Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiecki Szpital Miejski z nowoczesnym sprzętem do diagnostyki snu

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Sosnowiecki Szpital Miejski z nowoczesnym sprzętem do diagnostyki snu
Sosnowiecki Szpital Miejski z nowoczesnym sprzętem do diagnostyki snu UM Sosnowiec
Sosnowiecki Szpital Miejski pozyskał nowoczesne urządzenie służące do pełnej diagnostyki problemów związanych ze snem. Dzięki wysokiej klasy aparaturze pacjenci nie tylko z okolic Sosnowca, ale i całej Polski, mogą skorzystać z precyzyjnych badań polisomnograficznych pomagających w identyfikacji i leczeniu bezdechu sennego.

W Polsce zaobserwowano wysoki problem z bezsennością lub zaburzeniami snu. Na problemy ze snem w nocy szczególnie narażone są osoby, które pracują zmianowo. Najbardziej negatywne efekty przynosi praca w nocy, ponieważ może powodować całkowite rozregulowanie rytmu dobowego. Kłopoty ze snem dotyczą także osób, które nadużywają alkoholu, kofeiny, energetyków oraz innych substancji pobudzających.

Sosnowiecki Szpital Miejski z nowoczesnym sprzętem do diagnostyki snu

Sosnowiecki Szpital Miejski pozyskał nowoczesne urządzenie służące do pełnej diagnostyki problemów związanych ze snem. Badanie przeprowadzane jest w pracowni polisomnograficznej i pozwala na określenie struktury snu oraz procesu oddychania pacjenta.

Celem zapisania się na takie badanie wystarczy udać się do lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie. Z takim dokumentem należy udać się do Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, gdzie pacjent spędzi noc, podłączony do specjalistycznego sprzętu.

Przygotowanie do badania trwa około godziny i polega na podłączeniu kilkunastu elektrod osobie, u której chcemy zdiagnozować bezdech senny. Lekarz podczas snu pacjenta monitoruje pracę mózgu, ruchy gałek ocznych, napięcie mięśniowe oraz sam proces oddychania, na który składają się ruchy klatki piersiowej, brzucha, poziom tlenu we krwi czy długość i częstość bezdechów.

Sosnowiecki Szpital Miejski wprowadził innowacyjne rozwiązanie w zakresie diagnostyki tego schorzenia. Dzięki wysokiej klasy aparaturze pacjenci nie tylko z okolic Sosnowca, ale i całej Polski, mogą skorzystać z precyzyjnych badań polisomnograficznych pomagających w identyfikacji i leczeniu bezdechu sennego.

Bezsenność w Polsce

W Polsce szacuje się, że około 2,5 mln osób zmaga się z problemem bezdechu sennego, z czego blisko 300 tys. osób powinno być objętych leczeniem. Zjawisko to występuje najczęściej u mężczyzn powyżej 40 roku życia oraz u kobiet powyżej 50 roku życia.

Bezdech zaburza nasz prawidłowy sen, co w konsekwencji może prowadzić do udarów, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 czy depresji. Dlatego tak ważne jest badanie snu, a zwłaszcza bezdechu. Liczba Polaków zadowolonych z jakości swojego snu z roku na rok dynamicznie spada. Obecnie wynosi ona ponad 40% i jest mniejsza o 12% w stosunku do lat ubiegłych.

Czym jest bezdech senny?

Sam bezdech senny to nic innego jak chwilowe zatrzymanie oddechu podczas snu. Przerwy te mogą trwać od kilku sekund do nawet kilku minut i mogą prowadzić do niedotlenienia organizmu. Wśród głównych objawów bezdechu sennego wyróżniamy chrapanie (występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet), bezsenność, wybudzanie się, zmęczenie, senność w ciągu dnia, poranne bóle głowy, zaburzenia pamięci czy koncentracji. Najczęstszym rodzajem bezdechu jest bezdech obturacyjny, czyli sytuacja, w której górne drogi oddechowe zapadają się na poziomie gardła. Oznacza to, że człowiek się dusi, chce oddychać, ale nie może nabrać powietrza. U niektórych osób może wystąpić także tzw. bezdech centralny, w którym chory całkowicie zapomina o oddechu.

- Wśród głównych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia bezdechu sennego wskazuje się stres oraz otyłość. Ponadto każdy rodzaj bezdechu sennego prowadzi do zaburzeń snu. Jeżeli się nie wysypiamy, to powoduje to szereg niekorzystnych następstw dla naszego zdrowia. Nie potrafimy się skoncentrować, jesteśmy zmęczeni i osłabieni, co w konsekwencji może prowadzić nawet do wypadków komunikacyjnych. Nie zapominajmy także o powikłaniach, które niesie ze sobą bezdech, takich jak choroby serca, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu 2 – wyjaśnia lek. Jaromir Kuleszyński, internista z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera