Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiecki Zamek Sielecki czeka na gości. To najstarszy obiekt w mieście. Poznaj jego historię!

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Zamek sielecki jest najstarszym obiektem w Sosnowcu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zamek sielecki jest najstarszym obiektem w Sosnowcu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Zamek Sielecki, mieszczący się w północnej części Parku Sieleckiego na lewym brzegu Czarnej Przemszy to najstarszy obiekt w Sosnowcu. Jego historia sięga późnego średniowiecza. Warto się z nią zapoznać!

Do niedawna uważano, że zamek powstał w roku 1620. Dopiero niedane odkrycia archeologiczne i badania archiwalne pozwoliły ustalić, że jego historia sięga pierwszej połowy XV wieku.

Sielec - obecnie dzielnica sosnowca, w której znajduje się Zamek, w średniowieczu stanowiła samodzielną wieś. Pierwsze udokumentowane informacje o osadnictwie w tej okolicy pojawiają się już w pierwszej połowie XIII wieku, pierwsza wzmianka wykorzystująca nazwę Sielec datowana jest na rok 136, kiedy to wieś została sprzedana przez Abrahama z Goszyc staroście ruskiemu, Ottonowi z Pilczy.

Pierwsze wzmianki o obiekcie obronnym w Sielcu pochodzą z 1430 roku, kiedy to w dokumentach wspominana jest istniejąca w tej okolicy forteca. Została ona zdobyta przez słynnego będzińskiego burgrabiego Mikołaja Kornicza Siestrzeńca, prowadzącego otwarty konflikt z ówczesnym właścicielem wsi Sielec, Bonzantą.

Zamek przeszedł później w ręce królewskiego rodu Jagiellończyków, by po śmierci Jana Olbrachta wrócić w szlacheckie ręce. W XVI wieku urzędował na nim Hieronim Brenner, królewski poborca podatkowy, a późniejszym właścicielem zamku został Sebastian Minor Przybysławski, który w 1620 roku przebudował zamek.

Zamek miał kształt obiektu czteroskrzydłowego z wewnętrznym dziedzińcem. Skrzydło zachodnie było, tak jak i dziś, głównym skrzydłem zamku. W narożach, jak i pośrodku pozostałych skrzydeł wybudowano wieżyczki, które były najwyższymi elementami w zamku. W jednej z nich umieszczono kaplicę, która dotrwała do początków XX w. Wjazd do zamku był możliwy przez bramę wjazdową znajdująca się w skrzydle wschodnim. Skrzydła na parterze od strony dziedzińca posiadały arkady, których ślady możemy oglądać do dziś. Cały zamek otoczony był mokrą fosą.

Od tego czasu zmieniali się właściciele zamku, sam zamek został też przebudowany w latach 1824-1832, po pożarze, który strawił zamek kilka lat wcześniej. Kolejna przebudowa datowana jest na rok 1856, kiedy to ówczesni właściciele zamku, ród Renardów, wyburzył wschodnie skrzydło i przearanżowano okalający zamek park. Wtedy to też Zamek uzyskał współczesny wygląd.

W XX wieku Zamek przeszedł w posiadanie KWK “Sosnowiec”. Znajdowała się tam wówczas administracja kopalni, a także Muzeum Górnictwa. W 1977 roku właścicielem Zamku zostały Zjednoczone Huty Szkła Gospodarczego, by później, w 1994 roku przejść na własność gminy Sosnowiec.

Od tamtej pory Zamek Sielecki przeszedł remont i stał się siedzibą Miejskiej Galerii Sztuki Exravagance. W trakcie remontu dokonano wielu odkryć archeologicznych, pozwalających rozjaśnić długą i zawikłaną historię tego obiektu. Efekt badań można podziwiać do dzisiaj w jednej z sal, poświęconej losom Zamku na przestrzeni dziejów.

Zamek sielecki jest najstarszym obiektem w Sosnowcu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Sosnowiecki Zamek Sielecki czeka na gości. To najstarszy obi...

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera