Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strategia rozwoju woj. śląskiego: Integracja jest możliwa

B. Romanek, J. Strzelczyk
Podczas debaty wiele uwagi poświęcono inwestycjom drogowym. Częstochowa ma już wiele nowoczesnych rozwiązań drogowych, ale kluczowa dla subregionu jest budowa autostrady A1
Podczas debaty wiele uwagi poświęcono inwestycjom drogowym. Częstochowa ma już wiele nowoczesnych rozwiązań drogowych, ale kluczowa dla subregionu jest budowa autostrady A1 MIEJSKI ZARZĄD DRÓG I TRANSPORTU
W piątek w Klubokawiarni Słodko-Gorzki odbyło się spotkanie poświęcone strategii rozwoju województwa śląskiego.

Wiem, że połowa województwa Śląskiego nie jest Śląskiem. Może kiedyś będzie inny podział administracyjny, ale teraz spróbujmy zrobić coś razem, razem budować - apelował wczoraj w Częstochowie marszałek Wojciech Saługa, podczas jednego ze spotkań organizowanych przez Urząd Marszałkowski w ramach dyskusji nad projektem „Kierunek Śląskie 3.0. Program Rozwoju Wewnętrznego Województwa Śląskiego do 2030 roku”.

Spotkania takie odbywają się w subregionach województwa. Były już w Dąbrowie Górniczej, Rybniku, kolejne odbędzie w Bielsku-Białej (29 września). W spotkaniach biorą udział samorządowcy, przedsiębiorcy, działacze kultury, radni wojewódzcy.

Wojciech Saługa wyjaśnił skąd wziął się pomysł na organizowanie takich spotkań-konsultacji. Zrodził się półtora roku temu, gdy ówczesna premier Ewa Kopacz mówiła o programie dla Śląska.

- Liczymy, że ta dyskusja będzie uwzględniona w planach strategicznych i całe województwo będzie wiedziało o subregionie częstochowskim. I powędruje tu więcej środków unijnych - mówił Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

O partnerstwie, ale publiczno-prywatnym mówili przedsiębiorcy. Dzisiaj samorządy nie palą się do takiej współpracy. Gminy jurajskie chciałyby stać się ośrodkami turystycznymi o znaczeniu ogólnopolskim. Takie ambicje ma m.in. wójt podczęstochowskiego Olsztyna, Tomasz Kucharski. Z pomocą województwa to może się szybko udać, gdyby np. znalazły się pieniądze na budowę geotermii jurajskich.

Wiele miejsca zajmowały w dyskusji sprawy infrastruktury komunikacyjnej. Chodzi o budowę autostrady A1 na odcinku od Częstochowy do Pyrzowic i do Tuszyna. Potrzebne są kolejne inwestycje drogowe w mieście, jak np. budowa wiaduktu w ulicy Bugajskiej.

- Bardzo się cieszę, że z inicjatywy marszałka odbyły się spotkania warsztatowe, z udziałem przedstawicieli różnych środowisk: kultury, biznesu czy edukacji. Takie spotkania dadzą odpowiedź, jak budować strategię i rozwój województwa śląskiego z silnym uwzględnieniem Częstochowy i subregionu północnego. Mam nadzieję, że pomysły, które się dzisiaj zrodzą, zostaną przeanalizowane i część z nich uda się zrealizować - mówiła Marta Salwierak, radna Sejmiku Województwa Śląskiego z Częstochowy

Im dłużej trwały warsztaty prowadzone przez moderatorów z Fundacji Stocznia, tym silniejsze było odczucie, że wszystkie subregiony mają platformy, dzięki której mogą się integrować. - Zarówno podczas spotkania w Dąbrowie Górniczej, jak i w Częstochowie, dostrzegłem spory deficyt integracji społecznej - mówił Kuba Wygnański z Fundacji Stocznia.
Jak się integrować? Podczas spotkania pod Jasną Górą, padły konkretne propozycje. Jedną z nich jest organizacja wielkiego festiwalu kulturalnego na terenie całego województwa, podobnego do organizowanych wcześniej Dni Województwa Śląskiego. - Podczas targów turystycznych padają pytania, czy nasz region ma jakiś festiwal regionalny - mówiła Katarzyna Kulińska-Pluta z Urzędu Gminy w Żarkach.

Agata Wierny, kierownik Referatu Partycypacji i Konsultacji Społecznych UM w Częstochowie zaproponowała natomiast utworzenie specjalnej platformy do wymiany doświadczeń i informacji pomiędzy pracownikami urzędów na całym Śląsku. - Często jest tak, że w jakiejś sprawie dzwonimy do miast, które już realizowały podobne projekty. Za każdym razem opiera się to na koleżeństwie, a warto byłoby stworzyć systemowe rozwiązanie - mówiła Wierny.

- Spotkania pokazują, że są obszary i projektu, dzięki którym będzie możliwa integracja poszczególnych subregionów - podkreślała po spotkaniu Aneta Moczkowska, sekretarz zarządu województwa.

Zmiany na mapie

Marzeniem reaktywacja, ale i partnerstwo

Moderator spotkania, fundacja „Stocznia” zaproponował uczestnikom dyskusji przedstawienie marzeń dotyczących subregionu północnego.

- Trochę państwo prowokujecie tym zadaniem, bo myśląc o marzeniu i województwie, nie ukrywam, że moim marzeniem jest województwo częstochowskie - mówił Piotr Grzybowski, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich w Urzędzie Miasta w Częstochowie.

- Ale teraz chodzi o partnerstwo w ramach województwa śląskiego. Chodzi o współdecydowanie - podkreślał Grzybowski. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk nie ukrywa, że z obecnym Zarządem Województwa Śląskiego współpracuje mu się dobrze, a nie zawsze tak bywało. Prezydent liczy na dalszą owocna współpracę z marszałkiem, ale jednocześnie Częstochowa nie rezygnuje i nie składa broni w walce o własne województwo. Kontynuowana jest akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o reaktywację województwa, który zostanie wysłany do premier Beaty Szydło. W kuluarach liczono, że przyjazd marszałka zaowocuje nowymi projektami realizowanymi wspólnie z miastem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera