Statuetka „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice” dla...

  Statuetka „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice” dla Dziennika Zachodniego

  Weronika Grychtoł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gala nagród "Zasłużony dla miasta Świętochłowic"
  1/20
  przejdź do galerii

  Gala nagród "Zasłużony dla miasta Świętochłowic" ©Marzena Bugała

  W świętochłowickim Centrum Kultury Śląskiej „Zgoda” odbyła się gala „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”. To już czwarta edycja wydarzenia, które odbywa się tradycyjnie 3 maja. Po raz kolejny wyróżnione zostały osoby, organizacje oraz  przedsiębiorstwa, które w różnych dziedzinach i w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju lub promocji Świętochłowic.
  -To najbardziej prestiżowa nagroda dla tych, którzy przyczyniają się do budowania wizerunku Świętochłowic. Ważne jest to, aby promować brand miasta i popularyzować wiedzę zarówno historyczną, jak i tą aktualną, bieżącą, to wszystko co dzieje się w Świętochłowicach każdego dnia - mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

  Pierwszym laureatem zostało przedsiębiorstwo Ekoinstal z Chropaczowa. Firma powstała w odpowiedzi na oczekiwania rynku, który poszukiwał profesjonalnego dostawcy stali.
  Dziś pracuje w niej 131 osób, w tym 117 osób ze Świętochłowic. Firma współpracuje także ze świętochłowickim Zespołem Szkół Ekonomiczno-Usługowych w ramach klasy patronackiej. Statuetkę odebrał prezes Jan Klusko.

  -Po 13 latach czterokrotnie wzrosło zatrudnienie mieszkańców Świętochłowic, a ci złomiarze, którzy mieli mnie okradać, teraz pilnują firmy, bo mają tu miejsca pracy - mówił podczas swojego wystąpienia prezes Klusko.

  Tytuł zasłużonego dla miasta Świętochłowice odebrał także dr Jarosław Bełdowski, który swoją ,prawdopodobnie największą w Polsce, prywatną kolekcję pamiątek z powstań śląskich przekazał Muzeum Powstań Śląskich. To około 500 cennych eksponatów, które pomagają zrozumieć skomplikowaną historię regionu, m. in: doskonale zachowane egzemplarze gazet z okresu powstań, plakaty, ulotki i znaczki z okresu plebiscytu oraz fotografie dokumentujące przebieg powstań.

  - Chciałbym podziękować za to, że muzeum nie jest miejscem sporu, ale jest miejscem, które upamiętnia. Choć w życiu kolekcjonera trudno rozstać się z czymkolwiek, to otrzymaną nagrodę finansową przekażę na Stowarzyszeniu „Kokardka” ze Świętochłowic (stowarzyszenie na rzecz autyzmu) – mówił dr Bełdowski.

  Trzecim zasłużonym tego wieczoru została Drużyna WOPR w Świętochłowicach. Rozpoczęła swoją misję 12 lat temu i wyszkoliła łącznie ponad 150 ratowników. Część członków drużyny pilnuje dziś bezpieczeństwa osób korzystających m. in z basenu przy SP nr 1 i SP nr 8 w Świętochłowicach oraz z ekologicznego basenu na Skałce. Statuetkę odebrał Grzegorz Truchan, kierownik świętochłowickiej drużyny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  - Muszę wspomnieć o pierwszym naszym kierowniku, bez którego by to wszystko nie powstało, o Czesławie Kurpasie (zm. w 2011 roku – przyp. Red.). Dziś staramy się rozwijać i jesteśmy gotowi do niesienia pomocy, aby mieszkańcy miasta mogli czuć się przy nas bezpiecznie – mówił podczas podziękowań Truchan.

  Czwarta, ostatnie w tym roku statuetka przypadła Dziennikowi Zachodniemu.

  - Niemal w każdej świętochłowickiej rodzinie lektura piątkowego Dziennika Zachodniego rozpoczyna się tradycyjnie od ostatniej strony, czyli rysunków Gwidona Miklaszewskiego. Zaśmiewają się z nich kolejne pokolenia. Doceniamy też dociekliwe felietony redaktora naczelnego Marka Twaroga. Dziennik promuje miasto tak w skali regionu, jak i kraju - mówił w uzasadnieniu Kostempski.

  Statuetkę odebrał Zenon Nowak, świętochłowiczanin i prezes Dziennika Zachodniego.

  - Od ponad 70 lat przyglądamy się temu, co dzieje się w Świętochłowicach, ja z podziwem patrzę na to, co dzieje się w ostatnich latach - wystarczy spojrzeć na Skałkę i wieże KWK „Polska”oraz na Muzeum Powstań Śląskich. Jest jeszcze dużo do zrobienia i za to trzymam kciuki. Dziękuje w imieniu całego zespołu – mówił prezes Nowak

  Galę swoimi występami uświetniła orkiestra Big Silesian Band. Gwiazdą wieczoru była Anna Wyszkoni
  Nagroda pn. „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice” jest wyrazem uznania za działalność na rzecz Miasta. Nadawana jest osobom, przedsiębiorcom, a także organizacjom pozarządowym, szczególnie zasłużonym dla Świętochłowic, jego rozwoju, popularyzacji wiedzy, historii, których działalność w sferze gospodarczej , społecznej, naukowej, kulturalnej, sportowej, oświatowej, ochrony zdrowia, bądź inne osiągnięcia wyróżniają Świętochłowice, oraz przyczyniają się do wzrostu promocji Miasta.

  Prezydent Miasta Świętochłowice przyjmuje wnioski o przyznanie Nagrody, a ocenie podlegają dokonania kandydatów w roku, za który przyznawana jest Nagroda.

  Upoważnionymi do zgłaszania kandydatów do Nagrody są Prezydent Miasta Świętochłowice, Radni Rady Miejskiej w Świętochłowicach, organizacje pozarządowe działające na terenie Świętochłowic, przedsiębiorcy mający siedzibę w Świętochłowicach.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No.....po prostu ręce ( i nie tylko) opadają

  Rozbawiony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Po co to DZ było , a jak znajdą jakieś przekręty w UM Świętochłowice ... to w jakim świetle będzie DZ ? Czy ta impreza była na kredyt, który spłacać będą świętochłowiczanie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Swój swego wspiera

  !!!!!!!!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Swój swego wspiera. A na sali pustki. Pomimo tego, że połowa weszła na zaproszenia.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA