Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzymierzeniec uchwały antysmogowej. Jest rozporządzenie ministra

Redakcja
Happening alarm antysmogowy smog protest zanieczyszczenie powietrza katowice ulica bankowa obok wydzial nauk spolecznych uniwersytet slaski 14.11.2015 fot. maciej gapinski / polska press
Happening alarm antysmogowy smog protest zanieczyszczenie powietrza katowice ulica bankowa obok wydzial nauk spolecznych uniwersytet slaski 14.11.2015 fot. maciej gapinski / polska press Maciej Gapinski
Jest rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów ws. norm dla kotłów na paliwa stałe. Od 1 października produkowane kotły będą musiały być urządzeniami o najwyższej klasie emisyjności, zaś te wyprodukowane do końca września, będą mogły być w obrocie jedynie do czerwca 2018 roku. To jedno z dwóch rozporządzeń, na które czekają autorzy samorządowych uchwał antysmogowych.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów. Określone w nim restrykcyjne normy dla kotłów na paliwa stałe, które są wprowadzone do sprzedaży. Rozporządzenie wchodzi w życie od 1 października.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów to jeden z dwóch dokumentów, na które szczególnie czekali autorzy uchwał antysmogowych. Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego wielokrotnie powtarzał, że bez wsparcia przepisami, obowiązującymi na szczeblu ogólnokrajowym, lokalne, samorządowe uchwały nie zwyciężą w walce ze smogiem.

Przypomnijmy: od 1 września na terenie całego województwa śląskiego obowiązuje uchwała antysmogowa. W domowych piecach małej mocy nie można spalać już: mułu, flotu, węgla brunatnego, biomasy, której wilgotność przekracza 20 proc. oraz miałów, w których węgiel o uziarnieniu poniżej 3 mm stanowi więcej niż 15 proc. całej masy. Ponad to ustalono 10-letni harmonogram wymiany starych urządzeń grzewczych na kotły klasy 5.

Ministerialne rozporządzenie określa graniczne normy emisji np. dla tlenku węgla i pyłów w kotłach o załadunku ręcznym lub automatycznym.

"Regulacja nakłada na wprowadzających do obrotu kotły stosowanie wymagań konstrukcyjnych mających wpływ na poziom emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu, jak również zakaz stosowania rusztu awaryjnego" - czytamy w komunikacie Ministerstwo Rozwoju.

W dokumencie określono również, że od 1 października wszystkie urządzenie grzewcze, które od tego dnia będą produkowane, muszą spełniać już te restrykcyjne wymagania. Natomiast kotły, wyprodukowane przed 1 października, będzie można wprowadzać do obrotu maksymalnie do końca czerwca 2018 roku.

- Wydanie rozporządzenia to przełom w dotychczasowej walce ze smogiem - przyznają w Ministerstwie Rozwoju.

Natomiast drugim rządowym dokumentem, który ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza, jest nowelizacja ustawy, przygotowywana w Ministerstwie Energii. A dotyczy jakości paliw stałych. Projekt jest wciąż procedowany.

O smogu rozmawiano również podczas debaty na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Wziął w niej udział m.in. marszałek Saługa.

- W Polsce nadal nie obowiązują normy dotyczące jakości spalanych paliw, a rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe zostało opublikowane na dniach i wchodzi od 1 października. To samorządy po raz kolejny wyznaczają standardy i wyprzedzają działania rządu czy parlamentu. Mam nadzieję, że rozwiązania i przemyślenia uchwały antysmogowej będą naszym towarem eksportowym i obejmą cały kraj - komentował marszałek.

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera