MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajk na Śląsku: "Trumna" Kopacz, groźby Dudy i kilkunastotysięczny marsz w Bytomiu ZDJĘCIA+WIDEO

Aldona Minorczyk-Cichy
Bytom
Bytom Arkadiusz Gola
Strajk na Śląsku: Strajk się rozszerza. Z górnikami Kompanii Węglowej solidaryzują się zatrudnieni w innych spółkach. Górnicy z kopalni Bobrek blokowali drogę śpiewając: "Rząd do roboty za 1400 złotych!" Górnicy kop. Brzeszcze spalili kukłę premier Kopacz i robią symboliczny pogrzeb. Na dole górnicy kopalni Makoszowy prowadzą głodówkę. A przewodniczący Solidarności Duda straszy posłów.

Strajk na Śląsku:

Od rana reporterzy DZ zbierają informacje pod kopalniami naszego regionu. Co wydarzy się kolejnego dnia górniczych strajków? Zapraszamy do śledzenia rozwoju sytuacji na Dziennikzachodni.pl, a także poprzez Facebook i Twitter #StrajknaŚląsku

AKTUALIZACJA GODZ. 20.35

AKTUALIZACJA GODZ. 20.15
Radni Rudy Śląskiej na nadzwyczajnej sesji z udziałem górniczych związkowców sprzeciwili się zamykaniu kopalń CZYTAJ WIĘCEJ

Zobaczcie też nowe zdjęcia z manifestacji w Bytomiu TUTAJ

AKTUALIZACJA GODZ. 19.32
Centrum Bytomia zablokowane przez marsz protestacyjny. Zobaczcie ZDJĘCIA

AKTUALIZACJA GODZ. 18:59:
Marsz protestacyjny w Bytomiu: nawet kilkanaście tysięcy osób dotarło w marszu protestacyjnym na rynek w Bytomiu.

AKTUALIZACJA GODZ. 18:29:
Miała być blokada autostrady A4. Policja chciała zablokować blokujących, ale przy okazji zablokowała drogę w Zabrzu-Kończycach.

AKTUALIZACJA GODZ. 17:53:
W marszu protestacyjnym w Bytomiu bierze udział nawet 10 tys. osób. Tymczasem wicepremier Piechociński zapewnia, że zrestrukturyzowane kopalnie mogą być jeszcze zdrowymi organizmami ZOBACZ WIDEO

AKTUALIZACJA GODZ. 17:07:
W Gliwicach górnicy protestują przed biurem poselskim Krystyny Szumilas. W marszu protestacyjnym w Bytomiu uczestniczy około 3 tys. ludzi. Oprócz górników i ich rodzin również kibice, nauczyciele, sportowcy, a nawet pracownicy zakładów pogrzebowych.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z PROTESTU W GLIWICACH

AKTUALIZACJA GODZ. 16:25:
OPZZ zapowiada gotowość do podjęcia strajku generalnego na Śląsku. Akcję protestacyjną pipierają wszystkie branże zrzeszone w OPZZ.

CZYTAJ KONIECZNIE I POZNAJ SZCZEGÓŁY:
OPZZ PRZYGOTOWUJE STRAJK GENERALNY NA ŚLĄSKU

AKTUALIZACJA GODZ. 15:45:
Już we wszystkich 14 kopalniach Kompanii Węglowej trwają podziemne protesty. O 14.00 po zakończeniu porannej zmiany do akcji dołączyli górnicy z kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. Rano po nocnej zmianie protest rozpoczęli górnicy z kopalni Ziemowit w Lędzinach. Obecnie w akcjach protestacyjnych na dole i na powierzchni zakładów górniczych uczestniczy około 2,5 tysiąca górników i pracowników Kompanii Węglowej.

Akcję protestacyjną rozpoczęli również pracownicy Zakładu Informatyki i Telekomunikacji KW SA. Po zakończeniu pierwszej zmiany nie opuszczają swoich miejsc pracy. W proteście bierze udział ok. 150 pracowników. Są to zarówno osoby zatrudnione w siedzibie ZIT w Rybniku oraz w budynku w Tychach, jak i osoby świadczące pracę w kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej, a także w siedzibie zarządu spółki.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:30:
Przewodniczący Piotr Duda będzie o godz. 17.00 w Kopalni Brzeszcze, gdzie odbędzie się dzisiaj masówka - informuje rzecznik Solidarności Marek Lewandowski.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:23:
Strajk na Śląsku: 1 tys. górników strajkuje pod ziemią KWK Bobrek. A żony czekają i gotują grochówkę. Wszyscy przygotowują się do wielkiego marszu. Ma w nim wziąć udział nawet 5 tys. ludzi.

CZYTAJ WIĘCEJ:
STRAJK W KOPALNI BOBREK. SYTUACJA JEST DRAMATYCZNA. GROZI WYBUCH NIEZADOWOLENIA

#strajknaśląsku Tweets

AKTUALIZACJA GODZ. 14:35:
Na głośną wypowiedź Piotra Dudy zareagował także Radosław Sikorski. Marszałek Sejmu stwierdził, że Duda straszy i wezwał do wycofania się ze swoich słów. - Te słowa budzą niepokój, to nacisk na granicy groźby karalnej - powiedział Sikorski.
AKTUALIZACJA GODZ. 13:55:
Związkowcy OPZZ są gotowi do strajku na Śląsku.Na poczatek flagowanie, a potem...

AKTUALIZACJA GODZ. 13:15:
Do protestów górników kopalń Kompanii Węglowej i Jastrzębskiej Sółki Węglowej dołączyli się górnicy zakładów Katowickiego Holdingu Węglowej. - Wszyscy jedziemy na jednym wózku - mówią.

CZYTAJ WIĘCEJ:
GÓRNICY KOPALŃ KHW DOŁĄCZAJĄ DO STRAJKU

AKTUALIZACJA GODZ. 12:03:
Mieszkańcy opublikowali nekrolog Ewy Kopacz, w którym napisali, że "po 100 dniach rządu popełniła samobójstwo gospodarcze". Na tym nie koniec: o 17 zorganizują symboliczny pogrzeb premier przed kopalnią Brzeszcze, po czym zablokują ulice miasta - informuje Radio Kraków.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:24
Do protestów górników kopalń Kompanii Węglowej i Jastrzębskiej Sółki Węglowej dołączyli się górnicy zakładów Katowickiego Holdingu Węglowej. - Wszyscy jedziemy na jednym wózku - mówią.

Strajk na Śląsku: W kopalniach KHW masówki. W czwartek blokada drogi w Mysłowicach

#strajknaśląsku Tweets

AKTUALIZACJA GODZ. 11:33
Piotr Duda w trakcie konferencji prasowej zagroził eskalacją protestu. Zagroził posłom i rządowi. Od razu na jego głowe posypały się ostre słowa ze strony posłów.

CZYTAJ KONIECZNIE:
DUDA STRASZY POSŁÓW: ZNAMY WASZEADRESY, WIEMY, GDZIE MIESZKACIE

ZOBACZ KONIECZNIE: PIOTR DUDA ZAPOWIADA:
DZISIAJ SPOTKANIE Z KOLEJARZAMI. POTEM...

Protest górniczy w obronie kopalń i miejsc pracy trwa ósmy dzień. Wczoraj strajkowało już dwanaście kopalń. Wcześniej protesty rozpoczęto w zakładach: Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Pokój, Brzeszcze, Chwałowice, Jankowice, Marcel oraz Rydułtowy-Anna. Po informacji o fiasku negocjacji z premier Ewą Kopacz nie wyjechała na powierzchnię część załóg z kopalni Piekary i Bielszowice. Do protestu przyłączyły się też Halemba-Wirek i Piast.
AKTUALIZACJA GODZ. 11:31:

Dziś na godz. 14 planowana jest blokada przejścia dla pieszych na ul. Paderewskiego w Zabrzu przy skrzyżowaniu z Beskidzką. Ponadto w ten sam sposób cyklicznie blokowana jest ul. Makoszowska przed kopalnią. Górnicy jednak co chwilę przepuszczają kierowców.

