryły "Zamek Sielecki w Sosnowcu. Historia prawdziwa".
  - Pozycji, która opisywałaby Zamek Sielecki w kontekście historycznym do tej pory nie było. Ta książka chce wypełnić tę lukę. Tekst powstawał właściwie do szuflady. Pomysł jego wydania pojawił się podczas spotkań miłośników Sosnowca w Stacji Sosnowiec. Dzięki wsparciu przyjaciół i znajomych ta książka powstała - mówi Rafał Bryła, autor publikacji.

  Książka powstała w oparciu o zbiory m.in. Archiwum Akt Dawnych, Archiwum Państwowego w Katowicach i Kielcach czy Archiwum Narodowego w Krakowie.
  Wykorzystano także dokumentację z prac badawczych i konserwatorskich, które miały miejsce na zamku. W publikacji pojawiają się także widokówki i zdjęcia związane z Zamkiem Sieleckim i jego okolicą.

  - Dzięki panu Dariuszowi Kmiotkowi i panu Pawłowi Ptakowi udało się tę książkę zilustrować - podkreśla Rafał Bryła.

  Pierwsze wzmianki o Sielcu jako o wsi pochodzą z 1361 roku. Pierwsza informacji o istnieniu tutaj fortalicium to rok 1430 i informacja w Księdze Grodzkiej Krakowskiej, według której król Władysław Jagiełło polecił zabrać je z rąk Mikołaja Kornicza Siestrzeńca i przekazania go królowi.

  W późniejszym okresie Zamek Sielecki kilka razy zmieniał właścicieli. W 1856 roku nabyła je rodzina Renardów, która w Sosnowcu wybudowała m.in. kopalnię i hutę. Siedziba Gwarectwa mieściła się w Zamku jeszcze po wojnie. W otaczającym je dawnym folwarku funkcjonowało gospodarstwo rolne KWK Sosnowiec. Od 1977 roku działało tu Muzeum i Centralna Wzorcownia Szkła Polskiego, a od 2001 roku Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki.

  - W czasie, kiedy można iść do archiwum i niemal wszystko sfotografować czy znaleźć wiele rzeczy w bibliotekach cyfrowych, szukanie jest frajdą i ciekawą przygodą, bo ciągle znajduje się coś nowego. Przed samym wydaniem książki udało się znaleźć opis parku z początku XX wieku. To krótka informacja, ale ciekawa, bo na przełomie XIX i XX wieku ten park zmodernizowano decyzją Ludwika Mauvego - mówi Rafał Bryła.

  16 października o godz. 18 w Stacji Sosnowiec (ul. Teatralna 9) zaplanowano spotkanie promocyjne tej publikacji. Książkę można nabyć w sklepie z kawą i herbatą przy al. Zwycięstwa 5. Koszt to 40 złotych.


  *Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
  *Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
  *Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
  *Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA