Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Cmentarz Ewangelicki w Bielsku raz w roku otwiera bramę [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Stary Cmentarz Ewangelicki w Bielsku-Białej
Stary Cmentarz Ewangelicki w Bielsku-Białej Łukasz Klimaniec
Zamknięty na co dzień zabytkowy, ponad 180-letni cmentarz ewangelicki w Bielsku-Białej, przy okazji Wszystkich Świętych jest udostępniany zwiedzającym. Miejsce ratuje od zapomnienia Komitet Ochrony Starego Cmentarza Ewangelickiego w Bielsku „Ogrody Pamięci” , który rozpoczął renowację grobowca burmistrza Bielska Karola Ferdynanda Sennewaldta.

Po raz drugi na Starym Cmentarzu Ewangelickim w Bielsku-Białej prowadzona jest kwesta na rzecz ratowania zabytkowej nekropolii, na której pochowani są m.in. burmistrzowie Bielska Karol Ferdynand Sennewaldt i Henryk Hofman, przemysłowiec Gustaw Josephy, współtwórca teatru miejskiego w Bielsku i pomysłodawca planu regulacji miasta, a także jeden z najbogatszych mieszkańców miasta, społecznik i filantrop Theodor Sixt. Ci, którzy w niedzielę zdecydowali się odwiedzić nekropolię, zobaczyli, jak wiele zmian zaszło od ubiegłego roku.

- Rozpoczęliśmy renowację nagrobka burmistrza Karola Sennewaldta. To bardzo duża inwestycja. Musiał wjechać ciężki sprzęt, ale ten nagrobek wymagał pilnej renowacji – przyznaje Dariusz Gajny, architekt krajobrazu z Bielska-Białej, zaangażowany w projekt odrestaurowania nekropolii i stworzenia na jej terenie „Parku Pamięci”. - Na bieżąco walczymy z zielenią i - co widać - kolejne aleje są oczyszczone, możemy zwiedzić więcej cmentarza, niż poprzednio – przyznaje.

W akcję odrestaurowania nekropolii mocno angażują się ewangelicy z miejscowej parafii, którzy biorą udział przy pracach porządkowych, wycinkach chaszczy, przychodzą z własnym sprzętem do koszenia i społecznie pracują. W ciągu ostatniego roku na cmentarz udało się zaprosić wicewojewodę śląskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków i pokazać koncepcję Parku Pamięci, pierwszego takiego miejsca w Polsce na terenie zabytkowej nekropolii.
Z pomocą przychodzą także miejscowi urzędnicy. Nieoczekiwanie pomogły także władze bielskiej firmy Befaszczot, którą założyli spoczywający na ewangelickiej nekropolii Erich Sennewaldt i Albert Sennewaldt. Na rzecz odrestaurowania nagrobka przekazali 10 tys. zł, a tuż przed dniem Wszystkich Świętych przywieźli na cmentarz standy ze zdjęciami założycieli, które ustawiono w miejscu ich nagrobka.

Dariusz Gajny nie ukrywa, że gdy przed rokiem akcja rozpoczynała się, jej pomysłodawcy zakładali, że z jakimikolwiek pracami uda się ruszyć za cztery-pięć lat. Tymczasem hojność ofiarodawców podczas kwest, a także Nocy Muzeów (zjawiło się ok. 700 osób) oraz pieniądze od firmy Befaszczotu sprawiły, że renowacja nagrobka już mogła się rozpocząć.

- Robimy to wszystko systemem gospodarczym – przyznaje Dariusz Gajny. - Nie jest to rekonstrukcja ze szpachlowaniem i kitowaniem, jak robi się to zazwyczaj, ponieważ byłoby to zacieranie historii. Ten kamień nagrobkowy ma swoje lata, ząb czasu odgryzł się na nim. Chcemy zatrzymać dalszą destrukcję kamienia. Idealnie odnowione i błyszczące nagrobki, nie pasowałyby do charakteru miejsca, który planujemy tu zrobić, czyli nieco zapuszczonej, ale uporządkowanej zieleni, takiego tajemniczego ogrodu – dodaje Gajny.

Stary Cmentarz Ewangelicki w Bielsku-Białej można zwiedzić z przewodnikiem także w niedzielę 2 listopada o 12.00.


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!