Strajk na Śląsku. Strajk w KWK Sośnica-Makoszowy: Są ulotki, będzie blokada [ZDJĘCIA]

AKTUALIZACJA GODZ. 10:37:

Warunkiem do kolejnych rozmów, jest rezygnacja z likwidacji czterech kopalń. Jeśli tak się nie stanie to dziś górnicy, jutro kolejarze, a pojutrze energetycy - zapowiedział przewodniczący Solidarności Piotr Duda. - Dajemy szansę, apelujemy, ale dłużej czekać już nie możemy – dodał szef związku. Tomasz Skłodowski (AIP)

Duda postawił ultimatum i postraszył posłów: "Znamy wasze adresy, immunitet wam nie pomoże".

AKTUALIZACJA GODZ. 10:31:

- Chcemy uratować około 5 tys. miejsc pracy w trzech z czterech kopalń przeznaczonych do likwidacji - mówił Krzysztof Domarecki, szef rady nadzorczej Universal Energy i Selena FM.

Domarecki z Universal Energy: Spróbujemy uratować kopalnie. Chcemy uratować ok. 5 tys. miejsc pracy

AKTUALIZACJA GODZ. 10:20:

Jutro o 15.30 blokada drogi w Mysłowicach. Masówki w KHW, w tym tygodniu holding ma się przyłączyć do protestu oficjalnie.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:04:
W kopalni Ziemowit w Lędzinach, cześć górników nie wyjechała na powierzchnie po nocnej zmianie. Ok. godziny 14.00, po ukończeniu porannej zmiany do protestu mają przyłączyć się górnicy z kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych.

Strajk na Śląsku: Strajk w kopalniach Ziemowit w Lędzinach i Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych

AKTUALIZACJA GODZ. 9:18:
Ile zarabia górnik? Jaką odprawę dostanie górnik po zwolnieniu się z kopalni? To najczęśniej powtarające się pytania w związku ze strajkiem górników i groźbą likwidacji kopalń. Oto odpowiedź na pytania.
ZOBACZ KONIECZNIE:
ILE ZARABIA GÓRNIK, JAKA ODPRAWA DLA GÓRNIKA? OTO PASKI WYPŁAT GÓRNIKÓW

AKTUALIZACJA GODZ. 8:36
11 górników nie wyjechało na powierzchnią w KWK Ziemowit. Po pierwszej zmianie dołączą do nich kolejni - mówi Zbigniew Szewczyk, szef Solidarności w KWK Ziemowit. - To są akcje spontaniczne. Nie wiem jak długo tam zostaną

Już od wczoraj w KWK Piast pod ziemią przebywa rotacyjnie od 50 do 60 górników. Ale Bogusław Hutek nie wyklucza zaostrzenia protestu. - Nie wiemy na jakich warunkach mamy pracować w nowej spółce, ani jak będzie wyglądał 2015 r. Jeśli będą problemy to na dole zostanie i tysiąc górników. U nas nie ma metanu, możemy siedzieć.

AKTUALIZACJA GODZ. 8:17:
Przed poranną zmianą pod kopalnią panował względy spokój. Górnicy nie są w dobrych nastrojach, ale przed 6 rano wszyscy w spokoju wchodzili na teren kopalni. – Idziemy do pracy, będziemy normalnie fedrować, potem strajk – zapowiadali o świcie górnicy.
CZYTAJ WIĘCEJ:
STRAJK W KOPALNI BOLESŁAW ŚMIAŁY

AKTUALIZACJA GODZ. 7:59:
Nie ustają demonstracje przeciwko rządowemu programowi naprawczemu Kompanii Węglowej. Protestujący przed KWK "Brzeszcze-Silesia", która według rządowego planu przeznaczona jest do likwidacji, skandowali w nocy "ręce precz od kopalni" i spalili kukłę Ewy Kopacz.

