MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedajesz ziemniaki do sklepu? Musisz się zarejestrować

AGW
Gdzie tylko pogoda na to pozwala, trwają wykopki. Ci, którzy ziemniaki sprzedają, powinni pamiętać o rejestracji.

Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że ci, którzy prowadzą uprawę i sprzedają rośliny (m.in. ziemniaki), które są szczególnie podatne na porażenie przez organizmy kwarantannowe mają obowiązek wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Kogo to dotyczy? Producentów sadzeniaków ziemniaka i materiałów hodowlanych ziemniaka, producenci ziemniaków innych niż sadzeniaki tj. ziemniaków konsumpcyjnych i przeznaczonych do przerobu przemysłowego, Podmioty zajmujące się obrotem, tj. dystrybutorzy ziemniaków, magazyny zbiorcze, centra pakujące, sortujące ziemniaki, importerów ziemniaków z państw trzecich.

"Z wymogów rejestracji wynika, że do rejestru przedsiębiorców powinni być zawsze wpisani producenci sadzeniaków ziemniaka a także producenci ziemniaków innych niż sadzeniaki, którzy wyprowadzają ziemniaki poza teren gospodarstwa (np. do centrów handlowych, do sprzedaży na targowiskach, do sklepów prowadzących sprzedaż detaliczną)", wymienia WIORiN.

Czemu taka rejestracja służy? Tłumaczy nam bydgoski oddział inspektoratu: "Indywidualny numer rejestracyjny pozwala na ustalenie miejsca pochodzenia znajdującego się na rynku materiału roślinnego (ziemniaków), jego producenta lub dystrybutora , a tym samym umożliwia identyfikację ewentualnych źródeł porażenia i zapobieganie rozprzestrzenianiu się organizmów szkodliwych. Jest to numer indywidualny, wyłącznie nadany jednemu podmiotowi".

Zarejestrowani producenci, dystrybutorzy, importerzy objęci są nadzorem, sprawowanym przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Nadzór obejmuje kontrole zdrowotności oraz kontrole prowadzonej dokumentacji.

Chcąc się zarejestrować, trzeba złożyć wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców do wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu. Rejestracja to niewielki koszt. Należną opłatę skarbową za wydanie decyzji w sprawie wpisu do rejestru przedsiębiorców w wysokości 10 zł wpłaca się na konto miejscowego urzędu miasta lub gminy. Brak takiego wpisu, przy jednoczesnym wprowadzaniu lub przemieszczaniu bulw ziemniaka może przynieść karę. Opłata sankcyjna wynosi 2270 zł (zgodnie z art.108 ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie roślin). Opłatę określa wojewódzki inspektor właściwy ze względu na siedzibę albo miejsce zamieszkania podmiotu.

Sprzedajesz ziemniaki do sklepu? Musisz się zarejestrować
pixabay.com

Źródło: WIORiN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sprzedajesz ziemniaki do sklepu? Musisz się zarejestrować - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni