Schron w centrum Piekar Śląskich
Stowarzyszenie Pro Fortalicium we współpracy z miejskim konserwatorem zabytków i władzami Piekar Śląskich spenetrowali powojenny schron, który znajduje się w samym centrum miasta, tuż obok wzgórza kalwaryjskiego.
Pod ziemię w tym miejscu zszedł Dariusz Pietrucha i Roman Kiera. Zanim to jednak nastąpiło, straż pożarna zbadała, czy w schronie da się w ogóle oddychać. Testy wyszły pozytywnie.
- Podejrzewam, że był to obiekt budowany w 1941 lub 1942 roku. Jest wykonany w całości z cegły, co oznacza, że Niemcy nie mieli wtedy takich problemów z materiałami, jakie dotknęły ich w kolejnych latach wojny - domyśla się Dariusz Pietrucha.
Schron jest dodatkowo otynkowany. Zbudowano go na pewno dla dzieci z byłego gimnazjum nr 2, które znajdowało się obok. Był on na pewno wykorzystywany przez uczniów podczas II wojny światowej.
Według Pietruchy sam schron ma na oko około 90, a nawet stu metrów długości.
- Bardzo ciekawe jest to, że schron posiada boczne pomieszczenia, które dobrze nadają się do zagospodarowania - mówi Dariusz Pietrucha.
Nie przegapcie
- Najlepsze porodówki w województwie śląskim wybierają przyszłe matki
- Ostrzeżenie: te leki są wycofane ze sprzedaży w aptekach
- Najdroższe domy w województwie śląskim TOP 20. Poznaj ceny
- One rozgrzeją każdą publiczność! ZDJĘCIA
- Piast świętował mistrzostwo na ulicach Gliwic
- Wojsko sprzedaje sprzęt. Co AMW ma w ofercie w maju 2019?
Dziś schron jest oczywiście zaśmiecony. W środku znajduje się ziemia oraz gruz, które należy wynieść. Trzeba go też całkowicie przewietrzyć, co zajmie kilka tygodni, jeśli tylko zarządcy obiektu zdecydują się na taki ruch.
W przyszłości schron można by było zagospodarować i stworzyć tam np. pomieszczenia muzealne. Rozmowy w tym kierunku nie są jeszcze jednak prowadzone.
- W takich miejscach znacznie lepiej przyswaja się wiedzę, niż w szkolnej ławce - uważa członek Pro Fortalicium.
- To są dziesiątki metrów podziemnych korytarzy, które skręcają w różne strony. Dla ludzi samo przejście z latarką przez takie miejsce może być ogromną przygodą - dodaje Dariusz Pietrucha.
W całych Piekarach Śląskich znajduje się jeszcze co najmniej kilkanaście bunkrów, a część z nich wciąż nie została odkryta. Pro Fortalicium współpracując z konserwatorem zabytków i władzami miasta prowadzi właśnie inwentaryzację tych obiektów.
Zobaczcie koniecznie
Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach
Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?