- Rząd ma swoją strategię, ale my też mamy swoją - mówi Paweł Wawro, protestujący górnik.

#strajknaśląsku Tweets

AKTUALIZACJA GODZ. 7:26:
W kopalni Sośnica-Makoszowy strajk trwa pod ziemią i na powierzchni. Wśród protestujących pracowników pięcioro wciąż prowadzi głodówkę. Górnicy i ich bliscy gromadzący się w miasteczku namiotowym w Zabrzu przed bramą kopalni co jakiś czas blokują ul. Makoszowską. Podobne miasteczko stanęło również przed bramą drugiego ruchu w Sośnicy. Czy dziś, podobnie jak wczoraj, protest przybierze większe rozmiary? To okaże się w ciągu dnia. Póki co takie decyzje nie zapadły.

AKTUALIZACJA GODZ. 6:35:
Kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach: Jeszcze cisza, ale tylko do godz. 14. Potem górnicy zapowiadają protest.

ZOBACZ KONIECZNIE: PIOTR DUDA ZAPOWIADA:
DZISIAJ SPOTKANIE Z KOLEJARZAMI. POTEM...

Zabrze i Gliwice

AKTUALIZACJA GODZ. 7:23:

Strajk w kopalni Sośnica-Makoszowy

W kopalni Sośnica-Makoszowy strajk trwa pod ziemią i na powierzchni. Wśród protestujących pracowników pięcioro wciąż prowadzi głodówkę. Górnicy i ich bliscy gromadzący się w miasteczku namiotowym w Zabrzu przed bramą kopalni co jakiś czas blokują ul. Makoszowską. Podobne miasteczko stanęło również przed bramą drugiego ruchu w Sośnicy. Czy dziś, podobnie jak wczoraj, protest przybierze większe rozmiary? To okaże się w ciągu dnia. Póki co takie decyzje nie zapadły.

***

Kolejne osoby, grupy zawodowe popierają górniczy protest. Wczoraj zrobili to piłkarze Górnika Zabrze. Podpisali oświadczenie, w którym solidaryzują się w pełni z górnikami kopalń Kompanii Węglowej i ich rodzinami, walczącymi o zachowanie swoich miejsc pracy.

Universal Energy z Mysłowic informuje, że z przeznaczonych do likwidacji kopalń jest gotowa przejąć trzy: Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy oraz Bobrek Centrum. Prezes spółki Waldemar Mróz był gościem studia DZ i opowiedział nam o swoich planach.

Universal Energy odkupi nierentowne kopalnie? Prezes Waldemar Mróz w rozmowie z DZ [WYWIAD WIDEO]

ZOBACZ KONIECZNIE, CO DZIAŁO SIĘ 13 STYCZNIA NA ŚLĄSKU:
STRAJK NA ŚLĄSKU: OGRANICZAMY - MÓWIĄ ZWIĄZKOWCY, ALE DOŁĄCZA JSW

ZOBACZ, CO DZIAŁO SIĘ 12 STYCZNIA NA ŚLĄSKU:
STRAJK NA ŚLĄSKU: ROZMOWY Z PREMIER KOPACZ ZERWANE

#strajknaśląsku Tweets

"To właśnie kibice Górnika, w dużej części pracownicy kopalń, zawsze byli dwunastym zawodnikiem drużyny i za to jesteśmy im bardzo wdzięczni. Pomagali nam w dobrych i złych momentach w historii Górnika. Teraz to my chcielibyśmy się zrewanżować słowami otuchy, a także gestem solidarności, życząc im przede wszystkim zachowania miejsc pracy, by ich rodziny nie musiały martwić się o przyszłość. Górnicy - jesteśmy z Wami!" - czytamy we wspólnym oświadczeniu piłkarzy, trenerów i działaczy.

W Zabrzu 500 osób protestowało wczoraj pod ziemią. Pięć osób podjęło strajk głodowy na powierzchni. Protestowali też mieszkańcy i rodziny górników, blokując ulice. W Gliwicach blokowano ul. Pszczyńską.
Strajk na Śląsku:
Bytom

Naprzeciwko wejścia do kopalni Bobrek-Centrum stanął namiot, są też koksiaki. Protestujący blokowali drogę. Górnicy śpiewali przy tym: "Rząd do roboty za 1400 złotych". W tym czasie w Urzędzie Miasta trwała sesja. Na niej też poruszono sprawę kopalni. To, co się dzieje w Bytomiu, można śledzić na Face-booku, gdzie utworzono wydarzenie "Protest przeciwko likwidacji KWK Bobrek-Centrum". Dzisiaj o 17 przed kopalnią ma być jeszcze większy protest.

ZOBACZ KONIECZNIE, CO DZIAŁO SIĘ 13 STYCZNIA NA ŚLĄSKU:
STRAJK NA ŚLĄSKU: OGRANICZAMY - MÓWIĄ ZWIĄZKOWCY, ALE DOŁĄCZA JSW

ZOBACZ, CO DZIAŁO SIĘ 12 STYCZNIA NA ŚLĄSKU:
STRAJK NA ŚLĄSKU: ROZMOWY Z PREMIER KOPACZ ZERWANE

#strajknaśląsku Tweets

Jastrzębie-Zdrój

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej solidaryzują się ze strajkującymi górnikami Kompanii. Powołali też komitet protestacyjno-strajkowy.

- Pracownicy podczas referendum potwierdzili, że zarząd stracił wiarygodność i nie może być partnerem do rozmów ze stroną społeczną - mówi Piotr Szereda z Solidarności 80.

W kopalniach spółki jutro mają być przeprowadzone masówki, podobnie w Katowickim Holdingu Węglowym.

Warszawa

Jak informuje poseł Marek Wójcik ze śląskiej PO, jutro w Sejmie posłowie wysłuchają informacji na temat sytuacji w górnictwie. Z kolei prezes NIK zapowiedział kontrolę w kopalniach. Obejmie ona także założenia i efekty obecnie podejmowanych działań. W latach 1990-2014 NIK przeprowadził ponad 20 dużych kontroli.

Współpraca: Magdalena Nowacka-Goik, Katarzyna Spyrka

Fakty

Kompania Węglowa informuje:

Dalsze wydobycie w czterech kopalniach, które zostaną przeniesione do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jest ekonomicznie nieuzasadnione. W 2014 r. kopalnie te przyniosły w sumie 821 mln strat.

Analizy wykazały, że najmniej rentowną kopalnią Kompanii Węglowej jest kopalnia Brzeszcze, która w 2014 roku przyniosła 230 mln złotych strat. Obecnie na każdej wydobytej tonie kopalnia traci 265 złotych. Łączna skumulowana strata kopalni (na poziomie EBIT) w ciągu ostatnich 4 lat wyniosła 739 mln zł. Kopalnia Brzeszcze jest nierentowna od 2007 roku. Ma najniższą wydajność, wynoszącą 406 ton na pracownika.

Największe straty w 2014 roku, w wysokości 358 mln złotych, przyniosła kopalnia Sośnica-Makoszowy. Łączna skumulowana strata kopalni (na poziomie EBIT) w ciągu ostatnich 4 lat (2011-2014) wyniosła 842 mln złotych. W zeszłym roku kopalnia traciła na każdej tonie wydobytego węgla 139 zł. Kopalnia Sośnica-Makoszowy charakteryzuje się wysokim poziomem zagrożenia pożarowego i metanowego oraz skomplikowaną budową geologiczną złoża.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera