Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary dworzec w Katowicach idzie pod młotek. Licytacja 10 września [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Stary dworzec w Katowicach
Stary dworzec w Katowicach
10 września stary dworzec w Katowicach pójdzie pod młotek. Cena wywoławcza, to niecałe 7,5 mln złotych. Czy znajdą się chętni na jeden z najładniejszych, ale i najbardziej zapuszczonych, zabytków w stolicy aglomeracji?

Licytacja starego dworca w Katowicach, to licytacja komornicza gruntu oraz prawa własności budynków na nim posadowionych należących do spółki Eurostar Real Estate, która przed laty kupiła stary dworzec od PKP. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży majątku mają pokryć zobowiązania finansowe spółki wobec kilku wierzycieli, jednym z nich jest miasto, któremu firma zalega z tytułu podatku od nieruchomości.

Wartość zabytkowego dworca należącego do Eurostar Real Estate oszacowano na 9,979 mln zł, cena wywoławcza stanowi 75 proc. tej kwoty.

Stary dworzec ma pecha od lat. Niegdyś wizytówka miasta, przepiękny, zabytkowy budynek, jeden z najładniejszych w Katowicach. Przed pierwszą wojną światową i w międzywojniu służył nie tylko podróżnym jako dworzec, ale był miejscem spotkań lokalnej elity i przyjmowania gości – w jednej z tutejszych restauracji zatrzymał się nawet król pruski Wilhelm II.

Dziś można przyjmować tu co najwyżej kloszardów. Budynek straszy doraźnie połatanym dachem, odpadającym tynkiem i dyktą w oknach. Od lat konserwatorzy zabytków alarmują, że jego stan stale się pogarsza. Mowa też była o zagrożeniu katastrofą budowlaną.

Dworzec swoje funkcje pełnił do wybudowania nowej hali na placu Szewczyka w 1972 r. Od tego czasu zaczął popadać w ruinę. Od dawna nie jest też już we władaniu PKP, a ma dwóch prywatnych właścicieli. Mniejsza część, od strony ulicy św. Jana, to własność Holdingu Liwa, czyli właściciela Monopolu.

Większa część jest natomiast w posiadaniu polsko-włoskiej spółki Eurostar Real Estate, która kupiła budynek w 2007 r. od PKP za około 45 milionów złotych. Jej ówczesny prezes, Marek Koźmiński, deklarował wówczas, że swój fragment budowli odrestauruje, a wewnątrz powstaną eleganckie restauracje i butiki. Tyle, że obietnic nigdy nie dotrzymał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera