Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Strażacy przypominają o obowiązku odśnieżania dachów. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są do tego zobowiązani prawem

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Straż Pożarna apeluje o odśnieżanie i odladzanie dachów.
Straż Pożarna apeluje o odśnieżanie i odladzanie dachów. pixabay
Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z płaskich i dużych powierzchni. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Właściciel lub zarządca obiektu, który nie zadba o odśnieżanie i odladzanie może spodziewać się mandatu.

Strażacy przypominają o obowiązku odśnieżania dachów. Grozi za to mandat, a nawet zamknięcie obiektu!

Zima z pewnością przynosi uroki w postaci białego puchu, ale dla właścicieli domów może to także oznaczać konieczność radzenia sobie z nadmierną ilością śniegu na dachu. Jego ciężar może stanowić poważne zagrożenie dla konstrukcji budynku, zwiększając ryzyko uszkodzenia dachu.

Strażacy przypominają o ustawowym obowiązku odśnieżania dachów przez właścicieli i zarządców nieruchomości.

- Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze. Zgodnie ze wspomnianą ustawą, właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska. Do zdarzeń tych należą: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie - informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach.

Jeśli podmiot, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia.

- Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo - informuje Komenda.

Przypomnijmy, zimą 2006 roku zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera