Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacerem przez Katowice-Bogucice. Tutaj narodziła się legenda polskiego hip-hopu, a familoki mieszają się z blokami z wielkiej płyty. FOTO

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Bogucice to dzielnica Katowic, położona w północnej części miasta, na Wzgórzach Chorzowskich, granicząca z Dąbrówką Małą, Szopienicami-Burowcem, Zawodziem, Śródmieściem, Koszutką, Wełnowcem-Józefowcem i miastem Siemianowice Śląskie.
Bogucice to dzielnica Katowic, położona w północnej części miasta, na Wzgórzach Chorzowskich, granicząca z Dąbrówką Małą, Szopienicami-Burowcem, Zawodziem, Śródmieściem, Koszutką, Wełnowcem-Józefowcem i miastem Siemianowice Śląskie. Fotoreporterzy Polska Press
Katowickie Bogucice to niewątpliwie dzielnica pełna kontrastów. Familoki z czerwonej cegły kontrastują z wielopoziomowymi blokami z wielkiej płyty. Zieleń parków, trawników i drzew z wszechobecnym nieładem na ulicach. Kultura na światowym poziomie z patologiami społecznymi. Ten zakątek serca województwa śląskiego ma jednak swój urok. Niewątpliwie, wyjątkowego klimatu nadaje mu też historia Magika i legendarnego hip-hopowego składu - Paktofonika. Zapraszamy Was na nostalgiczny spacer po Bogucicach! Zdjęcia wykonali nasi fotoreporterzy na przestrzeni ostatniej dekady.

Spis treści

Kopalnie i węgiel, a w tle wielka kultura. Jak powstawały katowickie Bogucice?

Bogucice to dzielnica Katowic, położona w północnej części miasta, na Wzgórzach Chorzowskich, granicząca z Dąbrówką Małą, Szopienicami-Burowcem, Zawodziem, Śródmieściem, Koszutką, Wełnowcem-Józefowcem i miastem Siemianowice Śląskie. Jest jedną z najmniejszych dzielnic miasta i pełni głównie funkcje mieszkaniowe oraz kulturalne, związane z działalnością Strefy Kultury, gdzie znajdują się siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskiego.

Historia Bogucic sięga XIII wieku, kiedy to miejscowość została założona na prawie niemieckim. Pierwsza wzmianka o Bogucicach pochodzi z 1360 roku. W średniowieczu były to jedne z największych wiosek w okolicy dzisiejszych Katowic.

Zapraszamy na wyjątkowy spacer po Bogucicach. Chodźcie z nami!

W Bogucicach powstała najstarsza parafia rzymskokatolicka w stolicy województwa śląskiego, parafia św. Szczepana, istniejąca od lat 1374-1396. To właśnie na tych terenach wykształciły się późniejsze dzielnice miasta, takie jak Koszutka i Zawodzie, a także Kuźnica Bogucka, stanowiąca zalążek samych Katowic.

Bogucice zachowały charakter rolniczy do XIX wieku, kiedy to przemysł, w tym huty cynku "Franz" i "Fanny" oraz kopalnia "Ferdinand" (późniejsza kopalnia "Katowice"), przyczyniły się do rozwoju wsi i wzrostu liczby mieszkańców. W 1924 roku Bogucice zostały włączone do Katowic.

W 1999 roku zakończono eksploatację kopalni "Katowice-Kleofas," a na terenach pokopalnianych powstała Strefa Kultury, miejsce koncentracji placówek kulturalnych, organizacji różnego rodzaju wydarzeń i nowych inwestycji mieszkaniowych.

Do głównych arterii komunikacyjnych Bogucic należy aleja Walentego Roździeńskiego, a w samej dzielnicy ulice ks. Leopolda Markiefki i Katowicka, gdzie skupiają się liczne placówki handlowo-usługowe oraz zabytkowe budynki, głównie z przełomu XIX i XX wieku.

Bogucice są również związane z postacią Jerzego Kukuczki, wybitnego polskiego himalaisty, a na terenie dzielnicy znajduje się osiedle nazwane jego imieniem.

Osadnicy z Moraw, czyli skąd wzięła się nazwa "Bogucice"

Nazwa Bogucice prawdopodobnie wywodzi się od jednego z pierwszych osadników na tych ziemiach, który nosił imię Bogut lub Boguta. W początkowym okresie istnienia osady, nazwa ta wskazywała na potomków Boguta. Z czasem jednak zaczęła odnosić się do całej osady, zamieszkałej przez tę grupę ludzi.

Według Roberta Borowego, często spotykana forma nazwy "Bohuticze" we wczesnych dokumentach sugeruje, że osada powstała, gdy pierwsi osadnicy przybyli na te tereny z Moraw. Dopiero w późniejszym okresie prawdopodobnie została spolszczona, przybierając różne formy takie jak Boguczyce, Bogudzice i Bogucice.

Historyczne źródła, takie jak Spis geograficzno-topograficzny miejscowości w Prusach z 1835 roku autorstwa J.E. Mullera, odnotowują polską nazwę miejscowości jako Boguczyce, a także niemiecką nazwę Bogutschütz. Podobnie, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wydany w 1880 roku wymienia Bogucice pod różnymi nazwami, w tym Boguczyce i Bohucicze.

Katowice-Bogucice. Tutaj narodziła się legenda polskiego hip-hopu!

Każdy fan hip-hopu katowickie Bogucice kojarzy przede wszystkim za sprawą kultowego i ponadczasowego raperskiego składu. Magik (Piotr Łuszcz), Fokus (Wojciech Alszer) i Rahim (Sebastian Salbert) właśnie tutaj w 1998 roku powołali do życia legendarny "pakt przy dźwiękach głośnika" - Paktofonika.

Jak powszechnie wiadomo, Magik od urodzenia do samobójczej śmierci w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 2000 roku mieszkał właśnie w tej dzielnicy Katowic. Do dziś fani rapera odwiedzają blok, w którym znajdowało się mieszkanie jego rodziców, okoliczne podwórka i cmentarz, na którym został pochowany.

Historia hip-hopu na tym terenie sięga jednak jeszcze wcześniejszych lat. Przed PFK, od 1991 roku, Magik tworzył w składzie Kaliber 44 wraz z Abradabem (Marcinem Martenem) i Joką (Michałem Martenem). Artyści szczególnie upodobali sobie psychorap, a ich numer "Plus i minus" to absolutny klasyk.

Bogucice, m.in. osiedle Wajdy i okolice przystanku komunikacji miejskiej Bogucice-Kościół, zagrały też tło filmu o Paktofonice - "Jesteś Bogiem" z 2012 roku. Scenariusz przygotował Maciej Pisuk, reżyserował Leszek Dawid. W rolach głównych wystąpili Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik i Tomasz Schuchardt, dla których format był przepustką do wielkiej kariery w świecie kina.

Czerwone ceglane familoki i bloki z wielkiej płyty. Spacerem przez Bogucice. Zapraszamy!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty